Popüler Yabancı Diziler 2020

En Çok İzlenen Yabancı Diziler: Listever.com tarafından hazırlanan en çok izlenen yabancı diziler listesi.

1.The Sopranos

1999 yılında yayın hayatına Amerikan HBO kanalında başlayan ve 6 sezon süren dizi yarı Amerikan yarı İtalyan bir mafya lideri Tony Soprano ( James Gandolfini ) ve ailesinin New Jersey’deki yaşantısıniEfsane Dizi anlatan dizinin yapımcılığını David Chase üstlenmiştir. Başrollerini James gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco ve Michael Imperioli’nin paylaştıkları dizi yayınlandığı 6 sezon boyunca gerçekçi, kaliteli senaryosu ve oyuncu kadrosunun iyi olması sebebi ile çok başarılı olmuş bir dizidir. Dizide rol alan oyuncuların çoğu dizide canlandırdıkları karakterler gibi İtalyan asıllı Amerikan vatandaşlarıdır. 2007 yılında final yapan dizi 21 Emmy Ödülü ve 5 Altın Küre ödülü olmak üzere birçok ödül almıştır.

2.Seinfeld

Amerikan NBC televizyonunda Larry David ve Jerry Seinfield tarafından kurgulanan ve hiçbir şey hakkında bir şov olarak tanımladıkları dizi, 5 Temmuz 1989 tarihinde  4 bölüm olarak yapılan bir anlaşma ile yayın hayatına başlamasına rağmen 9 sezon yayınlanarak 14 Mayıs 1998 tarihinde efsane olarak yayın hayatına ve ekranlara veda etmiştir. Dizinin yaratıcılarından Jerry Seinfield aynı zamanda dizinin kahramanı da olmuştur. Başrollerini Jerry Seinfeld, Jason Alexander, Julia Louis-Dreyfüs ve Michael Richards’ın oynadığı komedi (sitcom) tarzındaki dizi Emmy Ödülü de almıştır. 4 arkadaş olan Jerry, George, Elaine ve Kramer’in New York’un Batı yakasında geçen maceraları konu edilen dizi aslında Los Angeles’da çekilmiştir.

3.The Simpsons

1986 yılında bir TV şovunda kısa skeçler olarak yayınlanması planlanan The Simpsons beklenenden daha fazla başarıya ulaşınca yaratıcısı Matt Groening tarafından animasyon sit-com tarzı bir diziye dönüştürüldü. 1989 yılından beri aralıksız devam eden dizi orta sınıf Bir Amerikan ailesinin ve yakın çevresinin Springfield adlı hayali bir kasabada geçen komik maceralarını anlatmaktadır. Yeri geldiğinde sivri dilli yapısıyla da bilinen dizi siyasetten televizyon camiasına Amerikan halkının günlük yaşantısına kadar bol hicivli ama bir o kadar komik bir şekilde yaptığı iğnelemelerle de on plana çıkmaktadır. Dizinin başrollerdeki çizgi karakterleri Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie’nin isimleri, M. Groening’in ailesinden ilham alınmıştır.

4.Twin Peaks (İkiz Tepeler)

1990 yılında Amerikan ABC kanalında yayınlanmaya başlayan dizi Körfez Savaşı sebebiyle 1 yıl sonra yayını durdurulmasına rağmen çok büyük hayran kitlesi kazanmıştır. Twin Peaks adlı dizi  lise öğrencisi Laura Palmer’in öldürülmesi ve sonrasında gelişen olayları konu alır. Bu cinayeti çözmek için görevlendirilen Fbı ajanı Dale Cooper’in  (Kyle MaçLachlan’ın) kasabaya gelmesiyle sessiz ve sakin görünen kasabada olaylar başlar. Dizinin yaratıcıları dizinin ikinci sezonu tamamlayamadan yayından kaldırılmış olmasına rağmen hemen sonrasında bir sinema filmi Çekerek 90’li yılların kültleri arasına diziyi oturtmuşlardır. Dizinin 32 bölümü çekilmiş olmasına rağmen 29 bölümü yayınlanmıştır. Dizi ükemizde o dönem Star TV’de yayınlanmıştır.

5.The Twilight Zone (Alacakaranlık Kuşağı)

Rod Serling’in 1959 ve 1964 yılları arasında yayınlanan ve yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmüş dizisi Twilight Zone / Alacakaranlık Kuşağı’nın aradan geçen uzun yıllar içerisinde birçok kez yeni versiyonları çekilmiş olsa da hiçbiri ilk versiyonunun yerini tutmamıştır. 5 sezon boyunca yayınlanan dizi toplamda 156 bölümden oluşmaktadır. Her bölümünde bir monolog ile açılıp kapanışı başka bir monolog ile yapılan dizi her bölümde farklı bir konu işlemesi ve her bölümde farklı oyuncuların canlandırdığı farklı karakterlerin yer almasıyla dikkatleri çekmiştir. Dizi bilim kurgu, fantastik, gerilim ve korku türlerinin hepsini bir arada barındıran yapısıyla kilometre taşı olmuş  bir yapımdır.

6.Siz Feet Ünder

Los Angeles’ta bir cenaze evi işleten Fisher Ailesinin sadakatsızlık, cinsellik, din ve ahlaki yargılar gibi kavramlarla boğuşmalarını anlatan, Oscar ödüllü senarist Alan Ball’in yapımcılığını yaptığı drama turu dizi 5 sezon yayınlanmış olup 63. bölümde final yapmıştır. Her bölüm bir ölüm ile başlamış olup dizideki karakterlerin üzerinde ölüm ve sonrasının etkilerini anlatan bir dizidir. Dizi yayınlandığı süre boyunca birçok ödül almıştır. 32 kez Emmy Ödülleri’ne aday gösterilip 7 kere bu ödülü kazanmayı başarmıştır. Ayrıca 8 kez Golden Globe Ödülleri’ne aday gösterilip, 3 kere ödül ile dönmüştür. Final bölümü çok beğenilerek en Unutulmaz dizi finalleri listesinde kendine yer bulmuştur.

7.Monty Python’s Flying Circus

5 Ekim 1969 ve 5 Aralık 1974 yılları arasında İngiliz BBC kanalında yayınlanmış olan komedi tarzında skeçlerden oluşan bir dizidir. 6 kişilik bir gruptan oluşan dizide bu 6 kişi hem oyuncu hem de senarist olarak görülür. Yayınlandığı zaman dilimi içerisinde üç noktalara dokunan cesur bir mizah tarzı ile ön plana çıkan ve absürt diyebileceğimiz bir tarza sahip olan dizi oyuncuları için rahatlıkla bu tarzın kurucuları diyebiliriz. Bulundukları dönemin dışında  bağımsız olarak tarihi, politik, medyatik ve felsefi konularda eleştiri yapan iğneleyici bir üslup kullanmışlardır. Oluşturdukları kendilerine has mizah tarzından ödün vermeyerek sadece Britanya’yı değil tüm dünyayı etkilemişlerdir.

8.Star Trek

Star Trek Uzay Yolu Gene Roddenbery tarafından yapılmış 3 senede fenomene dönüşen bir bilim kurgu televizyon dizisidir. 8 kez dizi olarak tasarlanmış olup 7 kez dizi olarak yayınlanmıştır. Bir kez de tasarım aşamasında kaldığı için dizi yayınlanmamıştır. Bunun dışında yüzlerce kez bir roman ve hikaye olarak yayınlanan dizi 13 kez de sinema filmi olarak yayınlanmıştır. İnsanların galaksi genelinde bulunan diğer bilinçli canlılar ile Birleşik Gezegenler Federasyonu kurdukları hayali bir Üçüncü Dünya Savaşı sonrası olan geleceği anlatırlar. 8 Eylül 1966’dan 3 Haziran 1969’a kadar yayınlanan dizinin Atılgan adlı gemide geçen hikayesinde Kaptan Kırk ve Mr. Spock en meşhur karakterleridir.

9.Forbrydelsen

İskandinavya kültürüne ait başrolünde Sarah Lund karakteri ile Sofie Gråbøl’un olduğu Danimarka yapımı polisiye dizidir. Kopenhag polis departmanında görevli bulunan dedektifi Sarah Lund ve onun etrafında dönen olayları anlatan polisiye dizi psikolojik gerilim türünün başarıya ulaşmış en büyük örneklerinden biri olmuştur. Dizinin en önemli özelliği her sezonun tek bir soruşturma dosyası ile geçmesidir. Dizinin her bölümü ise bu soruşturma dosyasının araştırılmasında sırasında geçen 24 saatte yaşananları anlatmaktadır.  Gizem dolu cinayet olaylarını korkusuzca şeffaflık içerisinde siyasetten bürokrasiye kadar birçok uzantılı etkenlerle iliştiren dizi, ” Demek ki İskandinavya’da her şey göründüğü sorunsuz ve mükemmel değilmiş ” diyer uzun uzun düşünmenizi sağlıyor.

10.Breaking Bad

The X-Files yazarı Vince Gilligan dizi sonrası iş bulamadığında, bu dizide birlikte çalıştığı Thomas Schnauz “Olmadı bir karavan satın alıp metamfetamin laboratuvarı inşa edip ülkeyi gezerek  para kazanırız“ demesi üzerine bir şakadan türeyen fikir Breaking Bad efsanesinin doğuşunu sağlar.

Dizinin başrol kahramanını iyi adamdan, kötü adama dönüştüren senarist sıradan bir kimya öğretmeni ve aile babası olan Walter White karakterinin uyuşturucu dünyasının bir numaralı üretici ismi Heisenberg’e ulaşan hikayesini kaleme almıştır. Kazandığı para ile geçinemeyen White akciğer kanseri olması ile daha da artacak olan masraflar için eski öğrencisiyle yapmış oldukları seyyar kimya laboratuvarında dünyanın en kaliteli metamfetamini pişirmeye başlar.

11.Mad Men

1960’li yılların  New York’unda o yıllarda meşhur olan reklam ajansları ile dolu ve bir o kadar da hareketli caddesi Madıson Avenue’da geçen dizide o dönemin en üst düzey reklamcılarından olan Don Draper’in hayatını ele almaktadır. Tarihi gerçekçiliği ve görsel tarzı ile kısa zamanda devleşen  dönemin dramasını anlatan Mad Men 19 Temmuz 2007 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. 7 sezon yayınlanan dizi 17 Mayıs 2015 tarihinde yayın hayatına nokta koymuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’da kablolu yayın kanallarından AMC kanalında yayınlanmıştır. Jon Hamm’ın başrolünde oynadığı dizi Don Draper’in iş ve sosyal yaşantısına odaklanırken 60’li yılların Reklamcılık dünyasını da konu almaktadır.

12.Arrested Development

Etrafındaki bütün deliler ile uğraşıp bir yandan da akıllı kalmaya çalışan aynı zamanda hem örnek evlat, hem örnek kardeş hem de örnek baba olmaya çalışan ve servetini kaybettiği için için artık zengin olamamak ile boğuşan çılgın ailesinin arasında kalan Michael Bluth’un hikayesini anlatan dizide Michael Bluth bir yandan ailesini içine düştükleri iflastan kurtarmaya çalışıyor diğer düzenbaz ailesinin içinde her şeyden çok sevdiği biricik oğlu George Michael’ı normal bir birey olarak yetiştirmek için çabalıyor. Arrested Development, karakter yapısıyla The Godfather’in sitcom ile harmanlanmış versiyonu olarak ifade ediliyor. 2003-2006 yılları arasında yayınlanan dizi aynı kadrosuyla 2013 yılında tekrar ekranlara döndü.

13.Lost

Sdney’den Los Angeles’a giden yolcu uçağının Pasifik okyanusunda gizemli bir tropik adaya düşmesiyle mucizevi olarak hayatta kalan yolcuların hikayesini anlatan dizi 6 sezon yayınlanmıştır. Bilim, kurgu, aksiyon, doğaüstü, gerilim macera… Aklımıza gelen her turu ustalıkla işleyen Lost reyting rekorları kırmıştır. Dizide Adana’nın sırlarının yanısıra kazadan kurtulan tüm karakterlerin hayatlarında geçmiş yaşamlarının da anlatıldığı dizi dünya genelinde milyonlarca kişiyi kendine kilitlemiştir. Hawaii’de çekilen dizi geniş oyuncu kadrosuyla televizyon tarihinin en pahalı yapımlarından biridir. 6 sezon boyunca izleyenlerin bir sonraki bölümü izlemek için sabırsızlıkla beklediği Lost yapmış olduğu final ile akıllarda soru işareti bırakmış olup final bölümü çoğu kişi tarafından beğenilmemiştir.

14.Boardwalk Empire

2010 ve 2014 yılları arasında yayınlanan dizi The Sopranos adlı dizinin yapımcı ve yazarlarından biri olan Terrence Winter’in Nelson Johnson’un aynı adlı romanından uyarlayarak yapımcılığını yaptığı dönem dizisidir. 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmakta olan alkol yasaklarının olduğu dönem boyunca Atlantic City yönetiminin başında olan ve  dönemin önemli siyasetçilerinden Enoch  Johnson’dan esinlenerek kurgulanan dizinin baş karakterine  Steve Buscemi hayat vermiştir. Dönemi apalı kapılar ardındaki mafya ve siyasetçiler arasındaki ilişkiler sonucu yaşanan olayları ve Atlantic City sınırları içerisindeki yozlaşmışlığı tarihi figürler de diziye katılarak 5 sezon boyunca ekranlara getiren bu dizi en çok konuşulan diziler arasında yerini almıştır.

15.Portlandia

Hepimizin hatırladığı piercing ve dövmelerin moda olduğu, birkaç kişinin bir araya gelerek durmadan rock grubu kurarak dünyayı kurtarma amacıyla şarkı söylediği 90’li yıllara benzeyen konusuyla ön plana çıkan Portlandia  2010’lu yılların paralel evreni tadında biz dizi. Sleater-Kinney’den Carrie Brownstein ve Satürday Night Live’dan Fred Armısen’in bir araya gelip kafa kafaya gelmelerinin bir ürünü olarak kurguladıkları Portlandia, yarı skeç yarı şarkı şeklinde olan şahane videosu ile gönülleri fethetti. Herkesin diyeceği olma hayaliyle yaşadığı sadece organik besinlerle beslendiği hipster kültürünü Portland üzerinde perçinleştirerek aşırı hiciv ve bol bol doğaçlama barındıran bu şahane komedi de birçok usta konuk sanatçı olarak yer almıştır.

16.The Wire

Şehir hayatı ile şehir hayatının politik ve sosyal uzantılarından bahseden destansı bir suç draması olan The Wire 5 sezon boyunca ekranlarda kalmıştır. Eski polis muhabiri  David Simon, polis muhabirliği yaptığını zamanlarda aktif olarak çalıştığı Baltimore’da meslek hayatı boyunca karşısına çıkan suçlar, bürokratik engeller ve yaptığı suç haberlerinden esinlenerek lafını çekinmeden söylediği polisiye romanları andıran bu projeye imza attı. Yayınlandığı 5 sezon boyunca her sezonda Baltimore’la ilgili olan 5 ayrı konuyu işledi: uyuşturucu ticareti, limancılık sistemi, bölgesel yönetim ve bürokrasi ve son olarak da yazılı basın. Yayınlandığı süre zarfında yüksek reytingler veya ödüller almasada en iyi TV dizilerinden biridir.

17.True Detective

2014 yılının en çok konuşulan Televizyon dizilerinden biridir. Bunda en büyük pay Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ın oyunculuk kaliteleri olsa da dizinin asıl öne çıkan özelliği klasikleşen Amerikan polisiye dizileri arasında seviyeyi yükseltebilmeseydi. Adını 1920’li yıllarda yayınlanan bir dergide Nalan dizi çok başarılı olan evimi başarısını ödüllerle donatan 2 sezonunun ardından Amerikan dizi sektöründe uzun yıllar kendine sağlam bir yer edinebileceğini göstermiş oldu. Robert W. Chambers’ın ‘The King in Yellow’ hikayelerinden ve Ambrose Bierce’nin gizemli ‘Çarcoşa’ şehrinden etkilendiği açıkça belli olan Nic Pizzolatto diziyi ayrı bir boyuta taşıdı. Böylece dizi Amerikan dizi tarihinde kendine haklı bir yer edindi.

18.South Park

South Park kasabasının benzersiz ve her biri birbirinden farklı özellikte olan karakterleri olan ufaklıklar Stan, Kyle, Eric ve Kenny’nin etrafında yaşayan büyüklerin ahlaki değerlerden uzaklaşmış, toplum değerlerini hiçe sayan, iki yüzlü ve çelişkiler içindeki hayatlarının artık normal bir seymiş gibi algılandığı küçük kasabalarında sürrealizm ve kara mizah komedisinin zirveye çıktığı maceralarını anlatan dizi 1997 yılından beri devam etmektedir. Dizide hakaretler, küfürler ve fantastik hikayeler komik bir şekilde havada uçmaktadır. Üç meselelerinden siyasete günlük hayattan dini inanışlara kadar kimsenin söylemeye cesaret edemediği en hassas konularla dalga geçen bahsettikleri kişi kim olursa olsun lafını asla esirgemeyen bu dörtlü dobralığın animasyonda beden bulmuş halini yansıtmaktadır.

19.Deadwood

1800’lu yıllarda Dakota eyaletinin Deadwood kasabasında Madenciler altın ve zenginler arasında geçen hikayeyi konu alan dizi David Milch’in üstün gayret göstererek yapmış olduğu bir arşiv çalışması ile dizide geçen tarihi figürlerin gerçek hayatlarından esinlenerek yaratılan gerçek bir kapitalizm hikayesini anlatır. Kendi halinde sıradan bir madenci Köyü iken altının kokusu yüzünden zaman içinde gelişmiş bir kasabaya dönüşen Deadwood bu değişim sürecinde bir yağın sorun ile uğraşır. Kasabanın geçirdiği değişiklikler kaos  üstüne medeniyet inşa etmesiyle bilinen Batı kapitalizmine yapılmış en gerçekçi eleştiri olma özelliği taşır. Düşük reyting kurbanı olan dizi 3. sezonunda ekranlara veda etmek zorunda kalmıştır.

20.Curb Your Enthusiasm

Seinfeld’in yapımcılarından büyük ustat Larry David’in bir diğer on numara beş yıldızı fazlasıyla hak eden projesidir. Curb Your Enthusiasm adlı dizi aynı Şeinfeld gibi günlük hayattaki önemsiz ayrıntılar üzerine kurgulanmaya çalışılan dizi senaryonun gidişatı ile bol bol doğaçlama içermektedir. Larry David’in kendi kişiliğinden ilham alınan George karakterini kendisi oynamaya çalıştığı ve Seinfeld’in yeniden çekilmeye çalışıldığı bölümdeki rolü unutulmayacak efsaneler arasındadır. Kısaca Larry David bir yandan yeni bir proje yapmaya çalışırken diğer bir yandan da Seinfeld esintilerini projeye dahil ederek aynı anda hem yeni bir tat verirken bir yandan da nostaljik bir hava sunarak yine efsane olmayı başarıyor.

21.The Office

Kendi halinde bir kağıt şirketinde çalışan sıradan insanların sıkıcı ofis hayatlarını anlatan dizi inanılmayacak şekilde milyonlar tarafından izlendi. Ricky Gervais ve Stephen Merchant’ın 2000’li yıllara adını kazıyan İngiliz yapımı kurgusal – belgesel tarzındaki müthiş komedisi İngiltere’de sit-com dizilerine yepyeni bir hava kattı. Dizi yayınlandığı süre boyunca kahkaha efekti kullanılmamıştır. Bu yönüyle diğer sit-com dizilerinden çok farklıdır. Ricky Gervais tarafından canlandırılan ofis yöneticisi David Brent karakterinin ofis personellerini etkilemek için yaptığı bin bir türlü lafları sadece İngiliz seyircileri değil ABD’deki devletlerindeki hayranlarını da kahkahaya boğdu. İngiltere’nin dışında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, İsrail, Almanya ve İsviçre versiyonları da yapıldı.

22.The X-Files

The Twilight Zone ve The Invaders gibi dizilerden esinlenerek yapılan The X-Files bilimkurgu türünde dizi tarihinin en gözde yapımlarından biri olarak hala yerini korumaktadır. 1993 ve 2002 yılları arasında 9 sezon boyunca yayınlanan dizi bilim kurgunun yanı sıra doğaüstü unsurlar ve komplo teorilerini de barındıran bir yapıya sahiptir. FBI ajanları Fox Mülder ve Dana Scully ‘nin X-Files adı verilen ve kimse tarafından sonuçlandırılamamış garip dosyalarını soruşturduğu dizi Scully’nin şüpheci ve bilimsel, Mülder’in ise ruhani ve inançlı bakış açısı ile olaylara bakmasını anlatıyor. 10 sezon yayınlanan David Duchovny  ve Gillian Anderson tarafından başrolleri paylaşılan dizinin yapımcılığını Chris Carter üstlenmiştir.

23.House M.D.

House M.D. Sherlock Holmes’a benzeyen yapısıyla medikal drama türünde  2004 ve 2012 yılları arasında 8 sezon boyunca yayınlanan dizinin  başrolünde Hugh Laurie yer almıştır. Dr. House New Jersey’deki bir hastanede teşhis ekibinin başında bulunmaktadır. House başarılı bir doktordur ama hastane kurallarını hiç takmadığı için başı yasalar ile sürekli derde girer. Bu yüzden birçok hastane değiştirmek zorunda kalmıştır. House karakteri 8 sezon boyunca medikal drama kahramanı olarak bilinse de gerçeklik ve doğruluk gibi kavramları farklı durumlar üzerinde felsefik olarak yorumlamıştır. Hugh Laurie bu dizideki Dr. Gregory House rolüyle 2006 ve 2007 yılında üstüste iki kez Altın Küre ödülü kazanmıştır.

24.Doctor Who

BBC yapımı olan  İngiliz bilim kurgu televizyon dizisi olan Doctor Who zamanda yolculuk yapan, insana benzeyen zaman lordu olarak adlandırılan dünya dışı bir yaratığın maceralarını anlatmaktadır. Doctor Who, Tardış adını verdiği, zamanda yolculuk yapabilir bir uzay gemisi ile evreni araştırmaktadır. Bu sırada karşısına çıkan yaratıklar ile savaşarak tarihe yapılan müdahaleleri engellemektedir. 1963 ile 1989 yılları arasında 26 sene boyunca yayınlanan dizi 2005 yılından itibaren tekrar yayınlanmaya başlanmış ve günümüzde hala yayın hayatına devam etmektedir. 900 bölümden fazla bölümü yayınlanmıştır. Dizinin konusu gereği belli aralıklarla sürekli başrol oyuncusu değişmektedir. Dünyanın en uzun süren bilimkurgu dizisi olarak rekorlar kitabına girmiştir.

25.Bron | Broen

Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan Kopenhag Malmö şehirleri arasındaki Øresund Köprüsü’nün ortasında belinden ikiye ayrılmış olarak simetrik biçimde yerleştirilen İsveçli bir kadın siyasetçiye ait olduğu sanılan cesetin bulunması ile hem İsveç hem de Danimarka polisinin bir arada çalışmasını sağlayan bir cinayet ile hikaye başlıyor. Adını İsveç  ve Danimarka dillerinde köprü anlamına gelen Bron / Broen kelimeleri ile alan dizi İsveç Polis Departmanı’ndan Sağa Norén ve Danimarka Polis Departmanı’ndan Martin Rohde adlı iki usta gözü pek  dedektifin cinayeti birlikte çözmeye çalışmasıyla dallanıp budaklanan olaylar zincirini konu alıyor. Forbrydelsen’den sonra ikinci kez bir İskandinav polisiyesi ekranları böylesine kasıp kavuruyor.

26.Fawlty Towers

Monty Python komedi grubu 1971 yılında çıktıkları turne sırasında Torquay şehrinde Ğleneağlss isimli otelde konaklarlar. Grup üyesi John Cleese otelin işletmeciliğini yapan ve aynı zamanda otelin sahibi olan Donald Sinclair’den çok etkilenir.  Grup turneyi bitirmesine rağmen Cleese, otel işletmecisini daha çok izlemek için bir süre daha otelde konaklar. Dizi bu hikaye üzerine tasarlanır.

Dizi otelin sahibi Basil Fawlty’nin maceralarını konu alır. Basil otelin kalitesini yükseltmeye çalışırken her seferinde başka engellerle karşılaşır. Basil’in sürekli saldırgan haldeki davranışları otelde konaklayan misafirlerle yaptığı ağız kavgaları ve başta karısı dahil olmak üzere bütün otelde çalışan personelleri ile yaptığı kavgalar diziyi renklendiren unsurlardandır.

27.House of Cards

David Fincher ve Kevin Spacey imzalı bir  politik drama türünde bir Amerikan dizisidir. Michael Dobbs’un aynı adlı romanından ve 1990 yılında BBC’de yayımlanan mini diziden ilham alınarak yayınlanmıştır. İlk yayınlandığı sezonuyla 9 dalda Emmy Ödülü’ne aday gösterilen House of Cards 67. Primetime Emmy Ödülünü kazanmıştır. Günümüzde Washington, DÇ’de geçen bir hikaye olan House of Cards, Demokratik Partili bir siyasetçi olan Frank Underwood’un (Kevin Spacey) kendisine söz verilen Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı koltuğuna bir başkasının atanması sonucu uygulamaya koyduğu planını konu almaktadır. 2013 yılından bu yana Netflix’te yayınlanan dizi 4 sezonda 52 bölüm yayınlanmış olup 5. Sezon için onay almıştır.

28.Family Guy

Family Guy, Seth MacFarlane tarafından The Simpson’tan etkilenerek yarattığı ABD animasyon televizyon dizisidir. Televizyon tarihinin en popüler animasyon komedileri arasında yer alır. Peter Griffin ve ailesinin absürtlukte sınır tanımayan maceralarını akıcı bir kurgulama ile izleyiciye sunar. Peter ailenin obez ve bencil babasıdır. Lois ailenin asıl bir aileden gelen kültürlü ve sabırlı annesidir. Meg ailenin çoğu zaman varlığını önemsemediği ve kendisinin çirkin olduğunu düşünen ergen kızıdır. Chris  şişman ve ailedeki mantıksız işler yapan, kızlarla konuşmaya çalışırken dona kalan çocuktur. Bebek Stewie bir yetişkin gibi konuşup sürekli annesini öldürmeye çalışarak dünyayı ele geçirmeye çalışması ile bilinir. Brian evin konuşan entelektüel akıllı köpeğidir.

29.Battlestar Galactica

1978 yılında ilkversiyonu yayınlanan ve epk tutmayan dizi 2000’li yılların başında yeni versiyonu ile ekranlara gelmiştir. Çok uzaktaki bir yıldız sisteminde 12. koloni olarak adlandırılan bir gezegen grubunda yer alan insanların,  Saylon adlı insan zekası tarafından yapılmış robotlar ile savaşması ve bu savaştaki var olma hikayesini anlatır. 12. Kolonideki insanların tek amacı Saylon adlı robotlarla yapılan savaşı kazanmak ve 13. Koloni olarak adlandırılan, sadece insanların yaşadığı Dünya adlı gezegene ulaşabilmektir. Dizinin önemli özelliklerinden biri diğer uzay konulu yapımlarda lazerler sürekli ön plana çıkarılmasına rağmen bu yapımda lazer yerine askeri silahlar kullanılmış ve teknolojik terim kalabalığı yaratılmamıştır.

30.Friends

Manhattan’da yaşayan 20 yaş altındaki 6 arkadaşın kariyer çıkmazları, ilişkileri, romantik hikayeleri ve komik hayatlarını anlatan sitcom türü bir dizi olan Friends 10 sezon boyunca 22 Eylül 1994 ile 6 Mayıs 2004 tarihleri arasında NBC’de yayınlanmıştır. Phoebe, Rachel, Monica, Ross, Joey ve Chandler isimli karakterlerden oluşan dizinin hikayesi Rachel’in kendi düğününden kaçarak New York’ta yaşayan arkadaşı Monica’nın yanına gitmesi ve onun arkadaşları Phoebe, Ross, Joey ve Chandler ile tanışmasıyla başlar. Başrollerinde Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc,   Matthew Perry ve David Schwimmer ‘in oynadığı dizinin yapımcıları Kevin S. Bright, Marta Kauffman ve David Crane’dir. Friends dizisinin karakterleri.

31.Game of Thrones

David Benioff ile D. B. Weiss tarafından George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı ünlü roman serisinin ilk kitabından adını alan ve bu roman serisinden ilham alınarak yaratılan dizi büyük bir hayran kitlesi toplayarak her bölümü ile rekorlar kırmaktadır. Westeros ve Essos kıtalarında geçen bir yandan uzun süren yaz sonunda her an bastırabilecek olan kış mevsimini beklerken bir yandan da Demir Tahtın sahibi olmak isteyen asıl hanelerin birbiri ile olan savaşlarını ve birbirlerinin arkasından çevirdikleri “Taht Oyunları”nı muazzam bir şekilde  anlatan ortaçağ dönemine ait fantastik televizyon dizisi, Amerikan HBO kanalında yayınlanmaktadır. Çekimleri birçok ülkede gerçekleştirilmektedir.

32.Hannibal

Thomas Harris’in kızıl ejder adlı romanı ve birçok defa çevrilen filmin baş kahramanı olan Doktor Hannibal Lecter ismini herkes mutlaka duymuştur. Modern yamyam olarak da bilinen ve diziye adını veren Hannibal Mad Mikkelsen başta olmak üzere kaliteli kadrosu ve muazzam senaryosu ile birçok kişinin beğenisini kazanmıştır. Dizinin hikayesi bir seri katilin işlediği cinayetleri aydınlatmak için geceli gündüzlü çalışan ve özel hisleri ile çözdüğü davalarla meşhur olan özel ajan Will Graham’ın çalıştığı davalarda gördüğü olumsuzluklardan psikolojik olarak etkilenmesi üzerine üstlerinden gelen yoğun baskı ile Dr. Hanniball ile tanışması ve doktorunun da seri katil olduğunu öğrenmesi ile gelişen hikayeler zincirinden oluşmaktadır.

33.How I Met Your Mother

2030 yılında Mimar Ted Mosby çocuklarını karşısına alarak “Size harika harika bir hikaye anlatacağım. Annenizle nasıl tanıştığımızın hikayesi” der ve How ı Meet Your Mother dizisi bu hikayeyle başlar. 2005 yılında Mimar Ted Mosby’nin ve yakın arkadaşları Marshall Lily Robin ve Barney’nin Manhattan’da yaşadıkları karmaşık aşk üçgeninden aşırı komik ve eğlenceli hallerine kadar komik hikayeler ile başlayan hikaye milyonlarca kişiyi 9 yıl boyunca ekranlara kilitlenmiştir. Komedi tarzındaki bu dizinin hayranları annenin kim olduğunu öğrenmek için 9 yıl boyunca bu diziyi ilgiyle takip etmiştir. Son sezonlarıyla biraz fazla uzamış gibi gözükse de 2000’lerin en başarılı komedilerindendir.

34. Dexter

Dexter Morgan tramva dolu bir çocukluk sonrası kana bağımlı bir sosyopata dönüşür. Sosyal yaşantısının yanı sıra fark ettirmeden ikinci bir hayatı yaşayan Miami Metro Polis Departmanında kan sıçrama analizcisi olan Dexter, kana olan arzusunu dindirmek için bir seri katille dönüşür. Bilinen seri katillerin aksine kendini adalete adamış olan Dexter kanunların boşluğundan dolayı işledikleri suçlardan ceza almadan kurtulan kötü insanları kendine özgü stili ile yakalayarak yine kendine özgü daha önce görmediğiniz bir stille cezalandırmaktadır. Büyük izleyici kitlesi ile televizyon ekranlarının klasik seri katillerinin dışında bir çizgisi olan Dexter 2006 ve 2013 yılları arasında 8 sezon boyunca yayınlandıktan sonra final yapmıştır.

35.Les Revenants

Les Revenants, aynı ismi taşıyan 2004 yılı yapımı olan Fransız sinemasına ait bir filmden ilham alınarak yapıldı. Fransa’da bulunan küçük şirin bir dağ kasabasında, kasabadaki yaşayan insanların ölümlerinin ardından tekrar dirilmesi ile başlayan hikayesiyle  ilgili çeken dizi, değişik bir boyutta ilerliyor. Ölülerin tekrar dirildiğini duyanlar bu dizinin zombilerle alakalı olduğunu zannetmektedir ama dizi herhangi bir zombi hikayesi değildir. Dizide hikayenin odak noktası kasabada yaşayan insanların öldükten sonra akıllarında en son kaldıkları halleri ile hayata geri dönmeleridir. Doğa üstü olayları ile yayın hayatında iyi bir ambiyans yakalayan dizi ilk sezonu ile Emmy Ödülleri’nde Uluslararası En İyi Drama Ödülü’nü kazanmıştır.

36.Married… with Children

Bir zamanların çok havalı ve şöhret sahibi futbolcusu Al Bundy evlendikten sonra ihtişamlı hayatından uzaklaşmış ve hayatı “Keşke bir anda uyansam ve hepsinden kurtulsam” diyecek kadar sefilleşmiş bir hale gelmiştir. Geçimini ayakkabıcılık ile zar zor sağlamaya çalışan Al’in gayet itici ve kanserden beter karısı Peggy, çok aşırı seksisin ama bir o kadar saf ve düşük zekalı kızı Kelly, pek akıllı ve bir o kadar da çapkın ve kadın düşkünü oğlu Bud ile yaşadığı hikayeleri anlatan komedi sitcom tarzı dizi 1987 ve 1997 yılları arasında yayınlanmıştır. Dizi yayınlandığı süre boyunca işlediği konular ile 80’lerin ahlaki standartlarını cesur bir şekilde ele program olmuştur.

37.Fargo

Ünlü yönetmen kardeşler Coen Biraderler’in gerilim türünde zirve yaptıkları film olan Fargo’yu bilmeyen yoktur.  Bu unutulmaz film de dizileştirilen film projelerinden biri olarak ekranlardaki yerini aldı.

Coenler Fargo adlı filmin dizi versiyonunda yapımcı olarak destek vererek Amerikan kara mizahını iyi harmanlanmış bir polisiye dizi ile beğenilerimize sunuyor. Aynı filmdeki gibi Minnesota’da gerçekleşen bir cinayet ile başlayan dizi Billy Bob Thornton’un leziz ve doyulmaz oyunculuğu ile ilk sezonunda yayınlandığı sezonun en çok tebrik edilen yapımlarından biri olarak ön plana çıktı. Yayınlanan Her yeni sezonda farklı dönemlere ait farklı hikayelerin konu edileceği yapımcıları tarafından açıklanan dizinin her sezonu büyük merakla beklenmektedir.

38.Scrubs

Sacred Heart Hastanesi’nde Stajyer doktor olarak görev yapan J. D. Aşırı Hayalperest olan iç dünyasının süzgeçine takılan anılarını adeta bir günlük ile konuşur gibi konuşarak anlatıyor. Bu anılarını anlatırken süper kahramanlar, anlık efektlerin, gerçek dışı unsurların ve abartının dibine dibine vurduğu bir şekilde anlatıyor. Bu kadar çılgın bir doktorun olduğu bir ortamda etrafındaki kişilerinde normal olmasını beklemek normal bir tahmin olmaz elbette. Hastanenin başhekiminden hastanenin kapıcısına kadar herkes J. D.’yi çılgınlık konusunda yalnız bırakmıyor. Bir avuç kafadan çatlak diyebileceğimiz hastane personelinin hikayesini anlatan komedi tarzı dizi son sezonlarında gözden düşse de ilk sezonlarının hatrina en iyiler listesinde yer buluyor.

39.Louie

Asıl adı Louis Székely olan Louis C. K. komedyenlikle kariyerine başlamış olup yaptığı Stand – up gösterileri ile şöhretini yakalamıştır. Hiciv, gözlemsel komedi, hakaret komedi, kara mizah, absürt komedi tarzında başarılı olan Louis C. K. ülkemizde çok ama çok geç tanınmıştır. Geç tanınmasına rağmen şöhreti yayılmıştır. Komedyenliğin yanı sıra oyunculuk, metin yazarlığı ve yapımcılık yapan Louis C. K. Louie adlı komedi türü yapımda bütün bu özelliklerini başarılı bir şekilde göstermiştir. Komedyen dizide kendisinin eşinden yeni boşanmış, iki çocuklu kurgusal versiyonunun New York’ta yaşadığı harika biz kara mizah ile harmanlıyor. Düşük bütçesine rağmen kendi yazıp yönettiği dizisinde oynadığı başrolü ile büyülüyor.

40. 24

2000’li yılların terörle mücadele konusunda dünya markası olan Jack Bauer’i literatüre sokan bol aksiyonlu bir televizyon dizisi olan 24’un her bir sezonu 24 bölümden oluşmuş olup her bir bölüm 1 saati ve 1 sezon toplamda 24 saati anlatmaktadır. Ekranın bir tarafında sürekli işleyen bir saat, ekrana gelen karelerde eş zamanlı ilerleyen hikayeler ve Amerika’yı olacak terör saldırılardan korumak için can havliyle sürekli çalışıp çabalayan Bauer’in efsane rolü ile tam da 11 Eylül saldırılarının sonrasında  ekrana gelen dizi sorgu sahneleri ile unutulmayanlar arasına girmiştir. 2001 – 2010 yılları arasında yayınlanan 24 dizisi 9 sezon boyunca 216 bölüm olarak ekrana gelmiştir.

41.The Knick

1900 yılının New York’unda artık kapatılmış olan ve faaliyet göstermeyen Knickerbocker Hastanesi’nde yasal kısıtlamaların çok olduğu bir dönemde bütün yasaklara meydan okuyup tek derdi Hayat kurtarmak olan ve bunu odaklanan başarılı bir cerrahi ekibin hikayelerini anlatıyor. Amerika Birleşik Devletleri tarihinde en önemli isimlerden Dr. William Steward Halsted’in hayatını örnek olarak oluşturulan Thackery karakterini dizide Clive Owen oynuyor.

Aynı zamanda madde bağımlısı olan ve cerrahi takıntıları olan Thackery bir an için izleyenlerin aklında House M. D.’yi getirse de The Knick, 1900’lerin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan olaylara ve tıp dünyasına ışık tutan konusu ile izleyiciye farklı bir dönem ambiyansı izlettiriyor.

42. The IT Crowd

Kendi dünyalarında dağınık, yorgun, karanlık, yalnız ve  bitkin hissettikleri söylenen İT uzmanlarının dünyasına giriş yapan  The IT Crowd adlı bu dizide  dünyanın en güzel şehirlerinden olan Londra’nın tam merkezinde süper ötesi manzarası olan yüksek konforlu büyük bir şirketin tam aksine küçücük, konforsuz, ışık görmeyen bodrum katına sıkışmış Bilgisayar dahisi ve teknoloji uzmanı olan ama bir o kadarda asosyal olan Moss,  şirketteki güzel kızlarla tanışabilmek için herşeyi yapan ama bu ilgisini yapmış olduğu ise göstermeyen, Roy ve IT departmanında görevli olduğu halde bilgisayarlar hakkında uzaktan yakından en ufak bir bilgisi olmayan Jen’den oluşan İT departmanı konu ediliyor.

43. Shameless

İlk olarak 2004 yılında İngiltere’de yapılan ve bol ödüllü bir Büyük Britanya yapımı olan Shameless adlı filmin büyük ilgi görmesi sonucu Amerikan dizi yapımcılarının bunu fırsata dönüştürerek aynı isimli bir dizi ile ekranlara getirdiği dizi Kara komedi türündedir. Filmin Amerikan uyarlaması olan dizi versiyonunun Normalde ender rastlanır bir şekilde orijinali kadar iyi olması diziyi en iyi diziler listesine sokmuştur. Chicago’nun arka sokaklarında ve varoş kısımlarında yaşayan alkol sorunu olan, fakir ve sorumluluk sahibi olmayan bir baba ile bu babanın 6 tane çocuğundan oluşan Gallagher ailesinin normalde ağır bir dram öyküsü olabilecek hikayeleri diziye usta ellerin değmesiyle komediye dönüşüyor.

44.The West Wing

Aaron Sorkin’in senaryosunu yazdığı the President filmi gişede muazzam bir başarı yakalamış ayrıca film eleştirmenleri tarafından da olumlu görüş almıştı. Bunun üzerine kafasına bu filmi dizileştirme fikrini koyan Aaron Sorkin Kısa bir süre içerisinde bu fikrini tasarlayıp uygulamaya koymuştur. Beyaz Saray’da Başkanlık Ofisi ve oval ofisin bulunduğu West Wing bölümünde gelişen olayların anlatıldığı dizi Demokrat başkan Josiah Bartlet üzerinden o dönemin politik dünyasında gelişen olaylara göndermeler yaparak ilerledi. Bill Clinton’ın 2 dönem boyunca Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı yaptığı dönemin bitmesinin ardından yakın zamanda ekranlara giriş yapan dizi Bu sebeple ilk gösterimiyle Bill Clinton hükümetinin dönemi ile karşılaştırıldı.

45. Modern Family

Bilinen klasik aile düzenini klasik aile yapısını ve klasik aile yaşantısını tamamen Bozguna uğratan son yılların gelmiş geçmiş en iddialı aile komedi tarzında bir dizi olan Modern Family, aile yaşantısı hakkında bildiğiniz herşeyi çöpe atıyor. Normal bir aileden beklediğiniz hiçbir şeyi bu dizide bulabileceğinizi sanmıyoruz. Çünkü bu ailede kimse normal değil. Doğal oalrak yaşantıları da normal olmuyor. Üç tane çekirdek ailenin birleşimi ile oluşan geniş Jay Pritchett ailesinin günlük yaşantılarını ve ilişkilerine kurgusal bir belgesel tadında izleyiciye ulaştırıyor. Gay ilişkileri, ikinci evlilikler, ergen gençler ve daha birçok durum ile bize zorla öğretilen klasik aile kavramını durmadan taslıyor.

46.The Walking Dead

Ailesine düşkün olarak bilinen şerif yardımcısı Rick Grimes bir kaza sonucu yoğun bakıma girer ve aylarca komada kaldıktan sonra bir hastane odasında uyandığında dünyanın zombiler ile çevrildiğini herkesin yaşadığı yeri terk ettiğini görür. Bir yandan insanlar ile beslenen ayakları aşarak Diğer yandan da hayatta kalmak için gaddarlaşan insanlar ile uğraşmak zorunda kalan Rick Grimes’in tek derdi bir an önce ailesine kavuşabilmektir. Kaliteli kadrosu ve senaryosu ile kötü adamlarını bile seveceğiniz The Walking Dead bir ara duraklama dönemine girmiş olsa da tekrar yükselişe geçerek yerini sağlamlaştırmıştır. Her ne kadar zombi dizisi olsa da dizide asla zombi kelimesi kullanılmıyor.

47.Homeland

Homeland, Amerikan yapımı politik gerilim türü bir dizidir. İsrail dizisi olan Hatufim adlı diziden ilham alınarak yapılan dizi  Gideon Raff tarafından ekrana getirilmiştir. Amerikan Showtime adlı kanalda yayınlanmaya devam etmektedir. Dizinin başrol oyuncuları bipolar duygu durum bozukluğu hastalığından muzdarip olan bir CIA ajanı Carrie Mathison rolündeki Claire Danes ve bir Amerika Birleşik Devletleri askeri Nicholas Brody rolündeki Damian Lewis’tir. Dizide El Kaide tarafından rehin alınan Brody’nin taraf değiştirerek düşman ile birlikte çalışmaya başladığından şüphelenen Matthison, Brody’nin Amerikan Birleşik Devletleri’ne karşı bir tehdit olduğunu ispatlama çabasındadır. 5. sezonu sona eren dizi 2019 yılında yayınlanacak 8. sezonunun ardından final yapacağını duyurmuştur.

48.Avatar: The Last Airbender

Barış, birlik ve beraberlik, kardeşlik için ve Ateş kralının 3 milletle olan savaşını bitirmek için kısaca dünyayı kurtarmak için yola çıkan 12 yasındaki kahraman Aang’ın hikayesini anlatan animasyon dizisi Avatar: The Last Airbender ülkemizde Avatar: Son Hava Bükücü olarak bilinmektedir. Tasarım aşamasında 6 ile 11 yaş arasındaki kategorisindeki çocuklara hitap etmesi amacıyla yapılan anıme dizi muhteşem bir sanat yönetimi ile bu hedefini çok yukarılara çıkarak milyonlarca kişi için bir hastalık seviyesine geldi. Anıme tarzını Uzakdoğu dövüş sanatları ve Amerikan çizgi filmleri ile perçinleyen seri rekor sayılabilecek reytingleri ulaşarak adını animasyon türünde tv literatürüne altın harflerle kazıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 5 =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu