Ekonomi Bilgileri

Ülkeler Neden Fazla Para Basamaz? Devlet Karşılıksız Para Basarsa Ne Olur?

Para basmak neden enflasyonu artırır? Karşılıksız para basmanın ekonomiye etkileri nelerdir?

İnsanlar, devletlerin neden ulusal borç sorunu ile uğraşmamak için, daha fazla para basmadığını sorarlar. Bunun nedeni şudur: Daha fazla para basmak, ekonomik çıktıyı hiçbir şekilde arttırmaz. Sadece enflasyona neden olur. Basit bir mantıkla açıklayalım.

Karşılıksız para basılırsa ne olur?

Bir ekonominin 10 milyon £ değerinde bir mal ürettiğini varsayalım; 1 milyon kitabımız var diyelim. Şu anda para arzı 10 milyon £ olacak. Eğer hükümet para arzını iki katına çıkarırsa hala 1 milyon kitap sahibi olacağız, ancak insanların daha fazla para olacak. Kitaplara olan talep artacak ve şirketler fiyatlar yukarı itecek. En olası senaryo, eğer para arzı iki katına çıkarsa £20 milyon ile yine 1 milyon kitap sahibi olacağız. Ekonomi şimdi 10 milyon pound yerine 20 milyon pound değerinde olacaktır. Fakat malların sayısı tamamen aynı kalacaktır.

Bir benzetme: Altın değerlidir çünkü değeri sınırlıdır. Daha fazla paranız olmasına karşın her şey daha pahalıysa, daha iyi durumda olmuş sayılmazsınız. Bu basit modelde, daha fazla para basmak malları daha pahalı hale getirir, ancak mal miktarını değiştirmez. Çıktı aynı kalırken, fiyatın iki katına çıkmasına ve %100’lük enflasyona neden olur.

Karşılıksız para basmanın ekonomiye etkileri

Enflasyon yükselmeye başladığında mallar değersizleşmeye başlar. İşlem yapmak zorlaşır. Fiyatlar sık ​​sık değişir. Firmalar değişen fiyat listeleri üzerinde daha fazla harcama yapmak zorunda kalır. Belirsizlik ve karışıklık oluşur. Sonuçta, yüksek enflasyon belirsizlik yaratır. Firmaların yatırım yapmalarını engeller ve ekonomik büyümeyi yavaşlatır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu