Zooloji Nedir? Zoolog Kimdir? (Kısaca Bilgi ve Tarihçesi)

Zooloji, hayvanların özelliklerinin ve sınıflandırılmasının bilimsel çalışmasıdır. Bu biyolojinin dallarından biridir ve bu nedenle hayvan biyolojisi olarak da anılır. Bu alanda etoloji, hayvanat bahçesi ve antrozooloji gibi birçok alt dal bulunmaktadır. Ayrıca, zoologlar genellikle belirli hayvan türlerinin çalışmasında uzmanlaşırlar. Zooloji çok disiplinler arası bir konu olduğundan, taksonomi , paleontoloji ve evrimsel biyoloji gibi bir dizi ilgili alan vardır.

Zoolojinin ortak alt dalları arasında zoografi, etoloji, paleozooloji ve antrozooloji bulunmaktadır.

Zoografi, hayvanların ve yaşadıkları ortamların açıklamasıdır. Bu tarifler genellikle son derece ayrıntılıdır ve ayrıca hayvanın davranışı veya yeme alışkanlıkları hakkında bilgi içerebilir. İlgili bir alt saha, hayvan davranışının incelenmesi olan bir etholojidir. Ethologlar spesifik hayvan türlerinden ziyade davranış özelliklerine daha fazla odaklanma eğilimindedirler ve birçok farklı tür üzerinde çalışabilirler. Çalışılan ortak davranışlar, baskı, saldırganlık, duygu ve iletişimi içerir.

Başka bir alt dal ise soyu tükenmiş ilan edilen hayvanların çalışması olan paleozoolojidir. Bu, dinozorlar gibi hayvanların yanı sıra modern zamanlarda daha yakın muadilleri olan bazı balıklar ve böcekler gibi şeyleri de içerir. Bu tür araştırmalardan elde edilen bulgular, soyu tükenmiş hayvanların fizyolojisini ve davranışlarını anlamak için değil, aynı zamanda soyu tükenmiş olanlardan gelen modern hayvanla ilgili kavrayışı elde etmek için kullanılır. Bununla birlikte, kriptozoologlar, daha önce bir soyu tükenmiş ilan edilmiş bir hayvanın yeniden keşfedilmesi durumunda tarla çalışmaları da yapabilir.

Bazı zoologlar, insanların ve hayvanların nasıl etkileşim kurduğuna odaklanmayı tercih eder. Bu, antrozooloji olarak adlandırılır ve hayvanların nasıl evcilleştirildiği, insanların hayvanlar hakkında nasıl düşündükleri ve insanlar ve hayvanlar arasında oluşan bağlar üzerine çalışmayı içerebilir. Genellikle hayvan hakları, etoloji ve psikoloji çalışmaları ile bağlantılıdır. Antrozoolojideki diğer araştırmacılar, veterinerlik tıbbına ya da hayvanların insanlara nasıl tedavi edilebileceğine odaklanıyor.

Zoolojiye en çok ilintili alanlardan biri, taksonomidir; bu, farklı türdeki organizmaları ortak özelliklere göre sınıflandırma pratiğidir. Hayvanların genellikle süper ailelerle başlayıp alt türlerle biten, içine yerleştirildiği özel organizasyon yapıları vardır. Bu alan, zoologların hayvanları ya da türlerine göre sınıflandırdığı sistematiğe de ilişkindir. Bir başka ilgili alan ise evrimsel biyolojidir. Zooloji bağlamında yapıldığında, bu alan hayvanların başlangıçta nasıl geliştiğini ve zamanla nasıl değiştiklerini inceler. Bu genellikle paleozooloji ile yakından bağlantılıdır. Ekoloji ve çevre çalışmaları da, özellikle hayvanat bahçesi ve etoloji ile ilgili konulardır.

Bazı üniversiteler zooloji alanında lisans programı sunmaktadır, ancak insanlar aynı zamanda lisansüstü çalışma yoluyla zoologlar haline de gelebilmektedir. Genel olarak, bir kişinin bu alanda lisansüstü çalışmalar için başvurmadan önce biyoloji veya kimya gibi bir alanda lisans diplomasına sahip olması gerekir. Bir zoolog uzmanı, genellikle kendi çalışma ortamını belirler. Zoologlar hayvanat bahçelerinde çalışabilirler, ancak saha araştırmaları ve laboratuvar araştırmaları da yapabilirler. Ayrıca haşere kontrolü ya da hayvan yetiştiriciliği için planlar yapabilir ya da istilacı türlerle başa çıkmanın ya da ekosistemi temizlemenin en iyi yolunu öğrenebilirler. Bazı zoologlar ayrıca hayvanat bahçelerinde veya hayvanlarla ve yaşam ortamlarıyla ilgili diğer yerlerde insanları eğiten öğretmenler veya rehberler olarak çalışırlar.

Eski Mısır ve Babil uygarlıklarının hayvanlar hakkında tıbbi bilgisi vardı, ancak çoğu erken zoolojik çalışma pratikten ziyade mistikti. Yunan doktoru Hipokrat ve filozof Aristoteles, her ikisi de erken zoolojiyle ilgiliydi.

3 Yorum

  1. Zooloji alanini secmedigim icin cogu zaman pismanim. Sadece akademi degil,belgesel yapimina kadar bircok alanda meslekte ilerlenebiliyor!

  2. Zooloji Profesörü Richard Dawkins’e ait Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Moorehead’dan Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Gould’dan Darwin ve Sonrası, Mahlon B. Hoagland’dan Hayatın Kökleri, James Watson’dan İkili Sarmal, Richard Lewontin’den Üçlü Sarmal, Ernst Mayr’dan Biyoloji Budur ve Richard Leakey-Roger Lewin’in Göl İnsanları kitapları TÜBİTAK’ın listesinden çıkartıldı.

  3. Ben Zoolog olmak istiyorum, Türkiye’de en iyi üniversite hangisidir? Mail adresime mesaj atar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı