Günümüzün en popüler video paylaşım ağlarından biri kuşkusuz Youtube’tur. Sahip olduğu video sayısıyla dünyadaki en büyük video barındıran sistemdir. Kullanıcılar youtube’tan video indirmek istediğinde bazen sorun yaşarlar. Direkt olarak indir özelliği olmayan youtube’tan video indirmek mümkün. Bunun için aslında birden fazla yol var. Bunlar; programlar, web servislerinin sağladığı özellikler vb.

Youtube’tan Programla Video İndirmek

Youtube’tan video indirmek için geliştirilmiş bir çok program mevcut. Bu programların bazıları ücretsizken bazılarıysa ücretli hizmet sunuyor. Programların temel mantıklarıysa aynı. Youtube’tan indirmek istediğiniz videoların linklerini programı kurup, açtıktan sonra ilgili yere yapıştırıyorsunuz ve indir diyorsunuz. Programların ayalarına göre farklı kalitelerdeki videoları indiriyorlar. Tabii programların default (varsayılan) özellikleri genelde 480p kalitesindekileri indiriyor.

 1080p indirmek için programın ayarlarını yapmanız gerekli. Bir diğer çözüm de Internet Download Manager, ücretli olan bu program youtube’tan açtığınız videoların sağ üstünde bu videoyu indir seçeneğiyle birlikte geliyor ve tıkladığınızda hangi kaliteyle indirme yapabileceğinizi gösteriyor ve link kopyalamadan, herhangi bir ayar yapmadan direkt olarak videoyu indirebiliyorsunuz.

Youtube’tan Web Servisiyle Video İndirmek

Youtube’tan web servisleriyle video indirmek de mümkün. İnternet üzerinde geliştirilen bu web sayfaları da aslında programlar gibi çalışıyor. Linki kopyalıyorsunuz ve video dosyasını indiriyorsunuz. Bazı web sayfalarının eklentileri de bulunuyor; örneğin, convert2mp3 gibi. Bu web sayfasının eklentisini sitesinden girip kurabiliyorsunuz. Sonrasında da isterseniz videoların sadece seslerini alıyorsunuz, isterseniz videoyu istediğiniz kalitede indiriyorsunuz. Web servisleri genelde ücretsiz hizmet sunuyorlar.