Araçlar

YKS, TYT, AYT Puan Hesaplama Robotu 2019

YKS, TYT, AYT Puan Hesaplama Robotu 2019 – Aşağıdaki TYT puanı hesaplama aracı ile Temel Yeterlilik Testi puanını hesaplamak dilediğiniz öğrencinin sınavda Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler bölümlerinde doğru ve hatalı cevaplamış bulunduğu soru adetlerini girdikten sonra hesapla butonuna basınız.

TYT nedir?

TYT, Yükseköğretim Kurumları Sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinin kısaltmasıdır. Yükseköğretim Kurumu doğrulusunda 2018 yılından itibaren uygulanmaktadır.

Temel yeterlilik ne demektir?

Temel Yeterlilik, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenilen bilgi, yetenek ve yetkinliklerini kapsar.

TYT’de hangi alanlardan sorular sorulmaktadır?

TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanları ile alakalı sorular yer alacaktır. Türkçe testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu manaya ve yorumlama, sözcük hazinesi, asli cümle bilgi kapasitesi ve imla kurallarını kullanma yetenekleri ölçülecektir.

Adayların gireceği TYT soruları, MEB’in ortak müfredatından seçilecektir.

Temel matematik testinde; Temel matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak prosedür yapma, asli matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut prosedürler yapma, asli matematik prensiplerini ve prosedürlerini gündelik hayatta uygulama yetenekleri ölçülecektir.

Sosyal bilimler testinde, coğrafya, din kültürü ve ahlak Bilgisi, felsefe, tarih meydanlarından sorular olacaktır.

Fen bilimleri testinde ise biyoloji, fizik ve kimya alanları ile alakalı bilgi aslili yeterlilikler ölçülecektir.

TYT ile YGS arasındaki fark nedir?

TYT ile YGS arasındaki en mühim farklılık, TYT’de yer alan Türkçe ve asli matematik alanlarındaki soruların yalnızca Türkçe ve asli matematik alanlarındaki bulguyu değil, yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi temel almasıdır. TYT, Türkçe ve asli matematik derslerinde yalnızca adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenilen yeterlilikleri, yani bulguyu kullanma ile temaslı yetenek ve yetkinlikleri de kapsamaktadır.

TYT puanı nedir?

TYT’de her aday amacıyla yalnızca bir puan hesaplanacaktır.Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı olan TYT puanıdır.

TYT puanı hangi Aralıkta hesaplanacaktır?

TYT puanı YGS’de bulunduğu gibi 100 ile 500 puan aralığında hesaplanacaktır Adayların bu puanına Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), YGS ve LYS’de prosedüriş yıllarda bulunduğu gibi dahil edilecektir.

Meslek yüksekokullarında bir uygulama tercih edebilmek amacıyla lüzumlu baraj puanı nedir?

Adayların meslek yüksekokullarında bir uygulama tercih edebilmeleri amacıyla TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekir.

Lisans uygulamalarını tercih edebilmek amacıyla lüzumlu baraj puanı nedir?

TYT’den en az 150 puan alabilmek koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki Alan Yeterlilik testlerinden (AYT) alacağı puanla beraber hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 ya da üzeri puan olması gerekmektedir. Adaylar, en az 180 ve üstünde puan aldıklarında, alakalı puan türünde öğrenci kabul eden lisans uygulamalarından tercih yapabilecektir.

TYT’de kaç soru bulunmaktadır?

Temel yeterlilik testi Türkçe, sosyal bilimler, asli matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur. Türkçe ve asli matematik bölümlerinde 40, sosyal bilimler ve fen bilimleri bölümlerinde 20 soru olmak üzere toplamda 120 soru sorulmaktadır. Sınav süresi, tek oturumda 135 dakikadan oluşmaktadır. Böylece adaylar soruları yanıtlarken soru başına ortalama 67,5 saniye (1,125 dakika) süreye sahip olacaklardır.

TYT’de netler nasıl hesaplanıyor?

TYT puanı, TYT’de her bir test bölümünden oluşturulan netler kullanılarak hesaplanmaktadır. Her bir test bölümündeki net sayısı, doğru cevaplanan soru sayısından hatalı cevaplanan soru adedinin 1/4’ünün çıkarılmasıyla hesaplanmaktadır.

TYT puan hesaplama aracıyla hangi testlerdeki netlerimi hesaplayabilirim?

TYT puan hesaplama aracıyla Türkçe, sosyal bilimler, asli matematik ve fen bilimleri testlerindeki net adetlerinizı hesaplayabilirsiniz.

TYT puan hesaplama aracıyla hangi türdeki TYT puanını hesaplayabilirim?

TYT’de her aday amacıyla yalnızca bir puan hesaplanacaktır. TYT puan hesaplama aracıyla TYT türündeki ham puanı, alakalı yıldaki sıralama ve yüzdelik dilimi hesaplayabilirsiniz.

TYT puan hesaplama aracıyla hesapladığım puanıma okul puanım dahil mi?

TYT puan hesaplama aracıyla OBP girmeden yaptığınız hesaplamalarda TYT puanına okul puanı dahil edilmemektedir. OBP girerek gerçekleştireceğiniz hesaplamalarda ise hem ham puan, hem de okul puanının ekli bulunduğu yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

TYT puanı nasıl hesaplanır?

TYT Puanı, TYT puanı hesaplamasında sarfedilen katsayılar ve özel formüller kullanılarak hesaplanmaktadır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Türk Ülküsü

Türk Ülküsü sitesi ana yönetici hesabıdır.

1 Yorum

  1. 2014 YGS’de yaptığım netlerle bu yıl ki TYT puanım Radyoloji tutuyor. İnşallah bu yıl da hiç sektirmeden aynı netleri yaparım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu