WordPress Veritabanı Temizleme ve Optimize Etme: WordPress veritabanınızı optimize etmek önemli ve gereklidir. İçerik düzenlemeleri gibi durumlar veya spam yorumlarının birikmesi zamanla veritabanızı şişirebilir. Ayrıca birçok kez silinen eklentiler WordPress veritabanlarında gereksiz tabloları geride bırakır. Bu durum ise, düzensiz bir veritabanı ile sonuçlanır. WordPress veritabanı phpMyAdmin kullanımı ile temizlenebilir, ancak bilmeyenler için bu işlem risklidir. Bunun yerine, veritabanını temizlemek ve optimize etmek için WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz. WP veritabanı temizleme, en iyileştirme ve performansını arttırma için size en iyi WordPress veritabanı temizleme eklentileri listesini sunmak adına bu makaleyi hazırladık.

Bu eklentilerden herhangi birini kullanmadan önce WordPress sitenizin yedeğini almanız önerilir.

En İyi WordPress Veritabanı Temizleme ve Optimize Etme Eklentileri

Bu listemizde WP veritabanı optimizasyonu konusunda size yardımcı olabilecek en iyi WordPress veritabanı optimizasyonu eklentilerini topladık…

1- WP-Optimize

WP-Optimize basit ama etkili bir eklentidir, WordPress veritabanınızı kapsamlı bir şekilde temizlemenize ve manuel sorgulama yapmadan optimize etmenize olanak tanır. Kapsamlı bir WordPress veritabanı temizleme ve optimizasyon aracıdır.

  • Eklentiyi kurup etkinleştirin.
  • Gösterge tablonuzda, WP-Optimize bölümünü göreceksiniz. Üzerine tıklayın.
  • Optimizasyon işlemini sadece belirli Temizleme seçeneklerinin onay kutularını seçerek temizleme tuşuna basabilirsiniz.
  • Ayarlar sekmesinde. Otomatik Temizleme ayarları bölümünden optimizasyon ve temizleme işlemini planlayabilirsiniz. Ayrıca kaç tane olduğuna da karar verebilirsiniz. Ancak bu ücretli versiyon için geçerlidir.

2- P3 (Plugin Performance Profiler)

Bu eklenti, sitenizin yükleme süresindeki etkilerini ölçerek WordPress sitenizin eklentilerinin performansının bir profilini oluşturur. Çoğu zaman, WordPress siteleri, kötü yapılandırılmış eklentiler nedeniyle yavaş yüklenir. P3 eklentisini kullanarak, sitenizde yavaşlığa neden olan her şeyi görebilirsiniz.

3-  WP Clean Up

Veritabanını temizlemek ve oradan istenmeyen verileri kaldırmak için başka bir eklentidir. WP Clean Up, wordpress veritabanını “revizyon”, “taslak”, “otomatik taslak”, “yönetilen yorumlar”, “spam yorumlar”, “çöp yorumları”, “kullanılmayan postmeta”, “kullanılmayan commentmeta”yı kaldırarak temizlememize yardımcı olabilir. PhpMyAdmin üzerinde bir işlem olmadan WordPress veritabanınızı optimize etmenizi sağlar.

4- Optimize Database after Deleting Revisions

Bu eklenti ‘Tek Tık’ WordPress Veritabanı Temizleyici olarak niteleyebiliriz. Gönderi ve sayfaların gereksiz revizyonlarını, çöp kutusuna yerleştirilmiş yazıları, sayfaları ve yorumları, istenmeyen yorumları, kullanılmayan etiketleri, ‘yetim postmeta öğeleri’ optimize eder, optimizasyonların günlük dosyasını oluşturur.

5- WP-DBManager

Veritabanını optimize etmenize, veritabanını onarmanıza, veritabanı yedeklemenize, veritabanını geri yüklemenize, yedekleme veritabanını silmenize, tabloları boşaltmanıza ve seçili sorguları çalıştırmanıza olanak tanır. Veritabanının yedeklenmesi, optimize edilmesi ve onarılması için otomatik zamanlamayı destekler.

6- Optimize-db By Joost de Valk

WordPress çalıştıran bazı insanlar için phpMyAdmin kullanımı riskli bir şey gibi görünüyor. Çok fazla seçenek var. Bu eklenti sadece basit bir görev yapmanıza izin verir: veri tabanını azaltmak için veritabanınızın tablolarını optimize etmek.

7- WPDBSpringClean

WordPress sisteminizi tarar ve kaldırılan eklentilerden kullanılmayan veritabanı tablolarını belirler ve siler. Bu eklenti ayrıca DB Sekmesini optimize etmenizi sağlar.

8- WP Database Cleaner

WP Veritabanı Temizleyici, tüm spam yorumları, çöp yorumları, kullanılmayan etiketler, revizyonlar, otomatik taslaklar ve çok daha fazlasını kaldırarak kullanıcıların WordPress veritabanını hızlı bir şekilde temizlemesine ve optimize etmesine olanak veren bir WordPress eklentisidir.

Veri tabanı nasıl temizlenir yanıtladık. Umarım bu makaleyi faydalı bulursunuz. Yukarıdaki eklentilerle aynı sonuçları elde etmek, wordpress gereksiz dosyaları temizlemek, wordpress eklenti kalıntılarını temizlemek için herhangi bir soru veya öneriniz varsa, bizimle paylaşın.

2 ADET YORUM YAPILDI:

  1. Esenlikler. Yav usta bu siteye her geldiğimde farklı renk ve farklı tema oluyor. Bir tutturamadın şunu, kurcalaya kurcalaya bozmuşsun da. Site eskisine nazaran çok geç yükleniyor. Neden böyle yaptın kardeşş… (Bu yorum bir öneri niteliğindedir. Teşekkürler.)

    • Esenlikler, gereksiz eklentileri kaldırarak daha sade bir arka fon ile temamızı düzenledik. WordPress veritabanı temizleme ile ilgili bilgi edinmişisinizdir umarım, iyi çalışmalar dilerim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18 − 10 =