WordPress Site Hızlandırma 2019

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? WordPress sitelerini hızlandırmak için birkaç önemli nokta var. Bu teknikler, sitenizi hızlandırarak kullanıcı deneyimi iyileştirerek daha fazla ziyaretçi almanıza ve daha fazla dönüşüm oluşturmanıza yardımcı olur. Bu yazımızda WordPress site hızı arttırma optimizasyonu yapmanız için izlemeniz gereken yöntemi paylaşacağız. Aynı zamanda r10 ve wmaraci gibi forumlarda yer alan en iyi site hızlandırma yöntemlerini ve tekniklerini de yazımıza ekledik.

İşte mutlaka bilmeniz gereken WordPress site hızlandırma teknikleri listesi…

WordPress Site Hızı Arttırma Yöntemleri

WP hızlandırma yöntemlerini listelediğimiz yazımızın devamında 9 adımda site hızlandırma tekniklerini bulabilirsiniz.

1- PHP 7’ye Yükseltme

PHP’nin son kararlı sürümü 5.6 ve sunucuların çoğunda varsayılan PHP kurulumu olarak kullanılıyor. En son sürüm, yani PHP 7, PHP 5.6’dan 2 kat daha hızlıdır. PHP 6 yok. Bu yüzden herhangi bir karışıklık yaşamamalısınız. PHP geliştiricileri, PHP 5.4 ile kıyaslandığında, saniyede çift istekleri işleme yeteneğini geliştirerek PHP 7 ile harika bir iş çıkardılar.

PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir?

Öncelikle, hosting sunucunuzda yüklü olan mevcut PHP sürümünü kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, NotePad ++ veya başka bir kod editörünü açın ve aşağıdaki satırı yeni bir dosyaya ekleyin. .Php dosyası olarak kaydedin ve barındırma sunucunuzun kök dizinine yükleyin.

 <?php phpinfo(); ?><?php phpinfo(); ?>

Şimdi bu dosyayı tarayıcıda açın. PHP sürümü de dahil olmak üzere sunucunuz hakkında tüm bilgiler gelecektir. Kod düzenleyici ve .php dosyasının oluşturulmasını istemezseniz, mevcut php sürümü öğrenmek için WordPress phpinfo() By Chris Flannagan eklentisini yükleyebilirsiniz.

PHP sürümünü 5.6 veya 5.5 veya 5.4 olarak bulursanız, PHP 7’ye yükseltmeniz gerekir.

PHP’yi yükseltmek için hosting sunucunuzun cPanel hesabına giriş yapın. CPanel panosunda MultiPHP Manager’ı bulun. MultiPHP Manager’ı açın ve siteniz için yüklü PHP versiyonlarını görebilirsiniz. PHP Sürüm açılır menüsünden, PHP 7.0’ı seçin ve Uygula’ya tıklayın. Bitti!

2- WP Fastest Cache Eklentisi

Ücretsiz olarak WordPress eklenti katalogunda bulunan birçok WordPress önbellek-cache eklentisi vardır. Biz bu eklentiler arasında en popüler, en kolay cache olarak WP Fastest Cache eklentisini seçtik. Aynı zamanda Emre Vona tarafından yapılmış bir eklentidir. İşini gerçekten iyi yapan bir en iyi cache eklentisidir. JS, CSS ve HTML’yi sıkıştırır ve küçültür. Google PageSpeed ​​ve YSlow puanlarını iyileştirmenize ve sayfaları çok hızlı yüklemenize yardımcı olur. WordPress site hızlandırma eklentileri arasında en iyilerinden birisidir.

3- Install Jetpack for Free CDN Eklentisi

Install Jetpack for Free CDN, Photon adlı ücretsiz bir CDN dahil olmak üzere birçok işlevsellik ile birlikte gelir. Jetpack ayarlarından Photon özelliğini etkinleştirin ve ücretsiz olan WordPress.com CDN’sinden görüntüler ile birlikte JS ve CSS dahil statik dosyalar sunabilirsiniz. Aynı zamanda websitenize olası trafik akışı saldırılarına karşı sitenizin hızlı bir şekilde yayın yapmasına devam etmesini sağlayacak olan güzel bir wp hızlandırma eklentisidir.

4- Görsel Optimizasyonu

İyi optimize edilmiş görüntülerin yüklenmesi daha az zaman alır. Yüklemeden önce her görüntüyü optimize etmeniz sitenizi hızlı tutar. Bu konuda, görüntü boyutunu, kaliteyi kaybetmeden %60 oranında fotoğraf ve resim boyutlarını küçültmek için tinypng.com sitesini kullanıyorum. Bundan önceki zamanda yüklediğiniz görsellerin boyutlarını küçültmek istiyorsanız, görüntüleri toplu olarak optimize etmek için WP Smush adlı ücretsiz bir eklentiyi kullanabilirsiniz .

5- Lazy Load Özelliği

Blog makalelerinizde birden fazla resim kullanırsanız (bu iyi bir uygulamadır), aşırı ortam dosyaları nedeniyle sayfa yükleme süresi artabilir. Bu olumsuz senaryoyu önlemek için, yalnızca öne çıkan görselin anında yüklendiği, diğer görsellerin ziyaretçinin o kısma geldiğinde görünmesini sağlamak adına Lazy Load özelliğinden yararlanabilirsiniz. Ziyaretçi sayfayı kaydırmaya başladığında, diğer görüntüler tek tek yüklenir. Lazy Load özelliği için a3 Lazy Load adlı ücretsiz bir WordPress eklentisi vardır.

6- AMP Kullanımı

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), sayfaları daha az kaynak kullanarak mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yayınlamanın veya yüklemenin bir yoludur. Google arama sonuçları, AMP işlevselliğine sahip web sitelerinin yanında AMP etiketini bile gösterir. Sitenizi mobil cihazlarda hızlı hale getirmek için AMP for WP – Accelerated Mobile Pages By Ahmed Kaludi, Mohammed Kaludi eklentisini yükleyebilirsiniz. WordPress mobil hızlandırma adına en iyi tercihlerden birisidir.

7- Yazılarınızın Eski Versiyonlarını Silme

Bir WordPress sitesini hızlandırmak için veritabanı optimizasyonu çok önemlidir. WordPress, yazılarınız için revizyonların otomatik taslağını kaydeden bir özellike taşır ve bu revizyon kayıtları veritabanında çok yer kaplar. Sitenizin performansını artırmak ve aynı hızlandırmak için Veritabanı optimizasyon eklentilerinden birisini yükleyerek, içeriklerinizin eski hallerini veritabanınızdan kalıcı olarak silebilirsiniz.

8- Yazı Tipi Simgeleri Yerine SVG Simgeleri

Daha hızlı yükleme süresi için gitmek isterseniz, Yazı Tipi Simgeleri yerine SVG Simgelerini kullanmaya başlayın. SVG Simgeleri Font Simgelerden çok daha hızlı bir site sahibi olmanıza yardımcı olur.

9- Hızlı Bir Hosting Hizmeti

Bu adımlar sitenizin hızını önemli ölçüde artıracaktır. Hız iyileştirme için az miktarda yatırım yapmaya istekliyseniz, barındırma sunucusunda SSD sürücülerini seçmenizi ve iyi bir barındırma hizmeti sağlayıcısı almanızı öneririm.

Yukarıdaki bilgilerin 2018’i geride bırakırken iyi optimize edilmiş, hızlı bir WordPress sitesi oluşturulmasına yardımcı olacağını umuyorum.

Etiketler

3 Yorum

  1. WordPress de yavaş, çok yavaş. Biz bıraktık, mutluyuz. İyi ki bırakmışız. Çok uğraştırdı, uzmanları baktı, ama yavaşlığı bir türlü çözemediler. Farklı görenler de olabilir, saygı duyarım ama yine de PHP benim gözümde “sunucu katili”.

  2. Bildiğim kadarıyla sitenin hızlı olması seoya doğrudan etki ediyor. Bu nedenle nasıl yaparım diye düşünüyordum artık sizin sayenizde bilgi birikimim oluşmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı