Webmaster Nedir? Ne İş Yapar?

Webmaster, web sitelerinin performansını ve güvenliğini yönetir, sürdürür ve iyileştirir. Web sitelerinin hem site sahipleri hem de ziyaretçiler için, içeriğin güncelliğini ve ziyaretçilerinin bulmasını ve gezinmesini kolaylaştırarak değerli bir kaynak oluşturmayı amaçlıyorlar. Web yöneticileri, sitenin sahiplerinin ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için sitenin doğru bir şekilde çalışmasını ve iş bilgisinin korunmasını gerektirir.

Web yöneticileri, bilgisayar programlama dillerinde, işletim sistemlerinde ve HTML ve XML gibi İnternet uygulamalarında teknik beceri ve deneyim gerektirir.

 • Web yöneticileri iyi işbirliği becerileri gerektirir. Web siteleri için içerik geliştirmek için tasarımcılar, yazarlar ve fotoğrafçılar ile çalışırlar ve içeriğin erişilebilirlik gereksinimlerini karşıladığından ve World Wide Web Konsorsiyumunun önerileri gibi standartlarla uyumlu olduğundan emin olmak için teknik uzmanlık sağlarlar.
 • Web yöneticileri ayrıca, sunucuların ve ağ bağlantılarının içeriği depolama ve ziyaretçilere hızlı yanıt verme süresi sağlama kapasitesine sahip olmasını sağlamak için bilgi teknolojisi uzmanlarıyla da yakın bir şekilde çalışır.
 • Teknik

  Teknik beceriler, web sitesinin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak ve bilgileri doğru biçimde maksimum sayıda kullanıcıya sunmak için gereklidir. Web yöneticileri, farklı tarayıcı türlerini veya işletim sistemlerini kullanarak web sitesi içeriğini test eder. Ayrıca akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar dahil İnternet erişimi sağlayan mobil cihaz sayısının artmasıyla site performansını test ediyorlar. Site performansını korumak için, web yöneticileri, düzgün görünmeyen bozuk bağlantıları veya içeriği kontrol edip düzeltir.

  Güvenlik

  Güvenlik bilgisi, web yöneticileri için önemli bir gerekliliktir. Sadece onaylanmış veya kayıtlı kullanıcılar tarafından kullanılabilen gizli içeriğin korunmasıyla ziyaretçiler için kolay erişimi dengelemelidir. Web yöneticileri, virüsleri ve ortaya çıkan tehditleri de bilmelidirler, böylece siteyi korumak için karşı önlemler alabilirler.

  Optimizasyon ve Pazarlama

  Webmaster, web sitelerinin uygun arama motoru kategorilerinde yüksek bir konum elde etmesini sağlamak için arama motoru optimizasyon becerilerine sahip olmalıdır. Web sitesi sahibi siteden gelir elde etmeyi hedefliyorsa, web yöneticisinin etkili çevrimiçi kampanyalar geliştirmek için pazarlama becerilerine de sahip olması gerekir.

  Site Yönetimi

  Webmaster, web sitesi yönetim araçlarına aşina olmalıdır. Site trafiğini izlerler ve site kullanımını belirlemek için farklı sayfalara ziyaretlerin örüntülerini analiz ederler. Bilgileri, yeni içeriği planlamak ve siteyi ziyaretçilere daha çekici hale getirmek için yeni işlevler geliştirmek için kullanırlar.

  Etiketler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Başa dön tuşu
  Kapalı