Vona Gabor Kimdir?

Gábor Vona, 20 Ağustos 1978 tarihinde doğmuştur. Macaristan sağcı ve Turancı siyasi partisi olan Jobbik’e 2006’dan 2018 yılına kadar genel başkan olan Macar tarihçi, öğretmen ve politikacıdır. 2018’de yapılan parlamento seçimlerinde %19 oyla 2. parti seçilmesine rağmen beklediğinden az oy aldığı için istifa edeceğini açıklamıştır.

Vona, 20 Ağustos 1978’de Gyöngyös’te doğdu. Eötvös Lorand Üniversitesi’nde tarih ve psikoloji okudu. Üniversite yıllarında Hıristiyan Aydınlar İttifakı öğrenci organizasyonu katılmış ve bir üyesiydi. Gábor Vona, 2003 yılında Jobbik’i bir siyasi parti olarak yeniden kurdu ve başkan yardımcısı oldu.

Daha sonra 2006 yılında parti lideri seçildi. 2010 yılında ülkede yapılan genel seçimdeyaklaşık %17’lik oy oranıyla parti, tarihindeki en yüksek oy oranını alarak Macaristan Ulusal Meclisi’nde 47 koltuğu elde etti ve ülkenin en büyük üçüncü partisi oldu.  6 Nisan 2014 tarihindeki parlamento seçimlerinde ise; partisinin oy oranını %20,54’e yükseltti.

Siyasi yaşamı boyunca bir çok kez Türkiye ziyareti yapmış ve özellikle MHP ve Ülkü Ocakları çevreleri ile iletişimde olmuştur. 2008 yılında Krisztina Szabó ile evlenen Vona’nın Benedeket adını verdikleri bir oğlu dünyaya gelmiştir. Vona, ailesi ile birlikte Óbuda şehrinde yaşamaktadır.

Vona kişisel siyasi görüşlerinin artık önemli olmadığını belirtiyor. Jobbik ideolojik konulara odaklanmamalı. Bunun yerine, toplumsal yaşamda ve yönetimde bulunabilecek yolsuzluğa karşı mücadelenin yanı sıra toplumsal gerilimleri ve çelişkileri ortadan kaldırmak için çaba sarf etmelidirler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı