Türkçe Neden Önemli Bir Dildir?

Türkçe; Doğu Avrupa, Orta Asya ve Sibirya'da konuşulan otuzdan fazla lehçeye sahip bir dildir.

Türkçe, en çok konuşulan dillerden bir tanesidir. Dünya üzerinde Türkçe’yi, farklı lehçeleriyle çeşitli yörelerde değişik kullanımlarıyla birlikte Türk dili kapsamında çoğu Türk olan 300 milyon insan kullanıyor. Türkçe sadece Türkiye sınırları içinde kullanılmıyor. Örneğin Rusya’da Tofa Türkçe’sini sadece 30 kişi konuşuyor. Ve dillerini korumaya çalışıyorlar. Günümüzde 100 milyon insan ilk dili olarak Türkiye Türkçesi konuşmaktadır. Balkanlar ve Kafkaslar’da başka topluluklar ve Batı Avrupa’da çok sayıda Türk topluluğu vardır (örneğin, Almanya’daki en yaygın konuşulan dillerden birisidir). 15 milyon insan da Türkçe’yi ikinci dil olarak konuşur.

Türkiye Cumhuriyeti stratejik olarak coğrafi, kültürel ve kültürel olarak Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’ya bağlanmaktadır. Böylelikle, Türkçe ve Türklük bilgisi, uluslararası işlere ya da bu bölgelerin politikalarına ilgi duyan herkes için avantajlıdır.  Aynı şekilde, iş dünyasında ya da devlet hizmetlerinde kariyer peşinde koşan öğrenciler için, Türkiye sadece küresel bir ekonomik güç olarak gelişmeye devam ettikçe fırsatlar artmaya devam edecektir. Türkçe eğitimi, size Orta Doğu’yla üretken ittifakları teşvik eden şirketler, hükümet ve diğer kuruluşlar için değerli bir varlık haline getiren bir anlayış derinliği sağlar.

Türkiye Türkçesi, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Sibirya’da konuşulan otuzdan fazla Türk dilini (lehçe) içeren bir dil ailesine aittir. Bu diller arasındaki farklılıklar yakın benzerliklerinden çok daha küçüktür. Türkçe bilgisi size büyük jeo-politik önemi olan bir bölge açar. Modern Türkiye, Afrika, Asya ve Avrupa’ya yayılmış olan Osmanlı İmparatorluğu’nun (1299-1922) ardıl devletidir. Türk arşivleri bugün, üç kıtadaki bu geniş eski illerin 623 yıllık tarihine ilişkin muazzam bir belge ve bilgi birikimi barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × 2 =

Başa dön tuşu
Kapalı