Türk Cumhuriyetleri Bayrakları ve Anlamları

Günümüzdeki bağımsız ve özerk Türk devletleri bayrakları ve anlamları şöyledir:

Azerbaycan Bayrağının Anlamı

Azerbaycan bayrağında üç renk bulunur. Bu renkler sırasıyla mavi Türklüğün, Kırmızı uygarlığın ve yeşil ise dinimiz olan İslamiyetin sembolüdür.

Kazakistan Bayrağı Anlamı

Kazakistan Cumhuriyeti’nin bayrağı, her ikisi de gök mavisi bir arka plan üzerinde yükselen , yükselen bir altın bozkır kartalı üzerinde 32 ışını olan bir altın güneşe sahiptir. Kazakistan bayrağı rengi olan gök mavisi Kazakistan’ın bir Türk Devleti olmasını, berrak mavi renk huzurlu bulutsuz gökyüzünü ve Kazakistan’ın birlik ve barış içinde yaşamasını sembolize eder. Kanat açmış bozkır kartalı özgürlük ve bağımsızlığı anlatır. Bayrağın sol kenarında yer alan “koç boynuzu” nakışı ise Kazak millî kültürünü simgeler. Bir yaşam ve enerji kaynağı olan güneş, zenginlik ve büyüklüğü temsil eder.

Kırgızistan Bayrağı Anlamı

Kırgızistan bayrağı renkleri ve sembolleri kültürel, politik ve bölgesel anlamları taşır. Kırmızı, cesaret ve kahramanlığı sembolize eder. Güneş barış ve refahı temsil eder, güneş ışınları Manas’ın Moğollarla savaşmak için bir araya getirdiği kabilelerin sayısını temsil eder. Güneşin merkezi, içten bakıldığında geleneksel bir Kırgız çadırının (yurt) üstündeki çatının (tunduk) stilize bir örneğine sahiptir.

Özbekistan Bayrağı Anlamı

Mavi su ve gökyüzünü temsil ederken; beyaz, barış ve saflık anlamına gelir. Yeşil, resmi olarak “doğayı ve doğurganlığı” temsil eder – aynı zamanda İslam’ı da temsil etmektedir. Renkler arasındaki ince kırmızı çizgiler herkesin içinde “yaşam gücünü” temsil eder.  Hilal, “bağımsız” bir ülke olarak “Özbekistan’ın yeniden doğuşunu” hatırlatır. Dahası, Özbekistan nüfusunun %88’i tarafından inanılan İslami inancı sembolize etmektedir. Hilalin sağında, İslam takvimlerinin aylarını gösteren 12 yıldız ve zodyaktaki takımyıldızları vardır.

Türkmenistan Bayrağı Anlamı

Bayrağın sol tarafında kalın bir şerit olarak uzanan “Türkmen halısı” motifleri vardır. Türkmen halısı ve yeşil zemin Türkmenistan tarihini simgeliyor. Bu bayrakta yeşil ve kırmızı renkler ortaya çıkıyor, çünkü bunlar Türkmenler tarafından tarihsel olarak saygı görüyor. Hilal, parlayan bir gelecek için ülkenin umudunu simgeliyor ve yıldızlar Türkmenistan’ın beş vilayetini (Welayatlar) temsil ediyor – Ahal, Balkan, Daşoguz, Lebap ve Meryem.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı

KKTC Bayrağı’nda yer alan ay ve yıldız Türklüğü, kırmızı renk Kıbrıslı Rumlarla meydana gelen çatışmalarda dökülen Kıbrıslı Türk kanını, beyaz renk barışı, üstteki kırmızı şerit Türkiye devletini, alttaki kırmızı şerit Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil ediyor. Şeritlerin düz ve paralel olması ise “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar süreceğini” simgelemektedir.

Altay Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı

Beyaz, ebediyet, yeniden canlanma eğilimi, sevgi ve cumhuriyet içindeki halkların rızasını sembolize eder. Mavi, temizliği, dağları, nehirleri, gölleri ve cenneti simgeler. Aynı zamanda mavi, Türklüğü sembolize eder.

Başkurdistan Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı

Gök mavisi renk, Başkurtların dürüstlüğünü ve Türklüğü sembolize eder. Beyaz renk, Başkurtların sükuneti ve işbirliğe isteklilikleri ile barışı; yeşil renk ise özgürlüğü ve sonsuz hayatı simgeler. Başkurt bayrağının ortasında dostluğun sembolü olan kuray çiçeği bulunur. Ayrıca, çiçeğin yedi yaprağı Başkurdistan’a birlik ve bütünlüğü getiren yedi kabileyi temsil eder.

Çuvaşistan Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı

Çuvaş bayrağı, yukarıda büyük bir sarı alan, kırmızı bir alt alan ve ortada iki kırmızı sembolden oluşur. Büyük sarı alan, Çuvaş halkı üzerinde parlayan güneşi temsil eder ve aşağıdaki kırmızı alan, Çuvaş dünyasını temsil eder. Hem sarı hem de kırmızı Çuvaş için geleneksel renklerdir. Çuvaş dilinde sarı sadece bir renk değil, aynı zamanda “güzel”, “muhteşem” anlamına gelir. Kırmızı, geleneksel nakışta en çok kullanılan renktir. Çuvaş halkı topraklarını “yüz bin nakış ve yüz bin şarkıdan oluşan bir toprak” olarak adlandırmayı sever. Ortadaki semboller antik yazı yazımında kullanılan geleneksel sembollere dayanmaktadır; Bazı nakış desenlerine de benziyorlar. Ağaca benzeyen şey “Hayat Ağacı” olarak adlandırılır. Çuvaş Cumhuriyeti’nde yaşayan ulusların topluluğunu temsil ediyor.

Doğu Türkistan Bayrağı Anlamı

Gök mavisi arka plan üzerine beyaz renkli ay ve beş köşeli yıldızdan oluşmaktadır. Türk Bayrağı’na ve Irak Türkleri Bayrağı’na benzemektedir. Mavi, Türklüğü sembolize etmektedir.

Gagauz Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı

Gagauz Resmi Bayrağı

Gagauzia’nın şu anki “ulusal bayrağı”, altta dar beyaz ve kırmızı yatay çizgiler ve üstteki vinçte üç sarı yıldız bulunan mavi bir alana sahiptir. Bildirildiğine göre, üç yıldız “geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği” sembolize eder. Triband, daha önceki tasarımları, alternatif semboller olarak popüler kalan gri bir kurt (bozkurt) ya da kurdun başı ile değiştirdi.

Gagauz Milli Bayrağı

Zamanın raporlarına göre, görüntüler “Gagauz halkının kurucu bir efsanesi” ni hatırlıyor, “bir kurt [Gagauz] ‘u özgürlüğe götürüyordu.”

Hakasya Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı

Khakassian bayrağı, beyaz-mavi-kırmızı Rus üç renkli üzerine kurulmuştur. Çizgiler mavi, beyaz ve kırmızıdır. Yeşil şeritte, iki eşmerkezli halka ve dört dolaylı ışından oluşan (Hakas Türklerinin sarı-beyaz sembolü olan) bir güneş sembolü bulunur.

Kabardino-Balkarya Bayrağı Anlamı

Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardey-Balkaristan bayrağı, merkezinde Avrupa’nın en yüksek dağı olan Elbrus Dağı’nın beyaz silueti yer alan yatay üç renkli bir bayraktır. Renkler, Elbrus Dağı’nın zirvesi ile aynı şekilde mavi, beyaz ve yeşil sırayla tasarlanmıştır.

Karaçay-Çerkesya Bayrağı Anlamı

Bayrak, açık mavi, yeşil ve kırmızı renklerde yukarıdan aşağıya doğru üç eşit boyutlu çubuktan oluşur. Mavi, barışı ve sessizliği sembolize eder. Yeşil doğayı, doğurganlığı ve zenginliği temsil eder. Kırmızı Karaçay-Çerkesya halkının sıcaklığı ve birliği içindir. Yeşil çubuğun merkezinde, bir dağın arkasından yükselen ve cumhuriyetin manzarasını yansıtan güneşi barındıran beyaz bir çember bulunur. Kabardey-Balkaristan Bayrağı’nda da benzer bir sembol bulunur.

Karakalpakistan Bayrağı Anlamı

Karakalpakstan bayrağı, Özbekistan bayrağı ile dikkate değer bir benzerliğe sahiptir. En büyük fark: ortadaki bant koyu sarıdır. Özbekistan Bayrağı ile aynı anlama gelmektedir.

Kırım Bayrağı Anlamı

Kırım bayrağı, 1917’de, Kırım’ın ve bağımsız Kırım Halk Cumhuriyeti’nin bayrağı olmak üzere “Gök Bayrak” bugün kullanılmakta olan şekliyle, sol üst köşesine Kırım hanlarının Tarak Tamga’sı yerleştirilmiş olarak düzenlenmiştir. Sol üstteki Tarak Tamga, tarihî kökleri temsil etmektedir. Gök mavisi renkteki zemin ise Türk kimliğinin bir sembolüdür.

Tataristan Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı

Renkler Tatar çoğunluğu ve Rus azınlığı temsil eder. Kırmızı, Tatar halkının mutluluğunu ve cesareti için mücadeleyi sembolize ediyor. Beyaz, barışı temsil ediyor. Yeşil umut, özgürlük, zenginlik ve İslam’ı simgeliyor. Ayrıca kırmızı ve yeşil, Türklükle bağları temsil eder.

Tuva Bayrağı Anlamı

Beyaz, gümüş ve erdemi temsil eder. Sarı üçgen altını temsil eder. Tuva mavisi ise, Türklükle olan tarihi bağları temsil etmektedir.

Yakutistan Bayrağı Anlamı

Disk, kuzey güneşini temsil eder. Açık mavi, beyaz ve yeşil renkler sırasıyla gökyüzü, kar ve tayga manzarasını temsil eder. Kırmızı, insanların cesaretini ve sabitliğini sembolize eder. Sakha Cumhuriyeti’nin oluşumuna göre, beyaz disk, kutup gökyüzünün beyaz güneşini temsil ederken, mavi, beyaz ve kırmızıların birleşimi, Sakha’nın Rusya Federasyonu’ndaki yerini temsil ediyor. Aynı zamanda mavi renk, Türklüğün sembolüdür.

1 Yorum

  1. Her Türk’ün en az 7 vatanı vardır: Birincisi doğduğu topraklar, diğerleri ise bağımsız Türk Cumhuriyetleri ve özerk Türk cumhuriyetleri ile Türk topluluklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu