Transkafkasya Nedir, Nerededir? Transkafkasya Hakkında Bilgiler

Transkafkasya ne demek ve bu bölge nerededir? Transkafkasya Kafkas Dağları’nın yakınında bulunan bir bölgedir ve Doğu Avrupa ile Batı Asya arasında bir sınır görevi görür. Bölgedeki ülkeler Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan‘dır. Büyük Kafkas Dağları’nın güney kısmı da bölgededir ve güney batı Rusya’dan doğuda Hazar Denizi’ne kadar uzanan bir alanı kapsamaktadır. Bölge ayrıca İran sınırına, Türk sınırına ve Karadeniz’e uzanmaktadır.

Transkafkasya Ne Demek?

Transkafkasya sözcüğü, “Kafkas Dağları’nın ötesindeki bölge” ve dolayısıyla iyi bir bakış açısı anlamına gelir. Buna göre, isim, dağlardan hemen önce arazilerin iyi bir görüşüne sahip olabileceği anlamına gelir. Geçmişte bölge, yabancı ordular tarafından Orta Asya’ya saldırmak için iyi bir başlangıç ​​noktası olmuştur.

Transkafkasya’nın Tarihi Önemi

Osmanlı İmparatorluğu gibi antik krallıkların yanı sıra Pers ve Rus imparatorlukları tarafından bölgeye hükmedilmesi farklı kültürlerin bölgeye dahil olmasına neden olmuştur.

Transkafkasya’nın Ekonomik Faaliyetleri ve Önemi

Bölge şarap üretimi ile ünlüdür. Aslında arkeologlar, şarap üretimini gösteren üzüm çekirdeği üzerine çalışmalar yaptıktan sonra bölgenin şarap kaynağı olabileceğini düşünüyor. Tohumlar üzerinde karbon metodu ile yapılan araştırmalar, bunların MÖ 7000 ile MÖ 5500 yılları arasında şarap üretmek için kullanıldığını göstermektedir.

Petrol ve Doğalgaz

Bugün bile, bölge ürettiği şarap kalitesiyle ünlü olmaya devam ediyor. Örneğin, Gürcistan şarabı hala uluslararası standartlara göre yüksek fiyatlara sahiptir. Petrol ve doğal gaz üretimi de özellikle Hazar Denizi ve Karadeniz’de kök salmıştır. Bu bölgedeki ülkeler önemli gelir getiren petrolün satışı ve üretiminden faydalanmaktadır. Uluslararası petrol şirketleri, daha fazla petrol ve gaz yatağı için bölgeyi keşfetmek üzere kamp kurdular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × bir =

Başa dön tuşu
Kapalı