Toprak Kirliliğine Neden Olan Etkenler

İnşaat ve madencilik faaliyetleri genellikle zararlı kimyasalları toprağa bırakır.

Toprak kirliliği, kirletici maddelerin toprağa karışması nedeniyle toprak kalitesinin bozulmasına işaret eder. Bu gibi kirleticiler aşağıda vurgulanan çeşitli kaynaklardan türetilebilmektedir.

Toprak kirliliğine sebep olan etkenler nelerdir?

Kimyasal Madde Sızıntıları

Kaza sonucu dökülmeler ve sızıntılar kimyasallar depolandığında, taşındığında ve kullanıldığında yaygındır. Bu tür kazalar sırasında yere salınan kimyasallar zararlıdır ve toprağı kirletir. Örneğin, petrol boru hatlarından petrol sahalarından işlem tesislerine taşınırken, borudaki deliklerden yağ sızabilir ve çevreyi kirletebilir.

Madencilik Faaliyetleri

Minerallerin madenciliği, genellikle çevredeki arazide veya suda oluşan önemli miktarda atık oluşturur. Madencilik faaliyetleri ham minerallerin ezilmesini, öğütülmesini ve işlenmesini içerir. Bu gibi süreçler kullanılmayan ve istenmeyen atıkları çevreye yaymaktadır. Ağır metaller gibi zehirli kimyasallar genellikle bu tür atıkların bir parçasıdır.

İnşaat Faaliyetleri

İnşaat çalışmaları genellikle zararlı kimyasalları çevreye bırakır ve kentsel alanlarda toprak kirliliğinin önde gelen nedenlerinden biridir. Sahalarda üretilen toz toprağı kaplar veya havayı kirletir ve eski binaların yıkılması çoğu zaman toprağı zehirleyebilecek asbest gibi zehirli kimyasalların salınmasına yol açar.

Tarımda Kimyasalların Kullanımı

Modern tarımda geniş bir yelpazede pestisitler , böcek ilaçları, gübreler ve herbisitler kullanılmaktadır. Daha yüksek verim üretme çabasıyla, dünya çapındaki çiftçiler çevrenin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu tür kimyasalların kullanımı tarım arazileri ve tarımsal su kirliliğini yakın su kütlelerini kirletmektedir. Çiftçilikte kullanılan birçok kimyasal madde insan, hayvan ve bitki yaşamının sağlığına zararlıdır. Aslında, bu kimyasalların çoğu, kanser, böbrek bozuklukları, konjenital hastalıklar ve nörolojik bozuklukların gelişimi ile bağlantılı olmuştur.

Binalardan Dökülen Boya Maddeleri

Duvarlar ve cephelerdeki boya eskiden büyüdükçe çatlaklar oluşturabilir ve toprağa giren boya yongaları oluşturabilir. Boya talaşlarında bulunan kimyasallar çevreye zararlı olabilir. Boya kurşun bazlı ise, toprakta toksik konsantrasyonlarda kurşun birikecektir.

Kanalizasyon Sızıntıları

Kanalizasyon hatlarındaki sızıntılar toprağın kirlenmesine neden olabilir. Bu toprak çok zehirli hale gelir, çünkü birçok patojen kirlenmiş toprakta çoğalır ve sonuçta etkilenen bölgede yetişen bitkilerin tüketimi yoluyla insan vücuduna girer. Bu tür topraklarda yetiştirilen sebzeler tüketilmeden önce iyice yıkanmazsa, bulaşıcı hastalıkların bulaşma ihtimali artar.

Sorumsuz Fabrika Atık Bertarafı

Fabrikalarca, atıkların uygunsuz ve sorumsuzca bertaraf edilmesi toprağı kirletir. Bazen atığa izin verilmeyen alanlarda yasadışı olarak çöp atılır. Örneğin, fabrikalar atıkları uygun prosedürlere göre işlemeyebilir ve arıtılmamış atık maddeyi çevreleyen araziye veya suya bırakamaz.

1 Yorum

  1. Ben de toprak kirliliğini önlemenin yöntemlerini yazayım 🙂

    1) Verimli topraklar üzerinde sanayi ve yerleşim alanları kurulmaması gerekiyor ve ormanlık alanlar çoğaltılmalı

    2) Ev ve sanayi atıkları toprağa zarar vermeyecek şekilde depolanmalı ve toplanmalıdır.

    3) Tarım ilaçlarının ve yapay gübre kullanımlarında yanlış uygulamalar önlenmeli

    4) Nükleer enerji kullanılımı bilinçli şekilde yapılmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 4 =

Başa dön tuşu
Kapalı