Tibet Nüfusu 2019

Tibet, Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan özerk bir bölgedir. Tibet 1965 yılında kuruldu ve Tibet Bölgesi olarak bilinen idari bölümün yerini aldı. Bölgenin sınırları 18. yüzyılda kuruldu. Toplam alanı 474.300 mil karedir. Ancak, alana göre en büyüğünden biri olmasına rağmen, engebeli arazi yaşanmaz. Bölge nüfusu 2014 yılında alınan tahmini olarak 3,180,000’dir.

Nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 6,7 ​​kişidir. Bu, Çin’deki herhangi bir il düzeyinde bölgenin en düşük yoğunluğudur.

Tibet Demografik Yapısı

Etnik Tibetliler nüfusun %90’ından fazlasını oluşturuyor. Toplam nüfusun %78’inden fazlası Tibet Budizmini benimsemektedir. Bölgede görülen diğer dinler arasında Bon, Çin halk dinleri, İslam ve Hristiyanlık yer alıyor.

Uzun yıllar boyunca, tarım birincil ekonomik unsurdu. Tarım ve hayvancılık hala üst sektörler olmakla birlikte, taksileri sürmek ve otellerde çalışmak gibi diğer işler ekonomiye katkıda bulunmaya yardımcı olmuştur. Turizm de büyüyen bir endüstridir.

Tibet son yıllarda nüfusun önemli ölçüde büyüdüğünü gördü. 1950’lerden önceki nüfus zaten bir milyona ulaştı. Bu sayı 1990’larda iki kattan fazla arttı. 1980’lerin başından bu yana, nüfus artışının yüzdesi her on yılda iki basamaklı olmuştur.

Tibet’e Seyahat Etmek

Tibet hakkında ilginç bir gerçek, yabancı turistlerin bölgeyi 1980’lere kadar ziyaret etmelerine izin verilmemesidir. Yabancıların bölgeyi ziyaret etmelerine izin verilmesine rağmen, bir Tibet Giriş İzni gereklidir. Tibet’te Potala Sarayı, Namtso Gölü ve Everest Dağı gibi birçok popüler turistik yer vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yirmi − 19 =

Başa dön tuşu
Kapalı