Jeopolitik ve Sosyal Bilimler

Think Tank Nedir? Nasıl Kurulur?

Think Tank, Türkçe’de fikir tankı anlamına gelmektedir. Tam olarak ifade edilmek istenen şey, düşünce kuruluşudur. Think Tank (düşünce kuruluşları), bir çok konuyu ele alan, özellikle sosyal, ekonomik, politik ve sağlık sorunlarına yönelik çözümler üretmek ve uygulamak için kurulan platformlardır. Raporlar yoluyla meclisi ve kamuoyunu etkilemeye çalışan ve medyaya, milletvekillerine ve kamuoyuna sunulan araştırmalar yapan araştırma kuruluşlarıdır. Think Tank’lar, değişimi etkilemek ve benzer nedenlerle ilgilenen insanlarla iletişim kurmak için bir yol sunar. Etkili bir düşünce kuruluşu açık bir mesaj, işi yapmaya istekli olan ve araştırma yapan insanlar gerektirir.

Çerçeve

Her düşünce kuruluşunun bir kurulma nedeni vardır. Başlamak için nedeninizi açıkça tanımlamanız gerekir. Düşünce tankının misyonunu, vizyonunu, hedeflerini ve mesajını geliştirmekle işe başlanması gerekir. Neyi başarmak istediğinizi açıkça belirtin. Üyelik kriterlerini oluşturarak düşünce havuzunuz için en iyi adayları belirleyin. Sizinle iletişim kurmak isteyen bireyler için bir yol sağlayın – bir e-posta adresi, telefon numarası ve / veya fiziksel adres.

İnterneti Etkin Şekilde Kullanın

  • İdeal üyelerinizin uğrak olduğu bir sosyal ağ üzerinde bir profil hazırlayın. Bu ağlarda tartışmalar, toplantı saatleri, belgeler gibi konuları buradan yayınlarsınız.
  • Gazeteler, bloglar, radyo şovları ve dergilere bir düşünce kuruluşu oluşturduğunuzu duyurun.
  • Kafeler, kütüphaneler, toplum merkezleri, özel mağazalar, üniversiteler ve kolejler gibi ideal üyelerin sık kullandığı alanlarda ilanlar gönderin.

Bir Etkinliğe Ev Sahipliği Yapın

Bir otel, üniversite, kütüphane, toplantı salonu veya restoranda bir etkinlik planlayın ve düzenleyin. Düşünce tankını tanıtan ve nasıl üye olunacağını anlatan bir gündem geliştirin. Bilgilendirici materyalleri ve üyelik başvurularını görüntüleyin. Bu, ayrıca, konferans saatlerinden önce veya sonra veya bir konferans etkinliği olarak ilgili bir konferans merkezinde de yapılabilir.

Davet Yollayın

Potansiyel katılımcıları tanımladıysanız, onları üye olmaya davet edebilirsiniz. Bu bir mektup veya elektronik davetiye oluşturarak yapılabilir. Yazışmalarınızda, onları neden seçtiğinizi, çerçevenizi ve nasıl dahil olduklarını açıklayın. İlgilenmiyorlarsa, üyelik kriterlerini karşılayan kişileri önermelerini isteyin. İlgilendikleri ve üyelik evraklarını ibraz edenler için, onlara resmi bir karşılama mektubu ve toplantı tarihlerini içeren bir program gönderin.

Bir Blog-Site Açın

Bloglar ilgi alanlarını paylaşanları bir araya getirebilir. Düşünce tankına neden başlamak istediğinizi ve ülkünüzü ve hedeflerinizi açıklamak için blog yazıları veya makaleler oluşturabilirsiniz. Bir konu başlatın ve okuyuculara fikirlerini katmalarını isteyin. Çalışmalarınıza katılmak isteyenler için gezinme çubuğunuza bir üyelik sekmesi ekleyin. Blogunuzu sosyal medya hesaplarınıza bağladığınızdan emin olun ve blogunuz hakkında bilgi edinin ve diğer benzer fikirlere sahip bireylerle bağlantı kurun.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu