Ekonomi Bilgileri

Tasarruf Paradoksu Nedir?

‘Tasarruf paradoksu; bireylerin özel tasarruf oranlarını artırmaya karar vermesi durumunda genel tüketimde düşüşe ve daha düşük verime yol açabileceğine dair bir kavramdır. Bir bireyin daha fazla tasarruf etmesi mantıklı gelse de, ülke bazında özel tasarruflardaki hızlı artış ekonomik aktiviteye zarar verebilir. Bu durum da, genel ekonomiye zarar verebilir. Durgunlukta sık sık bu bağlamdaki “tasarruf paradoksu” ile karşılaşılmaktadır. Durgunluk ve işsizlik ihtimaliyle karşı karşıya kalan insanlar, kişisel tasarruflarını artırmak ve harcamalarını kısmak için makul bir adım atıyorlar. Bununla birlikte, tüketici harcamalarındaki bu düşüş, toplam talebin azalmasına ve dolayısıyla ekonomik büyümenin azalmasına neden olmaktadır.

Tasarruf Paradoksu Teorisi

  1. Bireyler en iyi seçeneklerin daha fazla tasarruf etmek olduğunu düşünürler. Bu nedenle, kişisel harcamalar, insanların olası işsizlik beklentisiyle azalır.
  2. Ancak, eğer birçok kişi daha fazla tasarruf ederse, bu makroekonomi için kötüdür. Tasarruf oranında hızlı bir yükseliş olduğu için, toplam tüketici harcaması düşer ve bu durgunluğu daha da derinleştirir.
  3. Bu nedenle, tasarruf paradoksu, kişisel tasarruf açısından bireysel kararlar daha mantıklı olmakla birlikte, genel olarak, ekonomi için aslında kötü olduklarını belirtir.
  4. Bu tasarruf paradoksu, yüksek bir özel sektör tasarruf döneminde yüksek devlet borçlanmasının bir gerekçesidir. Hükümet harcamaları, özel sektör harcamalarındaki düşüşü telafi etmektedir.
  5. Tasarruf paradoksu, Say yasasının (arz kendi talebini yaratır) gerçekleşmeyeceğini ileri sürer.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu