Tarih Tekerrür Eder mi?

Tarih, öyle bir bilimdir ki; geçmişi, geleceği ve şimdiyi aynı anda okumanın yolunu açar. Zaman sarkacı gibidir kimisine göre… Öyle ki; tarih içerisinde yaşanmış bir olayın bugün veya gelecekte bir zamanda, bir benzeri tekrar yaşanabilir. O yüzden “Tarih tekerrürden ibarettir.” diyen insanlar çok da yanlış düşünmüyorlardır.

Peki, bu zaman bilimi nasıl anlaşılır? Tarihi kuru kuruya ezberlemek, tarihi bilmek demek midir? Eğer öyle olsaydı, Mustafa Kemal hiç 22 Ağustos’ta Büyük Taarruzu başlatır mıydı? Alparslan’ın Anadolu’ya girdiği o günde taarruzu başlatmasının, kullandığı stratejide tarihsel figürlerin olması bile; tarihin ezberlemekle anlaşılabilecek bir şey olmadığını gösterir nitelikte olsa gerek. Zaman bilimini anlayabilmek için tarih kavramının iyice anlaşılması gerek. Tarih, bir kayıt aracıdır. Tıpkı bu blog gibi, tıpkı bir defter gibi, tıpkı bir görüntü kayıt cihazı gibi… Tarih, yaşanmış ne varsa not eder. Etrafındaki koşullarla birlikte not alır bir kenara.

Sonra bu notları okuyan bir kişi anlar ki; tarih ne tekerrür eder durur ne de bir sarkaç gibi bir o yana bir bu yana salınır durur. Tarih, bir organizma gibi nefes alır. Duraksar. Hızlı kaydeder. Tarih, insandır belki de… İnsan gibi bazen aynı şeyleri yapar, bazen takip edilemez bir biçimde değişir.

Etiketler

1 Yorum

  1. Tarih Tekerrürden İbarettir!
    Tarih bugüne kadar hep kendini tekrar etmiştir ve bunun birçok kanıtı da vardır. Önemli olan bu olaylardan ders çıkarıp, tekerrürlerde önlemini almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı