Sosyal Narsisizm Nedir?

Sosyal narsisizm; sosyal medyanın, zerafetten uzak bir şekilde sosyal statü, fiziksel görünüm, kariyer başarısı ve finansal statü ile meşguliyet gibi bencil eğilimleri teşvik etmek için bir çıkış noktası olarak kullanılmasıdır. Sosyal medya sitelerinde profilleri ve gönderileri aracılığıyla sosyal narsistleri tanımak kolay olabilir. Bazı araştırmalar, sosyal medyanın sosyal narsisizmi destekleyebileceğini göstermektedir. Narsisizm bir çeşit kültürel fenomen ve psikolojik bir hastalık olarak tanımlanmıştır.

Sosyal medya siteleri sosyal narsisizm için mükemmel bir çıkış noktasıdır. Sosyal narsistler diğer insanlarla bağlantı kurma arzusuyla yönlendirilmezler. Yüzlerce sosyal medya arkadaşı/takipçisi edinme ve başkalarıyla birlikte popülerliklerini etkileme konusunda kaygı duymaktadırlar.

Profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilen gösterişli bir profil fotoğrafı, bir sosyal narsistin başka bir göstergesidir. Sosyal narsistlerin yazıları büyük olasılıkla -zerafetten uzak bir şekilde- kariyer başarılarını, sosyal statülerini ve katıldığı etkinlikleri kataloglayacaktır. Herkesin hayatına çok ilgi duyduğu inancı, sosyal narsistlerin sosyal paylaşım sitelerinde yer alan mesajlarının ardındaki itici faktördür.

Tarihi

1978 tarihli Narsisizm Kültürü kitabında Christopher Lasch, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikalıların daha narsisistik özellikler sergilediği fikrini ortaya koydu. Amerikalıların, eşya satın alma ve temel insani değerlerle daha az ilgilenme konusunda eğilimi olduğunu ifade etti.

Narsizm kavramının sosyal medyayla bağlantılı olarak kullanılması şaşırtıcı değildir. Sosyal medya ortamının doğası, bazı narsisizm seviyelerini teşvik etmektedir, çünkü insanları faaliyetlerini ve düşüncelerini paylaşmaya davet etmektedir.

Narsistik özellikler herkeste bir dereceye kadar mevcut olabilir ve sosyal narsisizmin bir hastalık olması gerekmez. Bu özellikler, zarif, mütevazi ve entelektüel bir bütünlükte yapıldığında itici ve rahatsız edici özelliği ortadan kaldırılabilir.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Psikiyatrik sendromun klinik adı Narsisistik Kişilik Bozukluğu’dur. Bu psikolojik bozukluğun özellikleri arasında abartılmış bir öz-önem duygusu, bir hak duygusu, sosyal statüde bir takıntı ve insanların yararlanma istekliliği sayılabilir. Narsistik kişi, diğer insanlar için merhamet duyamaz. Narsisizm klinik bir bozukluk haline geldiğinde, narsistin ilişkilerini, kariyerini, benlik saygısını ve mutluluğunu olumsuz etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı