Ekonomi Bilgileri

Silikon Vadisi Nedir? Nerededir? Silikon Vadisi Hakkında Kısa Bilgi

Nerede?

Silikon Vadisi, Kaliforniya’daki San Francisco Körfez Bölgesi’nde yer almaktadır. Silikon Vadisi, Kaliforniya’daki San Francisco Körfez Bölgesi’nin güney bölgesinde Santa Clara Vadisi’ndedir. Gilroy ve Doğu Körfezi’nin bölümlerini kapsayacak şekilde konumlanmaktadır.

Silikon Vadisi Nerede

Silikon Vadisi İsmi Nereden Gelir?

Geçmişte silikon yonga üreten çok sayıda firma nedeniyle bölge “silikon” adını taşıyor. Halen vadide bulunan çok sayıda yüksek teknoloji şirketi var. Silikon Vadisi Adı: Bir vadi olarak coğrafi yönüne atıfta bulunan ve bir diğeri de yüksek teknoloji firmalarının bulunduğu bir bölgeye atıfta bulunan anlamlardan biridir. Dünyadaki benzer bölgeler de bu ismi kullanıyor.

Kısa Tarihçesi

Silikon Vadisi, bir düşünce olarak Büyük Buhranın zamanı etrafında tasarlandı. William Hewlett ve David Packard, Stanford Üniversitesi’ndeki profesörlerinden Frederick Terman’ın yardımıyla 1938’de teknoloji devi Hewlett Packard’ı (Hp) başlattılar.

Silikon Vadisi ve Dünya Ekonomisine Katkısı

Peki Silikon Vadisi’nde kaç kişi çalışıyor? Bölgedeki firmalar çok sayıda iş imkanı sağladı. 2006 yılında, teknoloji alanında 225.300 kişiye iş istihdamı sağlandı. Bu işler için ortalama maaş da en yüksek 144.800 $ ‘dır. Sonuç olarak, bölge ve çevresi, teknoloji gelirinin bir sonucu olarak milyonerler ve milyarderlere sahiptir. Buna ek olarak, Silikon Vadisi ABD’de yüksek teknoloji üretimi konusunda en büyük ve en gelişmiş bölgedir.

Silikon Vadisi nüfusu nedir? Tahminler, bölge nüfusunun 3.5 ila 4 milyon arasında olduğunu gösteriyor. 1999 itibariyle, çalışmalar mühendislerin üçte birinin göçmen olduğunu gösteriyor. Yüksek teknoloji firmalarının dörtte biri, 1980’den beri Çin’liler tarafından yönetiliyor.

Silikon Vadisi’nde Neler Var?

Vadi, insan işlerini alarak teknolojinin yarattığı panik nedeniyle bir noktada Ölüm Vadisi olarak adlandırıldı. Ayrıca vadideki omurga üniversitesi Stanford Üniversitesi de dahil olmak üzere beş üniversite ile birlikte otuz şehir bulunmaktadır. Bölgeden elde edilen toplam kârın yaklaşık 250 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

1 Yorum

  1. Silikon Vadisi kesinlikle ülkemizde de olması gereken bir yapı. Hem teknolojik gelişme sağlamak adına, hem de ekonomik atılımlar gerçekleştirmek için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu