Türk Ülküsü

Ansiklopedik Bilgi Sitesi

Silikon Vadisi Nedir? Nerededir? (Tarihçesi Hakkında Bilgi)

Silikon Vadisi, Kaliforniya’daki San Francisco Körfez Bölgesi’nde yer almaktadır. Silikon Vadisi, Kaliforniya’daki San Francisco Körfez Bölgesi’nin güney bölgesi için bir montandır. Santa Clara Vadisi’ndedir ve Gilroy ve Doğu Körfezi’nin bölümlerini kapsayacak şekilde genişlemiştir. Geçmişte silikon yonga üreten çok sayıda firma nedeniyle bölge “silikon” adını taşıyor. Halen vadide bulunan çok sayıda yüksek teknoloji şirketi var.

Silikon Vadisi Adı: Bir vadi olarak coğrafi yönüne atıfta bulunan ve bir diğeri de yüksek teknoloji firmalarının bulunduğu bir bölgeye atıfta bulunan anlamlardan biri. Dünyadaki benzer bölgeler de bu ismi kullanıyor.

Silikon Vadisinin Tarihçesi

Silikon Vadisi, bir düşünce olarak Büyük Buhranın zamanı etrafında tasarlandı. William Hewlett ve David Packard, Stanford Üniversitesi’ndeki profesörlerinden Frederick Terman’ın yardımıyla 1938’de teknoloji devi Hewlett Packard’ı (Hp) başlattılar.

Bölgedeki firmalar çok sayıda iş yarattılar. 2006 yılında, teknoloji ile ilgili olan 225.300 kişiye iş istihdamı yaratıldı. Bu işler için ortalama maaş da en yüksek 144.800 $ ‘dır. Sonuç olarak, bölge ve çevresi, teknolojinin bir sonucu olarak milyonerler ve milyarderlere sahip. Buna ek olarak, Silikon Vadisi ABD’de yüksek teknoloji üretimi konusunda en büyük bölgedir.

Tahminler, bölge nüfusunun 3.5 ila 4 milyon arasında olduğunu gösteriyor. 1999 itibariyle, çalışmalar mühendislerin üçte birinin göçmen olduğunu gösteriyor. Yüksek teknoloji firmalarının dörtte biri, 1980’den beri Çin’liler tarafından yönetiliyor.

Vadi, insan işlerini alarak teknolojinin yarattığı panik nedeniyle bir noktada Ölüm Vadisi olarak adlandırıldı. Ayrıca vadideki omurga üniversitesi Stanford Üniversitesi de dahil olmak üzere beş üniversite ile birlikte otuz şehir bulunmaktadır.

Bölgeden elde edilen toplam kârın yaklaşık 250 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir