Sibirya Kurdu Özellikleri, Eğitimi ve Bakımı

Sibirya kurtları en belirgin özellikleri güzel maskeli bir yüz ve mavi gözlü olmalarıdır.Sibirya kurtları özgürlüklerine düşkün hayvanlardır. Bu köpekleri  bir yerde kapalı tutmak veya gezdirmemek köpeği beslerken yapılabilecek en büyük hatalardandır. Sibirya köpekleri aslen çok soğuk iklimlerde yaşaması gereken köpeklerdir. Dolaysıyla aslında Türkiye de hava şartları olarak uygun bir ülke de sayılmaz.

Sibirya Kurtlarında Eğitim

Sibirya köpekler eğitilmesi en zor köpeklerden biridir. bu köpekler özgürlüklerine düşkünlükleri ile bilinir ve bir komutu öğrenmesi diğer köpeklere nazaran çok zordur. ele avuca sığmaz bir yapıları vardır. O yüzden sibirya kurt köpeklerini besleyecek kişilerinde  çok hareketli ve bu köpeklere ayak uydurabilecek yapıda olmaları çok önemlidir.

Bu köpekler çok hareketli köpekler olduklarındanbir konuda dikkatleri çabuk dağılır. Dolaysıyla eğitimleride bir o kadar zordur. Bu köpekleri sahip olunan ilk zamandan itibaren hemen eğitime başlanmalıdır.

Sibirya kurtları inatçı köpeklerdir. Sevgi ile eğitmeye çalışmalı eğer sertlikle itaat edilmesi beklenirse tam tersi tepki alınabilir.

Sibirya Kurtları Tehlikeli Midir?

Bu köpekler son derece uysal ve sürekli oyun isteyen özgürlüğünden taviz vermeyen köpeklerdir. Ancak yinede hiçbir sibirya kurt köpeği tasmasız ve başıboş bırakılmamalıdır. Sibirya köpekleri rotweiler ve pitbull köpekleri gibi kesinlikle korumacı ve bekçi köpekleri değildirler. Dolaysıyla insanlara saldırmaları içinde ön şartları ortadan kalmış olur.

Sibirya Kurtlarının Hastalıkları

Sibirya kurtları gözleri hassas olduklarından genllikler göz bozuklukları özellikle katarakt tarzı hastalıklar ve soğuk bölge kurtları olduklarından sürekli hareketlidirler. Dolaysıyla kalça ve eklem hastalıkları yeterli egzersizler yapılmadığında karşılaşılabilen hastalıklardır.

Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya kurtlarının beslerken profesyonel kuru mamalar kullanılmalıdır. Verilecek mamanın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Ekstra bir yiyecek vermemelisiniz çünkü verdiğiniz her yiyecek yağ olarak geri dönecektir. Kuru mamalarda yeterli besin bulunmaktadır. Sadece çok hareketli köpeklere biraz fazla verilebileceği gibi daha az hareketli köpeklere az verilemesi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı