Ekonomi Bilgileri

Sermaye Maliyeti Nedir?

Sermaye Maliyeti Nedir? Finansal yönetimde sermaye maliyeti önemli bir kavramdır. Çeşitli finansman ve yatırım kararları, bir firmanın sermayesinin maliyetine bağlıdır. Bir firmanın sermayesinin maliyetini yüksek veya düşük yapan çeşitli faktörler vardır.

Bazı önemli faktörler aşağıda ele alınmaktadır:

1. Sermaye Talebi ve Arzı:

Sermaye talebi ve kaynağı sermaye maliyetini etkiler. Ekonomideki fon talebi artarsa, borç verenler otomatik olarak gerekli getiri oranını artıracak ve bunun tersi de geçerli olacaktır. Fon tedariğinin sermayenin maliyeti ile ters bir ilişkisi vardır: Eğer fon arzı artarsa, sermaye maliyeti azalır; ve fonların tedariki azalırsa, sermaye maliyeti artar.

2. Piyasa Durumu:

Bir fonun gerekli olduğu proje tarafından üretilen ürünün piyasa koşulu, sermayenin maliyetinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Riskli projeler için gerekli olan fonlar, borçlarını riske atacak daha yüksek bir oran talep ettikleri için, sermaye maliyetini arttırır. Öte yandan, eğer projenin ürettiği ürünlerin piyasa durumu, yüksek ve güvenli bir getiri sağlayacak şekildeyse, risk daha düşük olacak ve açık bir şekilde sermaye maliyeti daha az olacaktır.

3. Sistematik Risk:

Sistematik olmayan risk iki tiptir: İş riski ve finansal risk. İş riski şirketin yatırım kararlarından kaynaklanmaktadır. Finansman riski finansman kararları, yani sermaye yapısında borç ve özkaynak oranı nedeniyle ortaya çıkar. İş riski ve finansman riski, bir firmanın toplam sermaye maliyetini etkiler. Bir firmanın toplam sistematik riski, iş ve finansman risklerinin toplamıdır. Sermayenin maliyeti, firmanın toplam sistematik riski ile doğru orantılıdır.

4. Finansman Hacmi:

Finansman hacmi de sermaye maliyetini etkiler. Yüksek sermaye hacmi de, söz konusu maliyetler ve söz konusu olan daha büyük riskler nedeniyle toplam sermaye maliyetini artırır. Yüksek sermaye hacmi ile ilişkili likidite riski de sermaye maliyetini artırmaktadır. Eğer firma daha düşük sermaye hacmi kullanıyorsa, fon tedarikçileri fonlarından daha fazla güvence alır ve sermaye maliyeti düşer.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu