Ünlü yazar Jose Mauro de Vasconcelos 1920 yıllında Brezilya’nın Bangu’da dünyaya geldi. Ailesi yoksuldu bu yüzden amcasının yanına Natal kasabasına gitti. Çocukluk yıllarında en büyük hayali yüzme şampiyonu olmaktı. Liseyi amcasının yanında okudu ve tıp eğitimi almaya başladı. İki yıl tıp eğitimi aldıktan sonra okulu bıraktı. Hayallerinin peşinden koştu ve Rio de Janeiro’ya gitti. Boks antrenörlüğü yapmaya başladı. Hayatı boyunca fraklı alanlarda çalıştı beklide yazarlığına en büyük katkıyı bu sağladı.

Yazarın ilk kitabı 1940’ta yayınladığı Yaban Muzu’dur. Beyaz Toprak, Evden Uzakta, Sular Çekilince, Kırmızı Arara, Ateş çizisi diğer eseleridir. Yazar Kayığım Rosinha adlı eseriyle ününe ün katmıştır. Şeker Portakalı adlı eserini 12 günde yazarak ününü zirveye taşıdı. Serinin devamı olarak Güneşi Uyandıralım ve Deli Fişek eserlerini yazdı. Ünlü yazar Şeker Portakalı eseri için ‘’ Onu yirmi yıldan fazla kalbimde taşıdım.’’ der.

1988’de ölen yazar en ilginç yazarlar arasındadır.

Şeker Portakalı Özeti

Hikaye kitabın kahramanı Zeze’nin acı hikayesini anlatıyor. Oldukça fakir bir ailenin çocuklarından olan Zeze’nin hayal dünyası oldukça geniştir. Zeki olduğu kadar yaramaz olan Zeze mahalleli tarafından küçük şeytan olarak adlandırılıyor. Zeze oldukça meraklı ve keşfetmeyi seven bir çocuktur. Ayrıca okumayı da çok ilginç bir şekilde çok erken öğrenmiştir. Okumayı oldukça seven Zeze öğretmeni tarafından çok sevilir. Ona şeytan olarak bakmayan bir öğretmeni ve ablasıdır.

Zeze’nin babası işsizdir ve aile maddi olarak zorluk çekmektedir. Bu yüzden bulundukları yerden taşınmak zorunda kalırlar. Zeze taşındıkları için çok üzülür ve acısını dindirmek için kendine bir şeker portakalı ağacı seçer. Bu ağaç onun için oldukça özeldir. Şeker portakalı ağacının çok ilginç bir özelliği vardır. Şeker portakalı Zeze ile konuşmaktadır. Zeze ve şeker portakalı çok yakın arkadaş olurlar ve Zeze her gün şeker portakalıyla konuşmaya başladı.

Yeni yıl geldiğinde Zeze kendisine hediye verilmesini umut eder. Ancak oldukça fakir olan ailesi vardır. bütün bunlara rağmen ayakkabılarını kapının önüne koyar ve odasına çekilir. Babasının kapının önüne hediye koymasını bekler durur. Zeze daha fazla dayanamaz ve kapıya bakar. Karşısında hediye yerine gözü yaşlı babasını görür. Babasını öyle görmesiyle birlikte babasına hissettirdiklerinin farkına varır ve bunu telafi edebilmek için bir yol arar. Eline ayakkabı boyama kutusunu alıp yollara düşer. İşleri planladığı gibi gitmese de babasına hediye alabilecek kadar para kazanır. Ve sonunda babasına hediyeyi alır ve artık dünyada ondan mutlu kimse yoktur. Şeytan denilse de Zeze’nin içinde bir melek vardır.

Zeze’nin en büyük hayali mahalledeki en havalı arabası olan Portekizlinin arabasının arkasına asılmaktır. Bir gün hayalini gerçekleştirmeye karar verir. Denemesi boşa çıkar birde bu yetmezmiş gibi Portekizliden dayak yer. Zeze o gün Portekizliyi öldürmeye yemin eder.

Bir gün yine yaramazlık yaparken Zeze kendini yaralar ailesinden korktuğu için kimseye diyemez. Bu hayaliyle okula gitmeye çalışırken yolda Portekizli ile karşılar. Portekizli onu arabasına alır ve eczaneye götürür. O günden sonra Zeze Portekizli ile dost olmaya karar verir. Portekizli ile gün geçtikçe daha da yakınlaşırlar. Ve artık Zeze Portekizliyi babası gibi görür. Zeze için hayatta tek sevdiği kişi Portekizli olur.

Ailesinden dayak yemek Zeze için alışkanlık haline gelmiştir. Ama bir gün abası ile ablası onu çok feci bir şekilde dövmüştür. Zeze dışarı çıkamaz ve artık ölmek istediğine karar verir. Kendini trenin önüne atmaya karar verir. Tam bu düşüncelerinin ardından Portekizlinin ölüm haberi gelir. Tren yolundan geçerken arabasına tren çarpmıştır ve ölmüştür. Bunu atlatamışken bir kötü haber daha gelir. Yol yapımı için şeker portakalı ağacının kesilmesine karar verilir. Artık Zeze için hayatın pek anlamı kalmamıştır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × üç =