Ekonomi Bilgileri

Reklamın Amaçları Nelerdir? (İyi Bir Reklamın Taşıması Gereken Özellikler)

Reklamın Amaçları: Reklamcılıkta bir dizi hedef ve amaç kullanılır. Reklamın amaçları ve hedefleri, hem kısa hem de uzun vadede olabilir. Kısa vadeli amaçlar ve hedefler, reklamın kendisiyle ilgilidir. Reklamlar belirli kavramları tanıtmak için tasarlanır ve aynı zamanda ikna edici olmalıdır. Uzun vadeli reklamcılık hedefleri istenen etkilerle ilgilidir. Başarılı reklamcılığın anahtarı, hangi reklam türlerine ne kadar ağırlık verileceğini bilmektir. Bunun için, hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımlamanız gerekir, böylece doğru tüketicilere ve hedef kitlenize ulaşmanız mümkün olur.

Dikkat Çekici Reklamlar

Reklamcılıkta kısa vadeli bir hedef ve amaç insanların dikkatini çekmektir. Reklamlarınızda yüksek düzeyde okunabilir bir grafik ve renk uyumu kullanın. Renk, diyagramlar ve resimler, ne derece alakalıysa, hedef kitlenizin dikkatini o derecede çekebilir.

Basılı reklamlarda dikkat çekmenin en iyi yollarından biri, güçlü bir başlık kullanmaktır. Doğru okuyucu türünü çeken ve okuyucuyu reklama çekmek sebep içeren bir açıklama yapın. Örneğin, “Daha Yüksek Bir Maaş Kazanmaya Başlayın” başlığı, yeterli para almadıklarını düşünen okuyuculara hitap ediyor.

Hemen Harekete Geçirici İletiler

Baskınız ve diğer reklam türleri de kişilerin hemen harekete geçmesini istemelidir. Kullanıcıların ürününüzü mağazada denemelerini sağlamak için reklamınıza kupon ekleyin. Kuponunuza bir son katılım tarihi ekleyin, böylece insanlar teklifin sadece kısa bir süre için iyi olduğu fikrine sahip olurlar. Ürününüzün ücretsiz deneme sürümünü sunun veya ürünle birlikte ücretsiz bir şey sunun.

Örneğin, bir finans dergisi satın alanlar için yatırım konusunda ücretsiz bir kitap sunulabilir. Tek bir ürün fiyatı için birden fazla ürün sunun. Başka bir strateji, sınırlı bir ürün tedarikinizin olduğunu belirtmektir. “Stok 100 adettir” gibi ifadeler olabilir.

Kayıp Müşteri Telafisi

Küçük şirketler, kayıp müşterileri telafi etmek için reklamları kullanır. Müşterileriniz marka değiştirebilir, uzaklaşabilir veya yaşamını yitirip uçmağa varabilir. Bu yüzden sürekli olarak reklam vermek zorunludur. Müşterileri ve siparişleri arttıran reklamları artırın ve etkisiz reklamları terk edin. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya siteleri de dahil olmak üzere, reklam yayınlamanın yeni yollarını arayın.

Kazanç Artışlarıyla Eş Zamanlı Olarak Reklamları Arttırmak

Reklam, satışları artıracak ve karları kademeli olarak artıracak şekilde tasarlandığında başarılı olmaktadır. Kullanıcılar ürün veya hizmetlerini, arkadaşlarına ve ailelerine söyleyebilirler. Satış ve kâr oluşturmanın anahtarı, zaman içinde reklamlarınızı aşamalı olarak artırmaktır. Birçok küçük şirket, belirli bir satış yüzdesini reklam bütçesine ayırmaktadır.

Marka Bilinirliği Oluşturma

Küçük şirketler de marka bilinirliği oluşturmak için reklam verir. Yani insanlar belirli bir markanın sizin olduğunu bilirler. Marka bilinirliği genellikle yüzde olarak hesaplanır. [Marka bilinirliği nedir?] > Örneğin, bir pazarda 10.000’ten 1000 kişi markanızı tanımlayabilirse, marka bilinirliğiniz yüzde 10’dur.

Radyo Reklamları

Radyo reklamcılığının güzelliği, insanlara başka bir şekilde kulaklarına ulaşmasıdır. Hedef kitleniz, ister okuyup, ister araba sürüyor olsun, ister yemek hazırlıyor olsun, başka etkinlikler yaparken reklamınızı dinleyebilir. Reklamınız ne kadar fazla yayınlanırsa, dinleyiciler bunu hatırlarlar. Hem radyo hem de televizyon ile, hedef kitleniz için, yani sabah sürüş saatlerinde ya da öğleden sonra veya gecenin geç saatlerinde reklamlarınızı yayınlamayı seçebilirsiniz.

İnternet Reklamcılığı

İnternet reklamcılığının ilk yıllarında, banner reklamlar (uzun bannerlar şeklinde biçimlendirildikleri için böyle adlandırılmıştır) ekranın genişliğinin en üstünde ya da altta yer almıştır. Ancak bir gazetedeki reklamlar gibi sabit reklamlar idi. Fakat günümüzde banner reklamlar; yanıp sönebilir ve içeriği değişebilir. Hatta hareket edebilir ve bu yüzden dikkat çekicidir. İkinci bir seçenek olarak Pop-up reklamlar, bir sitenin metninin önünde beliren yeni pencerelerdeki reklamlardır. Video reklamlar otomatik olarak açılır ve oynatılabilir veya kullanıcı tarafından tıklanabilir. Belirli web sitelerine ve belirli insanlara hedeflenebilir. Örneğin, bir kullanıcı sattığınız bir ürünü veya rakibiniz adına bir isim ararsa, reklamınız açılır. Üçüncü bir temel yöntem olarak, Arama Motoru Pazarlaması ile, reklamınızı veya şirketinizin arama listesinden daha yüksek görünmesini sağlamak için benzer diğer işletmelere teklif verirsiniz. Yani kullanıcı rakip sitenizi Google’da aratır ama sizin siteniz rakip sitenin üstünde yer alır.

E-Posta Reklamları

Mevcut bir müşteri e-posta listeniz varsa, zaten özel reklamlar, promosyonlar ve yeni ürünler hakkında bilgi gönderiyor olabilirsiniz. E-posta gönderirken, kullanıcıların web sitenize ve mağazanızda kaydolmalarını istediğinizden emin olun. Ayrıca, bir şekilde hedeflenen müşteri listelerini satın alarak e-posta tabanınızı genişletebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medyada değilseniz, gazete veya dergileri okumayan, ancak sosyal medyada çok fazla zaman geçiren devasa bir demografiyi kaçırıyorsunuz. Birçok işletme sahibi bir Facebook sayfası oluşturur. Mevcut müşterilerden daha fazlasını çekmek için, sayfanızda içerik yayınlamanız gerekir. Bu, sık sık yayınlamak ve yayınlarınızın tanıtımını yapmak için ödeme yapmak anlamına gelir. Facebook, LinkedIn, Tumbler, Instagram, StumbleUpon, Twitter ve diğerleri gibi sosyal medya sitelerine birçok türden reklam yerleştirilebilir. Reklamlar, genellikle ülkeye, yaşa, ilgi alanlarına göre nokta atışı hedef kullanıcılara yönelik olarak hedeflenebilir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

1 Yorum

  1. Vay bu garipti. Son derece uzun bir yorum yazdım, ancak tıkladıktan sonra internetim kesildi, yorumum görünmedi. Her neyse, sadece reklamcılık hakkında mükemmel bir blog yazısı olmuş, onu demek istedim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu