Jeopolitik ve Sosyal Bilimler

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark Nedir?

İnsanlar sıklıkla psikolog ve psikiyatrın kafa karıştırıcı terimlerini alsalar da,  ikisi arasında derin farklılıklar vardır  ve kelimeler birbirleriyle değiştirilemez. Sorunun kısa cevabı, bir psikiyatrın tıp doktoru ve psikiyatrın duygusal sorunlarıyla insanlara yardımcı olan bir terapist olmasıdır. Bu cevap çok basitleştirilmiş ve farklılıklar aşağıda daha iyi açıklanacaktır.

Psikiyatrist olmak için ne gereklidir?

Bir psikiyatrist olmak için gerekli eğitim gereksinimleri, başka herhangi bir tıp doktorundan farklı değildir. Bir öğrenci dört yıllık bir eğitime katılır ve genellikle biyoloji gibi bir alanda lisans derecesi kazanır. Tıp fakültesi için dört yıllık bir üniversite programının bir parçası olması gereken belirli önkoşullar vardır. Belli bir asgari not ortalaması kazanılmalı ve tıbbi muayeneler yapılmalı ve iyi puanlarla geçilmelidir. Bir öğrenci bir tıp fakültesinde kabul edilmeli ve genellikle en az dört yıl devam edecektir. Bundan sonra, bir ruh sağlığı kurumunda ikamet edilir. Bu, dört yıl daha sürüyor ve psikiyatri alanında uzmanlık olarak poliklinik ve ayakta tedaviyi kapsamaktadır.

Psikolog olmak için gerekli olanlar nelerdir?

Bir psikolog olmak için gereken eğitim mezuniyet sonrası istenen işe bağlı olarak değişecektir. Bir kişi psikoloji alanında dört yıllık bir derece ile psikoloji alanında çeşitli işler elde edebilir; Ancak, fırsatlar psikolojide yüksek lisans derecesi ile artar. Bu genellikle bir lisans derecesi aldıktan sonra iki ila üç yıl sürer. Psikolojide doktora yapmak için en az üç yıl güvenebilirsiniz.

Psikolog tarafından yapılan işler nelerdir?

Bir psikoloji derecesi ve bir terapist olanlara yönelik birçok danışmanlık işi vardır. Her devletin belirli lisans gereksinimleri vardır. Ancak, bir lisans psikoloğu olmak için, psikolojide doktora almanız gerekecektir. Bu yüzden pratisyen bir psikolog her zaman doktor olarak anılır: psikolojide doktora sahiptirler. Ancak, onlar bir psikiyatrist gibi tıp doktoru değildir. Onların odak noktası duygusal yöntemlerle insanlara çeşitli yöntem ve tekniklerle yardım etmektir.

Sonuç

Bir psikolog veya psikiyatrist olarak kariyer yapmaya karar verdiğinizde, kişiliğiniz ve yapmak istediğiniz işin türü ile ilgili çok şey olacaktır. Tıp doktoru olma isteğiniz yoksa, psikiyatri sahasından kaçınmak en iyisidir; Ancak, duygusal sorunlara sahip insanlara yardım etmek istiyorsanız, psikoloji alanında birçok olasılık vardır.

 

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

1 Yorum

  1. Yanlış bilmiyorsam psikiyatrist ilaç yazabiliyor. Psikolog yazamıyor diye biliyorum. Psikolog olmak bana göre daha kolay gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu