Pazar Boyutu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Pazar büyüklüğü, bir yıl boyunca ölçülen, işletmenizin görebileceği maksimum satış veya müşteri sayısını ifade eder. Yeni bir ürün hattını veya iş kolunu başlatmadan önce potansiyel pazar büyüklüğünü bilmek faydalı olur, çünkü zaman ve para için değerli bir yatırım olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Pazar büyüklüğü, belirli bir sektördeki belirli bir zaman diliminde, genellikle tek bir yıldaki toplam satışları veya müşterileri ifade eder.

Pazar Boyutu Tanımı

Pazar büyüklüğü bir iş hattı için genellikle bir yıl içinde, müşteriler veya satış toplam potansiyel sayısıdır. Mevcut bir işletme türü için, pazar boyutunu anlamak için mevcut satış ölçülerine bakabilirsiniz. Yeni bir şampuan veya otomobil markası piyasaya sürüyorsanız, insanların önemli ölçüde daha fazla şişe şampuan veya yeni araba satın almasına neden olamayacaksınız, bu nedenle pazar büyüklüğü esas olarak sektördeki mevcut satış sayılarıdır. Pazar potansiyeli genellikle aynı konsept için başka bir terim olarak kullanılır. Genellikle bir sektördeki kaba satış numaraları çevrimiçi olarak veya endüstri yayınları aracılığıyla bulunabilir.

Potansiyel Yeni Pazarlar

Rakiplerinden çok daha farklı bir ürün stili ya da yeni bir ürün geliştiriyorsanız, potansiyel yeni pazar hakkında daha fazla düşünmeniz ve beklenen talebe bağlı olarak yeni pazar boyutunu tahmin etmeniz gerekir. Örneğin, sadece 25.000 liraya yeni bir araba satmayı başarabilseydiniz, yeni araba satışlarını büyük ölçüde artıracaksınız, böylece potansiyel pazar büyüklüğünüz mevcut endüstri boyutundan daha büyük olabilir. Ürününüz veya hizmetiniz için küresel pazara mı, iç pazara mı yoksa bölgesel pazara mı bakacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu genellikle, mal veya hizmetlerinizi satışa sunmayı planladığınız yeri temel alır. İşletmeniz, dişlileri büyüdükçe veya değiştirdikçe, pazar boyutunu farklı şekilde değerlendirirken kendinizi bulabilirsiniz.

Pazar Büyüklüğü ve Pazar Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir piyasadan elde edilen toplam satış geliri anlamına gelen piyasa değeri, genellikle pazardaki ham satışların veya müşterilerin sayısını ölçebilecek pazar boyutundan farklı olarak kabul edilir. Her iki sayı da kritik olabilir, çünkü yalnızca kaç potansiyel müşteriye ulaşmak zorunda olduğunuzu değil, işinizde gerçekten ne kadar para kazanabileceğinizi de bilmeniz gerekir.

Pazar Payı Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin veya ürünün pazar payı, o işletmeye veya ürüne giden pazardaki satışların veya gelirlerin yüzdesidir. Pazar payı, söz konusu pazarın kesin tanımına bağlı olarak değişme eğilimindedir. Örneğin, bir kamyonetin pazar payını tahmin ediyorsanız, kamyonet satışlarının payı, tüketici kamyonlarının ve arabalarının satışlarının payı veya söz konusu olabilecek daha geniş bir pazarın söz konusu olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Motosiklet veya daha büyük kamyonlar. Ayrıca, şirketinizin payını veya duruma göre ham satış sayıları, müşteriler veya gelirlerin potansiyel payını düşünmeyi de seçebilirsiniz. Daha yüksek son ürün satan bir şirket, büyük olasılıkla satılan birim veya müşterilerin ham sayısından daha fazla satış gelirine sahip olacaktır. Şirketler yatırımcı veya banka kredisi ararken, genellikle neden makul derecede doğru olduklarına dair argümanlarla birlikte geleceğe taşınan potansiyel pazar büyüklüğü ve pazar payı projeksiyonlarını sunarlar. Bu, potansiyel destekçilerin, şirketin gerçekçi olarak ne kadar büyümesi beklenebileceğini bilmesini sağlayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 − 3 =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu