Jeopolitik ve Sosyal Bilimler

Okyanusya Nedir? Neresidir? Tarihi, Demografisi ve Özellikleri Nelerdir?

Okyanusya, Pasifik Okyanusu'nun okyanus adalarında bulunan bir bölge olarak kabul edilir, ancak Okyanusya'nın sınırlarının çeşitli varyasyonları vardır.

Okyanusya nerede?

Okyanusya bölgesi, tropikal Pasifik Okyanusu’ndaki birçok adadan oluşur. Okyanusya, Polinezya, Melanezya ve Mikronezya’nın üç alt bölgesine ayrılmıştır. Okyanusya terimi genellikle Avustralya ve yakındaki adalardan oluşan bir kıtayı ya da Avustralasya ekosonu veya Pasifik ekosonu için bir eş anlamı belirtmek için kullanılır. Ekolojik bir bölge olarak, Mikronezya, Polinezya (Yeni Zelanda hariç) ve Fiji’yi içerir. Yeni Zelanda diğer adalarla birlikte ayrı bir Australasian ecozone’u oluşturmaktadır. Okyanusya terimi, 1812 yılında Okyanusyalılar olarak bilinen bölgenin sakinleri ile Conrad Malte-Brun tarafından yapılmıştır.

Okyanusya’nın Coğrafyası

Okyanusya, başlangıçta Pasifik Okyanusu’nda Malacca Boğazı’ndan Amerika kıyılarına kadar uzanan araziden oluşuyordu. Alan Polinezya, Mikronezya, Melanezya ve Malezya da dahil olmak üzere dört bölgeden oluşmaktadır. Üç jeolojik alt bölgenin parçaları bugün Okyanusya teriminin bir parçası. Okyanusya, Sumatra, Bonin Adası, Hawai Adası, Rupa Nui Adası ve Macquarie Adası’na uzanır.

Bölgenin coğrafi bölgelerindeki adalar arasında, Bonin, Japonya’nın bir bölgesi, Hawaii, ABD toprakları ve Şili’ye ait Paskalya Adası yer alıyor. Ayrıca, nispeten küçük bir coğrafi bölge Avustralya kıtasındaki Endonezya Papua Gine’yi kapsamakta ancak Sunda Plate’deki araziyi kapsamamaktadır. Biyocoğrafik olarak, bölge ya Australasian ecozone ya da Pacific ecozone için başka bir isimdir. Okyanusya bölgesi, dünyanın başlıca ekolojik bölgelerini oluşturan 8 karasal ekolojik bölgeden biridir. Ecozone Mikronezya, Fiji ve Polinezya (Yeni Zelanda hariç) kapsar. Jeopolitik olarak, Okyanusya terimi BM, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından kullanılmaktadır.

Bölgenin geniş bir tanımı Asya ve Amerika arasındaki bölgeyi kapsamaktadır.

Okyanusyanın Alt Bölgeleri

Okyanusya, Polinezya, Melanezya ve Mikronezya’nın üç alt bölgesine ayrılmıştır. Melanezya, Yeni Gine Adası’ndan Arafura Denizi ve Fiji’ye kadar uzanır. Melanezya bölgesi dört ülke içerir: Papua Yeni Gine, Fiji, Solomon Adası ve Vanuatu. Ayrıca, bir Fransız ve Endonezya’nın Batı Yeni Gine bölgelerinden oluşan Yeni Kaledonya’yı da içeriyor. Melanezya adaları genellikle hem Avrupa hem de Yerli isimlere sahip, bu da karışıklığa neden oluyor.

Mikronezya, Polinezya ve Melanezya tarafından kültürel olarak paylaşılan Pasifik Okyanusu’nun batı kesiminde yer alan birkaç küçük adadan oluşur. Mikronezya politik olarak üç ABD toprakları da dahil olmak üzere bağımsız devletler arasında bölünmüştür. Mikronezya adaları, yaklaşık 1.000 mil kare toplam alanı kapsayan, 2.100 olarak tahmin edilmektedir. En büyük ada Guam, yaklaşık 225 mil karedir. Mikronezya’nın dört büyük ada grubu vardır: Caroline, Gilbert, Mariana ve Marshall.

Polinezya, Pasifik Okyanusu’nun orta ve güney kısımlarına dağılmış 1.000’in üzerinde adadan oluşuyor. Adaların çoğunluğu sıcak noktalar tarafından inşa edilen volkanik adalardan oluşmaktadır. Polinezya, büyük ölçüde, yaklaşık 103.000 mil kare kapsayan en büyük ada olan Yeni Zelanda ile yaklaşık 118.000 mil karelik bir alanı kapsayan Zelanda’nın batık bir kıtasından oluşur. Polinezya, Paskalya Adası, Hawai Adası ve Yeni Zelanda’nın üç adasını birbirine bağlayan Polinezya Üçgeni ile tanımlanır.

Okyanusyanın Tarihi

Okyanusya tarihi, Avustralya ve diğer Pasifik Adaları’nın üzerine inşa edilmiştir. Tarih ayrıca Polinezya, Mikronezya ve Melanezya’nın üç alt bölgesinin tarihi üzerine inşa edilmiştir. Bölge ilk kez 16. yüzyılda Avrupalılar tarafından araştırıldı. Portekizli kaşifler Moluccas’a, Timor’a, Tanimbar Adası’na ve 1512-1525 yılları arasında Carolina Adası ve Yeni Papua Gine’nin bazı bölgelerine ulaştılar. 1527 ve 1595 yılları arasında, birçok büyük İspanyol keşifleri Pasifik Okyanusu’nu keşfettiler. kuzey Pasifik. İspanyol kaşifler 17. yüzyılda Pitcairn ve Vanuatu takımadalarını keşfettiler. Bir Guam kolonisi daha sonra 1668’de İspanyollar tarafından keşfedildi ve batı-bağlı gemiler için bir liman ve durma olarak kullanıldı. Abel Tasman, Tasmania ve Yeni Zelanda’ya ulaşan ilk ülke oldu ve Avustralya, Yeni Zelanda, Tonga ve Fiji’nin önemli bir bölümünü haritaladı. James Cook, Tasman’dan 125 yıl sonra Yeni Zelanda’yı ziyaret eden ikinci Avrupalı ​​kaşif oldu ve 1778’de Hawaii adasını ziyaret eden ilk Avrupalı ​​oldu.

Okyanusyanın Kolonizasyonu

Okyanusya, Avrupalılar ve Amerikalılar tarafından kolonileşti. 1788 ile 1872 yılları arasında İngilizler, Avustralya, Yeni Zelanda ve Fuji gibi bir çok sömürge kurdu ve Okyanusya’nın bir kısmı Britanya topraklarına dönüştü. 19. yüzyılda, Kiribati ve Tuvalu Adaları da İngiliz küresine girdi. Tahiti ve Tahuata 1842’de Fransız himayecileri ilan edildi. Fransızlar ayrıca 1980’lerde Pomare Hanedanlığı’na ait Tuamotu Takımadalarını devraldılar. Hollanda, çoğunlukla Okyanusya’nın batı yarısını talep etti. Hollanda hükümeti ilk gönderilerini 1898 ve 1902’de İngiliz Yeni Gine ile sınırın güneyine yerleştirdi. Almanya, Copra ticaretini tanıtmak için koloni ve Jaluit ve Ebon adalarındaki bir ticaret istasyonunu kurdu. ABD, 1857’de Baker ve Howland Adalarını ele geçirerek Pasifik’e genişledi.

Okyanusya’nın Demografik Özellikleri

Okyanusya’yı nerelerin oluşturduğu fikri zaman zaman değişir. Bölge, çeşitli jeopolitik ve coğrafi şekillerde tanımlanmıştır. Birleşmiş Milletler, Olimpiyat Komitesi ve diğer atlaslar gibi organlar tarafından kullanılan jeopolitik kavram, Avustralya ve Okyanusya’nın tanımında Papua Yeni Gine gibi diğer Pasifik Ülkelerini içermektedir.

Okyanusya bölgesi Avustralya nüfusu ve Avustralya ana karası hariç 13.4 milyonluk nüfusa, buralar dahil edildiğinde 34,7 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Papua Yeni Gine, en çok nüfusa sahip ada olup, bunu sırasıyla Yeni Zelanda ve Hawaii izler. Bu ülkeler sırasıyla 5,9 milyon, 4,2 milyon ve 1,4 milyon nüfusa sahiptir. (2018) Pitcairn Adası sadece 48 kişi ile en az nüfuslu adadır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu