Noter Yeminli Tercüme Nedir?

Noter Yeminli Tercüme Nedir?

Noter yeminli tercüme; vekâletname, muvafakatname, YÖK denklik belgesi, diploma ve doğum belgesi gibi resmi kurumlar tarafından talep edilen evrakların tercümeleridir. Noter yeminli tercüme edilmesini istediğiniz evraklar, yeminli uzman tercümanlar tarafından tercüme edilir. İlgili evraklar, tercüme edildikten sonra okuma ve uygunluk kontrolleri yapılarak noter onayına sunulur. Noter onayı gerçekleştirildikten sonra evrakınız size teslim edilir.

Yeminli tercüme, tercüme işleminin yeminli tercüman tarafından yapıldığı tercüme türüdür. Bu tür tercüme işlemi genellikle resmi kurumlar tarafından istenilen evraklarda talep edilir. Yeminli tercümede, tercüme işlemini gerçekleştiren tercümana ait dil bilgisi ve tercüme bürosu mührü gereklidir.

Yeminli Tercüme Fiyatları

Yeminli tercüme fiyatları hedef dil ve kelime sayısına göre değişiklik gösterir. Tercüme edilecek olan belgenin içerisindeki metnin boşluksuz karakter sayısına göre fiyat belirlenir. Noter yeminli tercüme işleminde bir sayfa boşluksuz 1000 karaktere eşittir. Ayrıca her dil için ücret de değişir. Yeminle tercüme işleminin en sık yapıldığı belgeler olan kimlik, ehliyet, pasaport ve öğrenci belgesi tercüme işlemleri ortalama 20 ila 200 lira arasında değişiklik gösterir.

Örneğin öğrenci belgesi Türkçeden İngilizceye çevrilirken 30 lira tutabilir. Aynı belge Türkçeden Çinceye çevrilirken ise 50 liraya çevrilebilir.

İngilizce ve Almanca gibi yaygın kullanılan dillere fiyat aynı düzeylerde olmaktadır.

Noter Yeminli Tercüme İstenen Belgeler Nelerdir?

Noter yeminli tercüme istenen belgeler resmi kurumlar tarafından istenilen belgelerdir. Bu tür belgeler genellikle resmi işlemlerde kullanılır. Genellikle kurumlardan noter yeminli tercüme istenen belgeler:

• Mahkeme Tutanağı
• Transkript
• Diploma
• Ehliyet
• Pasaport
• Sağlık Raporu
• İkametgah Belgesi
• Sözleşme Belgeleri
• Vekaletname
• Muvafakatname
• YÖK Denklik Belgesi
şeklinde sıralanabilir. Diğer belgeler ve kapsamlı bilgi için bogazicitercume.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Noter Yeminli Tercüme ve Yurtdışı Geçerliliği

Kurum ve kuruluşların istedikleri evraklarda tercüme talepleri farklılık göstermektedir. Bazı firmalar tercüme bürosu tarafından yapılan çeviriyi kabul ederken, bazı firmalar noter onayı olmadan tercüme edilen evrakı kabul etmemektedir.

Yurt dışı bağlantılı ya da yurt dışında yer alan firmalar genellikle noter yeminli tercümeleri kabul etmektedir.

Ayrıca tercüme edilen belgenin yurtdışında da kabul edilebilir olması için Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmasının yanı sıra konsolosluk ya da büyükelçilik onayı olması gerekir. Ayrıca apostil onayı da muhakkak gerekmektedir. Bu üç aşamalı onay işleminin ardından tercüme edilen belge yurtdışında geçerlilik kazanmaktadır.

Noter yeminli tercüme ve apostil onaylı tercüme onayı evrakları vereceğiniz kurum ya da kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı evrakı talep eden kurum ya da kuruluştan talep edilen tercümeye ilişkin detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Bu sayede doğru tercüme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kimi zaman firmalar noter onayı olmadan da tercüme işlemini kabul edebileceği gibi, kimi zamanda noter onayı olmadan tercüme edilen evrakı kabul etmemektedirler. Bundan dolayı hem zaman kaybı hem de ekstra masraflardan kaçınmak için hangi tür tercüme talep edildiğini öğrenmelisiniz.

Kaynak: https://www.bogazicitercume.com.tr/yeminli-tercume

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı