Nesli Tükenen Vahşi Bir Köpek Balığı Türü: Dunkleosteus

Dunkleosteus, 380 milyon yıl önce yaşamış çok büyük bir balık türüdür.

Dunkleosteus, okyanuslarda serbest olarak yüzen balık türlerinde gelişen yırtıcı bir balıktı. Bu balık türleri yüksek çiğneme hızına ve timsahınkinden daha yüksek güçlü bir ısırma gücüne sahipti. Yüksek hız, çenelerin çeneleri ve kasları arasında hareketli eklemlerin varlığına bağlıydı. Balıkların kalıntılarından, Dunkleosteus’un avlarının kemiklerini kemiren olduğuna inanılıyor.

Çoğu balıktan farklı olarak, Dunkleosteus balıklarının dişleri yoktu. Onların yerine güçlü kemikli çene vardı. Dunkleosteus yüzme açısından yavaştır. Fakat çok güçlü bir yüzücüdür. Ayrıca, son derece agresif bir hayvan olarak tanımlanmıştır.

Neden Soyu Tükendi?

Dunkleosteus, zamanının en güçlü yırtıcılarından biri olmasının yanı sıra okyanuslardaki yaygın dağılımına rağmen, soyu tükenen hayvanlardan biri oldu. Bilim adamları, neslinin tükenmesini açıklarken, okyanuslardaki oksijen seviyelerindeki düşüşün büyük ölçüde katkıda bulunduğunu ileri sürüyorlar. Azalan oksijen oranları, Hangenburg Olayı sırasında okyanusların durumunu değiştirerek ve plazodermlerin yok olmasına neden oldu. Bunun neticesinde Dunkleosteus balıklarının da soyu tükendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 − 2 =

Başa dön tuşu
Kapalı