Nakit Yönetimi Nedir?

Nakit yönetimi, bireylerin ve işletmelerin fatura ve ödemelerini organize ve verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olan bir dizi işlevi kapsayan geniş bir terimdir. Nakit varlıklarının yönetimi bugün genellikle bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından sunulan bir dizi otomatik destek hizmetinden yararlanmaktadır. Hizmetler, basit çek defteri dengelemeden yatırım yapmaya ve kolay, otomatik nakit tahsilatı sağlayan yazılıma kadar uzanır. Şirket fonlarının doğru yönetimi, finans departmanındakilerin mevcut olan farklı stratejiler ve araçlar konusunda son derece okur yazar olmasını gerektirir. Teknoloji, işletmelerin fonlarını nasıl yönetdiğini ve süreçleri nasıl düzenlediğini büyük ölçüde değiştiriyor.

Tanımı

Nakit yönetimi, bir şirketin para toplamak, izlemek ve yatırım yapmak için kullandığı bir dizi strateji veya tekniktir. Tanıma göre nakit sadece nakit veya kâğıt paraya atıfta bulunsa da, şirketler genellikle nakit çekleri gibi nakit dengesi ile de çalışırlar. Bu, elektronik sistemler kullanılarak para sisteminin daha soyut hale gelmesiyle giderek yaygınlaşmaktadır.

Nakit Yönetimi Amacı Nedir?

Genel olarak, küçük işletmeler her zaman ihtiyaç duyabilecekleri krediyi elde etme yeteneğine sahip değildir. Giderleri karşılamak için kendi paralarına daha fazla güvenmek zorundalar. Büyük bir işletmede bile, beklenmeyen maliyetler ortaya çıkabilir. Bu durumlarla baş edememek, bir şirketin hasılat kaybına veya en kötü senaryoda işten çıkma riskine girmesine neden olur.

Nakit yönetimi, şirketlerin paralarını, çalışanlara ödeme yapmak gibi düzenli maliyetler için yeterli paraya sahip olacak şekilde işleyip kullanabilmelerini sağlar. Bu, şirketin, malzeme maliyetinde beklenenden daha yüksek bir artış gibi plan yapmadıkları şeyler için biraz paraya sahip olmasını sağlar. İş, aynı zamanda, bu teknikleri, insanların gerektiği gibi ödeme yaptıklarını ve fonların asıl niyetleri için kullanıldığını kontrol etmek için kullanır; yani, ödeme kaybını önler ve mali ve genel operasyonel sorumluluğu artırır. Bu stratejiler , nakit akışını da etkileyerek , şirketin ihtiyaç duyduğu fonları doğru zamanda alabilmesini daha olası kılar.

Nakit Yönetimi Hizmetleri

Şirketler nakit yönetiminde çok çeşitli teknikler kullanırlar. En basitlerinden biri de mutabakat olarak bilinen çek defteri veya hesap bakiyesidir. Hisse senedi ve diğer menkul kıymetlere yatırım yapmak da birçok işletme için finansal yönetim stratejilerinin bir parçasıdır. Birçok kuruluş, işletmenin müşteriden fonları nasıl topladığını otomatikleştirmek için yazılım programları kullanır. Ajanslar, internet servisleri, zırhlı araç hizmetleri, otomatik takas evleri, kontrollü ödeme, kilit kutuları, pozitif ödeme ve ters pozitif ödeme, nakit yoğunluğu ve bakiye raporlaması gibi diğer yöntemleri kullanırlar.

Finansal Okur Yazarlık

Çok çeşitli nakit yönetimi hizmetleri ve mevcut teknikler, bir şirketin parasının sorumlusu olanların yüksek düzeyde finansal okuryazarlık sergilemeleri gerektiği anlamına gelir . Firmanın düşündüğü her bir seçeneğin faydaları ve dezavantajları ve bu seçeneklerin işletmenin “ortak finansal yaklaşımı” oluşturmak için nasıl etkileşimde bulunduğunun farkında olmalıdırlar. Yeni seçenekler zamanla kullanılabilir hale geldiğinden, finansal işçiler rutin olarak şirketin piyasa ve şirketin hedefleri göz önüne alındığında hala etkili olup olmadıklarını görmek için kullandığı teknikleri yeniden değerlendirmelidir.

Nakit Yönetimi ve Teknolojinin Rolü

Teknoloji, şirketlerin paralarını önemsemeye nasıl yaklaştığını büyük ölçüde değiştirdi. Bir örnek otomatik takas evi veya ACH’dir. Bu teknolojik ağlar aracılığıyla, bir işletme, müşteri hesabından ödemeyi kesen ve satıcı hesabına para yatırdığı bir işletme-işyeri nakit transferini gerçekleştirebilir. Genel olarak, bu servis yerel bankalarda ücret karşılığında kullanılabilir.

Teknolojiyi nakit yönetiminde kullanan başka bir iyi örnek, bordroyu otomatikleştirmek için yazılımın kullanılması veya elektrik gibi malzeme veya hizmetlerin rutin olarak satın alınmasıdır. Yazılım ayrıca bütçe raporları hazırlama , satın alma siparişleri ve mali beyanlar gibi faaliyetler için de kullanılabilir . Yazılım kullanımı, güncelleme ve donanım ihtiyacı nedeniyle maliyetli olabilir, ancak çoğu şirket bu araçlardan elde edilen tasarrufların maliyetlerini haklı göstermekten daha fazla olduğunu bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı