Bilim, Doğa ve Hayvanlar

Metal Neden Paslanır?

Birçok metal oksitlenir ve paslanır, ancak pas veya demir oksit, çelik gibi demirli metallere özgüdür. Demir, bir demir atomu ile bir demir oksit molekülü oluşturacak şekilde bağlandığında pas oluşur. Bu molekül, çevreleyen demir moleküllerinden önemli ölçüde daha büyüktür, dolayısıyla hızla yerinden çıkar ve yüzeyden pul pul olur. Bu da paslanabilen taze metal açığa çıkarır.

Demir oksidasyonu üç bileşen gerektiren bir reaksiyon: bir elektrolit, bir anot ve bir katot.

Bir anot, işlem sırasında bir elektron veren bir atomdur; bir katot, elektronu alan başka bir atomdur ve elektrolit, elektronun içinden geçebileceği ortamdır. Demir son derece iletken ve katot gibi kendi anotu olarak da hareket edebilir. Elektrolit genellikle karbonik asittir.

Karbonik asit, genellikle bir yağmur damlasının havaya düştüğü ve bir miktar karbondioksit aldığında meydana gelir. Bu karbon dioksit, su molekülü ile birleşerek, karşılaştığı potansiyel anodu hızla bozan bir miktar asidik bileşik oluşturur. Demir yüzeyine dayanan karbonik asit, katot görevi gören diğer demir atomlarına anot olarak etkiyen bazı demir atomlarından elektronların akışına izin verir. Süreç hızla metal yüzeylerden geçerek onları çukur ve kırmızı veya kahverengiden bırakır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

1 Yorum

  1. Paslanmaya karşı genelde krom kullanılır metal olarak. Fakat krom içinde nikel oranı düşükse ve uzun süre tuzlu suda durursa o bile paslanıyor. Tecrübeyle sabittir 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu