Bilim, Doğa ve Hayvanlar

Magma Nedir? Nasıl Oluşur? Kaç Çeşit Magma Vardır?

Magma, dünyanın yüzeyinin altında bulunan erimiş ve yarı erimiş kayalardan oluşan yüksek sıcaklıklı bir sıvıdır.

Magma, erimiş ve yarı erimiş kayaçların, kristalleşmiş minerallerin, katıların ve çözünmüş gazların bir karışımıdır. Magma yeryüzünün altında bulunur. Araştırmacılar ayrıca, Magma’nın güneş sistemimizdeki ve dışındaki diğer karasal gezegenlerde var olduğuna inanırlar. Magma, volkanisiteyle yüzeye çıktığı zaman lav olarak bilinir. Katılaştığı zaman, magmatik kayaçlar olarak bilinir. Magmanın sıcaklığı 1,292 ° ile 2,372 ° Fahrenheit arasındadır.

Magma Nasıl Oluşur?

Gezegen üç katmana ayrılır: çekirdek, manto ve kabuk. Magma, kabuğun alt kısmında, ancak manto üzerinde oluşur. Kabuk ve mantodaki yapısal formasyon, basınç ve sıcaklık farkı, magmanın çeşitli şekillerde oluşmasını sağlar.

Dekompresyon Ergimesi

Dekompresyon erimesi yoluyla magmanın oluşumu, yer mantosunun hareketini içerir. Mantonun hareketi, düşük erime noktası olan düşük basınç noktaları yaratır. Bu bölümdeki kayalar magma oluşturmak için eriyebilir. Bu magma formasyonu süreci, tektonik plakaların ayrılmasının meydana geldiği farklı sınırlarda yaygındır.

Isı Transferi

Sıcak sıvı kaya, yüksek basınçlı çekirdekten kabuklanmaya zorlandığında magma da oluşur. Sıvı kayalar, süreçte eriyen çevreleyen kayalara ısı kaybeder. Isı transferi ile magmanın oluşumu, tektonik plakaların birbirine çarpmasıyla yakınsak sınırlarda da ortaya çıkar. Daha yoğun plaka daha az yoğun olan plağın altında yer aldığında, aşağıdan gelen sıcak kayalar, yitim tabakasının üstündeki serin alanlara yükselir ve bu da magmanın oluşumuna neden olur.

Akı Erime

Akarsu erimesi ile magmanın oluşumu, kayalara karbondioksit ve su eklendiğinde ortaya çıkar. Bu iki bileşik, kayaçların erime noktasını önemli ölçüde azaltır, aksi takdirde magmatik kayaç olarak var olacağı yerlerde magmanın oluşmasına neden olur.

Magma Türleri: Kaç Çeşit Magma Vardır?

Magma gazlar ve basit elementlerin bir karışımını içerir. Silikon ve oksijen en bol olanlardır; Bu nedenle jeolog, silis ve gaz içeriği, viskozite ve sıcaklık bakımından magmayı tanımlamaktadır.

Mafik Magma

Bu tip bir magma, düşük silika içeriğine sahiptir, ancak daha yüksek miktarda magnezyum ve demir içerir. Aynı zamanda düşük bir gaz ve viskozite içeriğine sahiptir. Sıcaklığı 1,832 ° ve 3,632 ° Fahrenheit arasında nispeten yüksektir. Mafic magma patlayıcı bir şekilde patlamaz, bunun yerine yanardağlardan dışarı akar ve yüzeyde hızla hareket eder. Soğuduğunda bazalt haline dönüşür.

Orta Magma

Bu magma türü yüksek bir gaz ve silika içeriğine sahiptir. Sıcaklığı 1472 ° ila 1832 ° Fahrenheit arasında olup, mafik magmadan daha yüksek bir viskoziteye neden olur. Yüksek viskozite nedeniyle, orta magma, lav olarak şiddetli bir şekilde patlayan önce yüzeyinin altındaki magma bölmelerinde oluşur.

Felsik Magma

Bu magma türü en yüksek silika ve gaz içeriğine sahiptir. Aynı zamanda 1,202 ° ve 1,472 ° Fahrenheit arasındaki düşük sıcaklıklardan dolayı en yüksek viskoziteye sahiptir. Felsic magma tuzak gaz kabarcıkları odaları, dağlardan doruklara vuran devasa patlamalar ile sonuçlanır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

1 Yorum

  1. Dünya küresinin yüzeye yakın gördüğümüz (200km derinliğe kadar olan kısımda) magmalar doğalgaz petrol oluşurken meydana gelen magmalardır. Yer kürenin merkezi magma hiçbir zaman yüzeye çıkmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu