Maden suyu, tuzlar ve sülfür bileşikleri gibi çeşitli mineralleri içeren bir mineral yaydan gelen sudur . Mineralli su, içerilen gazlar nedeniyle efervesan veya “köpüklü” olabilir. Geleneksel olarak, maden suları, genellikle kaplıcalar , banyolar veya kuyular gibi yerlerde “suları alma” veya “iyileştirme” olarak adlandırılan bahar kaynaklarında kullanıldı veya tüketildi . Spa terimi , suyun tüketildiği ve yıkandığı bir yer için kullanılmıştır; banyo , terapi veya dinlenme için kullanılan su banyosu ; ve kuyu suyu tüketilmesi nerede. Günümüzde maden suyunun dağıtılan tüketim kaynağında şişelenmesi çok daha yaygındır . Mineralli su alanına suya doğrudan erişmek için yolculuk artık nadirdir ve çoğu durumda, münhasır ticari mülkiyet hakları nedeniyle mümkün değildir. Dünya çapında piyasada bulunan 4000’den fazla maden suyu markası vardır.

Bilim derslerinden hatırladığınız gibi, 0 ile 14 arasında pH aralığı vardır, 7 nötrdür.

  • 0-7 pH = asidik
  • 7-14 = bazik / alkalin

İçme suyu için, çoğu kaynak onaylı 6.5 – 8.5 veya 6-9 aralığını gösteriyor.

Düşük pH’lı su, potansiyel olarak toksik metalleri dışarı atan sıhhi tesisatınız için aşındırıcı ve kötüdür. Yüksek pH su, lavabo ve su ısıtıcılarında kireç birikimi oluşturabilir.

Maden suyu asit mi baz mı?

Halk arasında “asitli” denilen içeceklerden aslında kastedilen, içeceğin içindeki karbondioksit gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için, içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde, çok özel proseslerle ve yüzde 99.99 saflıkta üretilen, gıda imalatı için özel karbondioksit gazı kullanılır.