Bilim, Doğa ve Hayvanlar

Maden Suyu Asit Mi Baz Mı?

Maden suyu asit midir, baz mı? 

Aslında bazik olan maden suları zayıf asidik karakter gösterir.

Maden suyu, doğal mineral kaynaklardan çıkan sudur ve bu da suyun mineral içeriğinde çok yüksek olmasına neden olur. Daha özel olarak ise, bu maden suyu, tipik olarak daha yüksek bir içeriğe sahip kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum içerir.

Doğal kaynak suyunun her kaynağı, bileşimde biraz farklıdır; bu da, piyasadaki birçok farklı markadaki maden suyu arasındaki tatlardaki hafif farkı açıklayabilir.

Maden Suları

Türkiye’de yaklaşık 225 maden suyu bulunmaktadır. Bunların sadece 22 adeti ticari olarak şişelenmektedir. 1999 yılı itibariyle, Türkiye’deki maden suyu tüketiminin kişi başına 3-4 litre olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam yılda 200 milyon litrelik bir üretime karşılık gelmektedir.

Türkiye genelinde Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü tarafından envanter amacıyla ve maden suyu araştırıcı ve üreticileri adına yaptıkları çalışmalardan derlenen analiz çizelgesi Tablo 4’te yer almaktadır. Buna göre; Türkiye’deki maden sularının çoğunluğu Na-HCO3 tipindedir.

Bununla beraber Ca- HCO3, Mg-HCO3 ve Na SOtip sulara rastlanmaktadır. Suların pH değerleri 5,38-8,79 sıcaklıkları ise 10-27° C arasında değişmektedir.

Ancak, yüksek HCO3 içerikleri nedeniyle çoğunun pH’ı 7’nin altındadır.

Bilim derslerinden hatırladığınız gibi, 0 ile 14 arasında pH aralığı vardır, 7 nötrdür.

  • 0-7 pH = asidik
  • 7-14 = bazik / alkalin

Maden Suyu Faydaları

Mineral suyunun kanıtlanmış birkaç faydası vardır, örneğin:

  • Kan dolaşımını iyileştirmek
  • Vücudun elektrolitlerinin değiştirilmesi
  • Bedeni detoksifiye
  • Kemik mineral yoğunluğunu arttırmak

gibi konularda yararlar sağlamaktadır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

1 Yorum

  1. Maden sularının faydalarını bilmiyordum ayda bir ya da iki kez tüketiyordum artık haftada en az bir kere maden suyu içeceğim. İçinde Kalsiyum Potasyum gibi mineral olması da ayrı bir özelliği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu