Leoparlar Hakkında İlginç Bilgiler

Leopar/Pars hakkında bilinmesi gereken bilgiler.

Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biri olan Pars ya da diğer adı ile Leopar hakkında kısa bilgiler…

1. Leopar ve çita arasındaki fark nedir?

Soldaki: Leopar, Sağdaki: Çita

Leoparların kürklerinde koyu noktalar vardır. Güle benzerler. Kürkleri çok koyu olduğu için noktaları görmenin zor olduğu siyah leoparlar da vardır.

Leoparlar genelde tek başına hareket eder ve ya tek başına ya da çok küçük bir grupla birlikte avlanırlar. Çitalar ise genelde grup haline hareket edip avlanırlar. Hem çita hem de leoparlar 2 yaşına kadar anneleriyle birlikte yaşarlar ve sonrasında kendi başlarına avlanmaya başlarlar.

2. Pars / Leopar nerede yaşar?

Leoparlar dünya çapında çeşitli yerlerde yaşamaktadırlar. Genellikle; Sahra altı Afrika, Kuzey Afrika, Orta Asya, Hindistan ve Çin’de yaşıyorlar. Afrika’nın sıcak bozkırlarından Hindistan ve Malezya yarım adasının yağmur ormanları ve Çin’in karla kaplı soğuk dağlıklarına kadar olan ormanlarda, çalılıklarda, fundalıklarda, yarı çöl ortamda ya da kayalık dağ yamaçlarında yaşayabilirler. Siyah leoparlara Afrika’da rastlanmazken Hindistan ve uzak doğunun ormanlık alanlarında yaşayan popülasyonlarda ise sıklıkla rastlanabilir.

3. Leopar ne kadar hızlı koşar?

Leoparlar hızlı kediler olup 58 km/s’ye kadar çıkabilir. Havada 6 metre ileriye sıçrayabilirler.

4.  Leopar nasıl yaşar?

Leoparlar çok yalnızdır ve zamanlarının çoğunu yalnız geçirir. Her birinin kendi toprağı vardır ve ağaçlara çizikler ve idrar kokusu işaretleri bırakır.

5. Leoparlar ne yer?

Balıklar, antiloplar, maymunlar, kemiriciler, geyikler; leoparların avı olabilir.

6. Leoparlar avını nasıl saklar?

Leoparlar yetenekli dağcılardır ve gün boyunca ağaç dallarında dinlenmek ister.Avlarını ağaçlara taşıyabilir, böylece sırtlan gibi hayvanlar yiyeceklerini çalamaz.

7. Parslar gece avlar

Leoparlar geceleri aktiftirler. Günlerini çoğunlukla dinlenirken, ağaçlara kamufle etmek ya da mağaralarda saklanmak için harcarlar.

8. Leoparlar nasıl avlanır?

Bir leopar potansiyel bir av gördüğünde, görünmemek için bacaklarını büker ve kafasını eğer. Beş ila on metreye kadar avına dikkatlice yaklaşır. Öne doğru koşar ve avının boğazına ya da boynuna saldırır. Küçük kuşlar veya fareler gibi küçük avlar ise, ölümcül bir darbe ile avlanılırlar.

9. Leopar nasıl ürer?

Dişi leoparlar, yılın herhangi bir zamanında doğurur. Genellikle tek seferde iki veya üç yavru verirler. Anne leoparlar yaklaşık 2 yaşına kadar (avlanmak ve kendilerine bakmak için) yavrularıyla birlikte kalırlar.

10. Parsın diğer özellikleri nelerdir?

Gizlenmekteki mahareti yüzünden parsı bulmak aslan veya çitayı bulmaktan daha zordur. Parslar, bulundukları yere çok iyi uyum sağlar. Gündüz tehlike sezdiğinden gece avlanmayı tercih eder. Gündüz öğle sıcağında sık otların veya bir ağacın dalında uyumayı tercih ederler. Bu nedenle sabahın erken veya akşam saatlerinde aktif olurlar. İnsanlara görünmemeyi tercih eder. Ağaca çıkmada çok ustadırlar. Cüssesine göre çok güçlü olduğu için yakaladığı geyik ve domuz gibi ağır avları bile ağaca çıkarabilir. Sesi güçlü bir homurtuya, gıcırtılı bir kükremeye benzer. Her zaman benzer eşle yaşamadığı gibi bazıları aynı eşle yaşar.

 

1 Yorum

  1. Leoparlar hakkında bilgim vardı. Bilmediklerimi de sayenizde öğrendim bazı aklımda kalan bilgiler de eksikmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 2 =

Başa dön tuşu
Kapalı