Kurtlar Hakkında İlginç Bilgiler

Kurtlar, başta Türk mitolojisi olmak üzere bir çok kültürde önemli bir yere sahiptir. Bağımsızlığı, özgürlüğü simgeleyen kurtlar hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler…

Kurtlar Hakkında İlginç Bilgiler

#1: Kurt yavruları doğduklarında gözleri mavi renklidir. Sekiz aylıkken gözleri sarıya dönmeye başlar.

#2: Kurtların yaklaşık 200 milyon koku hücresi bulunur. İnsanlar ise sadece 5 milyon koku hücresine sahiptir. Bir kurt, diğer hayvanların kokusunu 1,6 kilometre uzaktan alabilir.

#3: Kurtlarda gebelik yaklaşık 65 gündür. Kurt yavruları, sağır ve kör olarak doğar.

#4: Bir kurt sabit koşullar altında, ormanda 10 kilometre uzağı ve açık tundra üzerinde ise 15 kilometre uzağı duyabilir.

#5: Kurtlar bir zamanlar dünyanın şimdiye kadar gördüğü en yaygın yırtıcı hayvan olmuştur. Görülmedikleri tek yer, çöller ve yağmur ormanlarıydı.

#6: Aç bir kurt, bir seferde 20 kilo et yiyebilir.

#7: Kurtlar, saatte yaklaşık 32 km, gerektiğinde saatte 56 km kadar, ancak yalnızca bir veya iki dakika süreyle koşabilir. Saatte yaklaşık 8 km yürüyebilir ve bu hızda bütün gün yürüyüş temposunu sürdürebilirler.

#8: Bir kurt gözünde ışığı yansıtan bir katman bulunur ve kurtun gözlerinin karanlıkta parlamasına ve gece görüşünü de kolaylaştırmasına yardımcı olur.

#9: Kurtların olduğu bölgelerde, genellikle kuzgunlar da bulunur (bazen “kurt kuşları” olarak da bilinirler). Kuzgunlar genellikle kurtların avından kalanları yemek için onları takip eder.

#10: Kurtlar kuyruklarını çoğu zaman yatay ya da hafif dik tutarlar. Senede bir kez yavrularlar. Bir ayak izinin kurda mı yoksa köpeğe mi ait olduğu, izlerin sayısına bakarak anlaşılabilir. Kurtlar arka ayakları ile ön ayaklarının bastığı noktaya basarlar.

#11: Bir kurt sürüsü, anne, baba ve yavrularından oluşan bir ailedir denilebilir. Kurtlar, iki yaşında üreyebilir, bu nedenle iki yaşını dolduruncaya kadar ailelerinin yanında kalırlar.

#12: Kurtlar en çok otobur memeliler ile beslenir, ama daha iyi bir şey bulamayınca kemirgenler ve kuşlar gibi küçük hayvanları da avlarlar. Gıdanın kıt olduğu zamanlarda leş bile yiyebilirler. Diğer bazı yırtıcı etoburlar gibi vitamin ihtiyaçlarını sadece otobur hayvanlar ile gidermezler, kendileri de ara sıra böğürtlen ve diğer yabani meyveleri yerler. Ayrıca yavru kurtlar böcek de yer.

Cleveland Müzesinde MÖ 500 – 200 ile tarihlenen Kun Türklerine ait Uluyan Bozkurt
Cleveland Müzesinde MÖ 500 – 200 ile tarihlenen Hun Türklerine ait Uluyan Bozkurt

#13: Türkler, Tengri tarafından gönderilen Asena adında bir dişi kurdun ilk hükümdarlarının annesi olduğuna inanmış ve kurdu kutsal saymışlardır. Kurt resimleri bazı eski Türk bayraklarında yer almış ve Türk ordusunun başında bulunan kimseye “kök börü” denilmiştir. Cleveland Müzesinde MÖ. 500 – 200 yılları arasında tarihlenen, Hun Türklerine ait uluyan bozkurt heykeli bulunmaktadır.

#14: Kurdun eski Türk kültüründeki yerini gösteren bir kanıt da, bir çocuğu emziren dişi kurdun, MS. 6’ncı yüzyılda kabartma olarak Bugut dikilitaşına kazınmış resmidir. Türklerin en eski düşmanlarından olan Çinlilerde ise kötülüğün, acımasızlığın sembolüdür. Ayrıca Orhun Yazıtlarında da Türk ordusu Kurt’a benzetilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı