Jeopolitik ve Sosyal Bilimler

Kültürel Kimlik Nedir?

“Kültürel kimlik”, bir grubun kendi kültürüne dayalı bir parçasıyla ilişki kurmayı ve hissetmeyi ifade eder. Kültür genellikle mirasa ya da ırka atıfta bulunurken, kültürel kimlik, sosyal sınıflar, yerellik, üretim ya da diğer tür gruplarda da bulunabilir.

Bir grup insanın kültürü, hareket tarzları, yaşadıkları ilkeler ve inandıkları şeyler ile tanımlanabilir. Yaygın kültürel konular arasında din, sosyal etik ve hükümet politikaları yer alır. Bir kişinin bir veya daha fazla kültürle özdeşleşmesi olası ve muhtemeldir. Kültürel kimlik statik bir ilke değildir ve birisi ek kültürlerle özdeşleşebilir ve zamanla kültürel kimliklerini değiştirebilir.

Ulusal/Milli Kimlik Nedir?

Kişinin ulusal kimliği, bir kişinin bir devlete ya da bir ulusa ait olma duygusuna ya da kişinin gerçek vatandaşlık statüsüne bakılmaksızın belirli bir grupla hissettiği bir dayanışma duygusuna işaret eder. 

Bu, insanların doğduğu bir özellik değildir; daha ziyade, insanların yaşamlarının ortak yollarından gelen deneyimler, ulusal kimlik duygusunu geliştirir. Dil, ulusal renkler, ulusal semboller, milletin tarihi, kan bağları, kültür, mutfak, müzik ve diğer faktörler gibi faktörler rol oynar.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu