Kırgızistan Ekonomisi 2018 (Kırgızistan Ekonomik Durumu Nasıldır?)

Bir zamanlar İpek Yolu’nun büyük kavşaklarından biri olarak bilinen dağlık Kırgızistan, Orta Asya’da yer alıyor. Bir dizi kabile ve klan tarafından kontrol edildikten sonra ülke, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1991’de egemenlik kazandı. Kuruluşundan bu yana, Kırgızistan ulus devleti ekonomik ilerleme kaydetmiştir, ancak geçiş döneminde ciddi engeller olmuştur. Peki, neden Kırgızistan ekonomisi fakirdir? 

Kırgızistan hiç şüphesiz düşük gelirli bir ülkedir. Çünkü Avrupa ve Orta Asya’da ikinci en düşük Gayri Safi Milli Gelir buradadır. Nüfusun yüzde 32’si yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Kırgızistan ekonomisinde, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYİH) yaklaşık üçte biri çiftçiliğe bağlıdır. Ayrıca, işgücünün yüzde 48’i tarımda istihdam edilmekte ve tarımsal üretimin yüzde 55’i bir çok kişinin geçim çiftçiliğine katıldığı hane arazilerinden gelmektedir.

Kırgızistan, dünyanın geri kalanı tarafından arzu edilen çok az sayıdaki doğal kaynağa sahip olduğu için sadece pamuk ve tütün ihraç edebilir. Ülkede kullanılmamış kömür yatakları ve büyük bir altın madeni olmasına rağmen, bu kaynaklardan yararlanmak için çok az şey yapılmıştır.

Dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri, uygun bankacılık ve finansal hizmetlere erişimin ciddi şekilde eksik olmasıdır. Dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri, uygun bankacılık ve finansal hizmetlere erişimin ciddi şekilde eksik olmasıdır. 

Kaynakların azlığı, coğrafyasının mevcut sorunları ve ekonomik altyapısı ile ilgili bu ciddi sorunların bir sonucu olarak Kırgızistan’da yaşayan pek çok kişi, bankacılık hizmetlerine erişememektedir. Bu durum, yatırım ve ekonomik büyümeyi engellemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı