Bilim, Doğa ve Hayvanlar

Karbondioksit Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Karbondioksit (CO2), lazer üretiminden , meşrubatların karbonlaşmasına kadar geniş bir yelpazede ticari kullanımlara sahip inorganik kimyasal bir bileşiktir. Bu bileşik, Dünya’nın çevresinde doğal olarak bulunur ve çeşitli şekillerde üretilir; Ticari CO2 genellikle endüstriyel işlemlerin yan ürünlerinden türetilir. Basit gaz, insanlar için bir ilgi konusu haline gelmiştir çünkü atmosferdeki yüksek konsantrasyonlara ulaştığında Dünya’nın çevresini etkileyen sera gazları arasında sınıflandırılmaktadır.

Yapısı

Bu bileşik, tek bir karbon molekülüne kovalent olarak bağlanmış iki oksijen molekülü şeklini alır. Solunum ve yanma yoluyla organik maddelerin ayrışmasıyla üretilir. 20. yüzyılın başından önce çevrede bulunan karbondioksit miktarı, bu gazı fotosentezde kullanılmak üzere üretildiği gibi absorbe edebilen bitkiler tarafından sabit tutulmuştur.

Yaşamda Karbodioksit

Oda sıcaklığında, karbondioksit normal şartlarda yanmaz olan kokusuz, renksiz bir gaz şeklini alır. Katı bir formda zorlanabilir, bu durumda kuru buz olarak bilinir ve gaz yüksek konsantrasyonlardaki hayvanlara toksiktir. Oksijen doygunluğu azaldıkça, aşırı derecede nefes alan kişiler aslında boğulmakta, sonuçta bilinçsizliğe düşmektedirler.

Kullanımı

Bu gaz kaynak , yangın söndürme ve içeceklerin karbonlanması için inert bir ortam yaratmak gibi şeyler için kullanılır. Bu, karbon döngüsünün önemli bir parçasıdır , Dünya’daki yaşam mekaniğinin birçoğunun altında yatan karmaşık bir döngüdür. Bu gaz tamamen doğal olmakla birlikte, bazı insanlar 20. yüzyılın sonlarına doğru yükselen seviyelerden endişe duymaya başladı. Bilim adamları, insanların ciddi çevresel sorunlara yol açabilecek bir uygulama olan, işlemek için çok fazla bileşik üretmekte olduklarından endişe duyuyorlardı.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu