Ekonomi Bilgileri

Kar Marjı Nedir? Nasıl Hesaplanır? (Net Kar Marjı Hesaplama)

Kar marjı nedir? Kar marjı hesaplama nasıl yapılır?

Kar marjı nedir, nasıl hesaplanır? Diğer bir deyişle kâr marjı hesaplama nasıl yapılır? Kar marjınız, işinizin başarısının önemli bir göstergesidir. Kar marjınız ne kadar yüksek olursa, sahip olacağınız daha fazla kâr potansiyeli vardır. Hesaplama kolaydır ve karmaşık bir yazılıma ihtiyaç duymaz. Rekabetinizi yakından takip ederken güçlü kar marjı için çaba sarf etmek, uzun vadeli başarı için kritik öneme sahiptir.

Satış ve Brüt Kar Marjı

Satış kar marjları genellikle işletme giderlerini çıkarmadan önce kârlılığınızı gösterdiklerinden brüt kar marjları olarak adlandırılır. Sektörünüze bağlı olarak, kar marjınız büyük olabilir. Anlamak için iki temel ilke vardır.

  • Satış ve brüt kar marjları, genellikle, ürünleri sattığınız fiyattan değil, ürün satın almak için ödediğiniz fiyatın bir fonksiyonudur. 
  • İkincisi, brüt kar marjınız ne kadar yüksek olursa, operasyonel harcamacı bütçelerle daha az kısıtlı olursunuz.

Kar Marjı Hesaplama Formülü

Kar marjınızı hesaplamak için önce bir zaman aralığı seçin. Aylık, üç aylık, yarım yıllık veya yıllık olarak hesaplamak isteyebilirsiniz. Bu zaman dilimlerini karşılaştırmalı amaçlar için tutarlı tutun. Satış maliyetlerinizi toplam satış gelirinizden çıkarın. Sonuç, kar marjınızın değeridir. Kar marjınızı toplam brüt satışlarınıza bölün. Sonuç, satış (brüt kar) marjınızı gösteren bir yüzdedir.

Örneğin, geçen ay toplam satışlarınız 50.000 ABD dolarıydı ve satış maliyetiniz 35.000 ABD dolarıydı. Kar marjınız 15.000 dolardı. 15.000 $ ‘lık 50.000 $’ lık (toplam satış) bölünmesi, kar marjınızın o ay için yüzde 30 olduğunu gösteriyor.

Kar Marjı Hesaplama

Satışların Maliyeti

  1. Ürün veya hizmet satışı yapmak için doğrudan maliyetinizle ilgili tüm masrafları dahil edin.
  2. Ürün üretiyor veya monte ediyorsanız, bitmiş ürünler için kullanılan hammaddelerin veya parçaların maliyetini dahil edin.
  3. Başlangıç ​​envanterinizi ekleyin ve bitmiş ürün veya “süreçte” öğeleri olan bitiş envanterinizi çıkarın.
  4. Diğer tüm imalat, montaj veya satış işgücü maliyetlerini ekleyin.
  5. Harcamaların geri ödenmesi, seyahat, eğlence ve satış görevlilerine veya ürünlerinizi satan bağımsız yüklenicilere ödenen ücretler gibi diğer doğrudan masrafları da dahil edin.

Kar Marjı Hesaplama ve Karşılaştırın

Kar marjınızı kendi şirketiniz için farklı zamanlarda fakat aynı dönemlerle karşılaştırmalısınız. Ayrıca, brüt kar marjlarınızı sektörünüzdeki benzer şirketlere değerlendirin.

Farklı boyutlardaki şirketleri karşılaştırmaktan kaçının.

Örneğin, küçük bir mahalle elektronik mağazanız varsa, kar marjınızı Best Buy mağazalarıyla karşılaştırmaktan kaçının. Bazı bilgiler kazanacaksınız, ancak şirketinizin büyüklüğü ile ilgili çok az veri söz konusudur. Brüt kâr marjlarınızın benzer şirketlere karşı nasıl ücret aldığını öğrenmek için verilerinizi sektörde benzer büyüklükteki şirketlerle karşılaştırın.

Etiketler

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir