Kangal Köpeği Özellikleri ve Tarihi Kökeni

Kangal köpekleri fiziksel olarak aslanı andırır. Kuyrukları genelde kıvrımlı, sürekli yukarıda ve halka biçiminde içe kıvrımlıdır. Kök kısmı kalın uç kısımlara doğru incelir ve gövde renginden daha koyudur. Kuyrukların halka şeklinde olması ve kök ve üst kısımların siyah kırçıllı ,en uç kısmının  ise beyaz yada siyah olması iyi bir özellik olarak sayılabilir.

Kangal köpeklerin yüzünün burun kısmından alınına doğru az veya çok karalığı Karabaş ırkların belirleyici özellikleridir. Kangal köpekleri kafa iri, çenesi kalın, güçlü ve dişleri çok iridir. Çene ve burnu orta uzunlukta, kulaklar üçgen şeklinde büyük ve kafaya yapışık şekilde aşağı sarkık ve siyah dalgalı bir yapıdadır. Gözleri yuvarlak, genelde siyah olup etrafı ise siyahtır. Boyun hafif eğik, adaleli yapıda, kısa ve başa yakın bir görünümdedir.Gövdesi kirli beyaz bazen açık kahverengi şeklindedir. Göğüs oldukça geniş ve adaleli bir yapıdadır ve rakibine kullandığı ilk silahtır. Kalça tarafı oldukça küçük olup boyun yüksekliğindedir. Bel ince karın içeri çekik durumdadır. Ön bacaklar kalın ve adaleli bir yapıdadır. Arka bacakları ön bacak kadar kalın değildir ancak daha uzundur ve rakibini yakalayıp basmada işe yarar.

Ön ayak parmakları dört adet olup kalın ve küt tırnaklıdır. Tabandaki tırnaksız olan beşinci yassı parmak topuk görevi yapar. Bazılarında, ayak pençesinin üzerinde de bir tırnak bulunabilir. Bu tırnak arka ayaklarda çift olabilmektedir. Bedeni kısa ve sık tüylerle kaplı olup bozdan çelik rengine kadar farklılık gösterir. Göğüste beyaz bir madalyon bulunabilir. Yüzündeki Kangal beni ya da benleri ile üst damağındaki siyah leke Kangal’ın soy saflığının garantisidir.

Yüzün burun kısmından alına doğru az veya çok karalığı, Karabaş ırkının belirleyici özelliğidir. Kangallarda kafa iri, alın kısmı geniş ve yüksek, çene kalın ve güçlü, dişler çok iridir. Çene ve burun orta uzunlukta, burun küt, kulaklar üçgen şeklinde, büyükçe, kafaya yapışacak şekilde aşağı sarkık ve siyah dalgalı görünümdedir. Gözler oval, genelde siyah ve kahve rengi olup etrafı siyahtır. Boyun hafifçe eğik, adaleli, kısa ve başa yakın genişliktedir. Gövde kirli beyaz , bazen gri bazen de açık kahverengi kırçıllıdır. Göğüs oldukça geniş ve adaleli olup rakibine ilk saldırıda kullandığı silahıdır. Kalça oldukça küçük olup, boyun yüksekliğindedir. Bel ince, karın içeri çekiktir. Ön bacaklar oldukça kalın ve adaleli olup kavgada kullandığı önemli silahlardan biridir. Arka bacaklar, ön bacaklar kadar kalın olmamakla birlikte, daha uzun olup, düşmanını biran önce yakalamada büyük avantaj sağlar. Ayaklar iri, yere basan kısmı uzunca, parmaklar bombeli ve siyahtır. Ayakların tümü veya dizden yukarısı gövdesinin rengindedir.

Kangal Köpeği Tarihçesi

Kangal köpekleri ve akbaş çoban köpekleri Türklerin çok eskilerden beri yetiştirdikleri köpeklerdir. Bu köpeklerin Türklerin anadoluya yerleşmeleri sırasında  gelmiştir. Hayvanların yetiştirilmesi ve ırkları ehlileştirme konusunda yetenekli olan Oğuz Türkleri, sıcak ve nemli bölgelere adapte olabilen Alabay cinsi köpekleri getirmişlerdir. Daha sonra Anadolu iklimine uyum gösterebilecek bir ırk olarak kangalları üretmişlerdir. Oğuz Türkleri uzun yıllar Akbaş ve Kangal cinsi köpekler ile  hayvan sürülerini güvenli bir şekilde korumuştur.

Ayrıca kangal köpekleri ile ilgili 17. yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamede aslan kadar kuvvetli olarak tarif etmiştir. Osmanlı imparatorluğu kurucularının bu köpeği Anadolu’ya getirdiğini ve çoğu Avrupa’daki köpeklerin aslında Anadolu çoban köpeklerinden türediğini belirtmiştir.

Kangal köpeklerinin bu zamana kadar uzun tarihi geçmişten günümüze kadar ırk ve özelliklerin bozulmadan gelmesinde geçimini hayvancılıktan sağlayan çiftçilerin en güvenilir dostu olmasında ve dünyada kurtlara karşı koyabilen ender köpeklerden olmasına bağlanmaktadır.Kangal köpekleri şartlar ne olursa olsun üzerlerine almış oldukları görevleri yerine tam olarak getiriler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı