Kanada Nüfusu 2019

Kanada Nüfusu: 2018’de Kanada, dünyada en kalabalık ülkeler sıralamasında 38. sırada olan tahmini 36.95 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Kanada, toplam alana göre dünyanın ikinci en büyük ülkesidir. Kanada Pasifik’ten Atlantik’e ve kuzeyden Arktik Okyanusu’na uzanır. Amerika Birleşik Devletleri-Kanada sınırı dünyanın en uzun kara sınırıdır.

Eylül 2018 itibarı ile tahmini Kanada nüfusu: 37.005.350’dir.

Kanada’nın en son nüfus sayımı 2016 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu sırada nüfus, 2011’den %4.9 artışla 35.121.728 olarak hesaplanmıştır.

Hızlı Nüfus Artışı

Kanada’nın nüfusu 1940’lardan beri üçe katlandı ve ikinci dünya savaşı sırasında 11 milyondan bugün 36 milyona ulaştı. Nüfus artışı son elli yılda oldukça istikrarlı ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. 2006 ve 2011’deki son nüfus sayımı arasında Kanada’daki kişi sayısı %5,9 oranında artmıştır.

Kanada’nın büyümesi büyük ölçüde göçmen tarafından besleniyor. Aslında, büyüklüğüne göreceli olarak, Kanada, en büyük insan sermayesi ithalatçısıdır ve ABD’den daha fazla kişi başına daha fazla göçmen çekmektedir.

Kanada’nın geniş coğrafi bölgesi ve göreceli refahı göz önüne alındığında, nüfusun gelecek on yıllar boyunca hızla büyümeye devam etmesi muhtemeldir. Bu da, bir Kanadalı 100 milyon insanın neye benzeyebileceği ve nüfusun artmış bir popülasyonunun bir araya gelip gelmeyeceği konusunda spekülasyonlara yol açacaktır. Doğal kaynaklara rakipsiz erişim, Kanada’yı küresel bir süper güç haline getirecektir.

Kanada’nın En Büyük Şehirleri

Kanada’da nüfusun en büyük şehri Toronto, 2011 sayımı sırasında 2.615.060 kişiye ve 2016 yılında da 2.731.571 kişiye ev sahipliği yapıyor. Daha geniş Toronto metropol alanı, toplamda yaklaşık 6 milyon insanı içeren iki kat daha kalabalık.

Kanada’nın en büyük ikinci şehri Quebec’te Montreal , 1,704,694 kişinin yaşadığı (2011 yılında 1.649.519 iken), Alberta’daki Calgary tarafından 1.239.220 (1.096.833) ile üçüncü sırada yer almıştır. Calgary, Kanada ortalamasının neredeyse iki katı bir hızla büyüyor, bu yüzden eğer mevcut eğilimler devam ederse, gelecekte hiç şüphesiz Montreal’i aşmayacaktır. Ottawa , Kanada’nın dördüncü büyük şehridir – 934.243.

2006 ve 2011 yılları arasında en hızlı büyüyen büyük şehir, Brampton , Ontario’dur. 5 yıllık dönemde, şehir, yaklaşık 500.000 konutu geçmek için yaklaşık %21 oranında büyümüştür. Kanada, Kanada’daki en yavaş büyüyen büyük şehir olup 2006’dan 2011’e kadar sadece %1.8’dir. Kanada’ya göre 5 yılda 5,9% artmıştır.

Kanada Nüfusu Yoğunluğu

Aşağıdaki bölümdeki haritadan da görebileceğiniz gibi, Kanadalıların çoğunluğu ABD sınırındaki dar bir Güney kuşağında yaşıyor. Bunun iki temel sebebi var.

Birincisi, Kanada topraklarının en misafirperver bölgesi güneyde. Yazlar sıcaktır ve kışlar çok sert değildir, bu da tarımı tarım için uygun hale getirir. İkinci neden Kanada’nın ticaretinin (hem ithalat hem de ihracat) çoğunluğunun ABD komşusu olduğu ve Kanadalıların çoğunluğunun mümkün olduğu kadar ABD sınırına yakın yaşaması mantıklı.

Bir bütün olarak Kanada, kilometrekare başına sadece 4 kişinin yoğunluğuna sahiptir ve bu da onu en yoğun nüfuslu 228 ülkedir. Nüfus yoğunluğu dünyadaki en düşükler arasındadır, çünkü çoğunlukla kuzeydeki ülkenin büyük bir kısmı neredeyse ikamet etmemektedir. Bu arada Toronto, dünyadaki en büyük metropoliten alanlardan biridir ve kilometrekarede 2.930 kişi yoğunluğuna sahiptir.

Kanada Demografisi

Kanadalıların %32,3’ü etnik kökenlerini Kanadalı olarak kabul etti. Kaydedilen diğer önemli gruplar İngilizce (% 18.3), İskoç (% 13.9), Fransızca (% 13,6), İrlanda (% 13.4), Almanca (% 9,6) ve Çince (% 5,1) idi. Bu rakamları okurken, sayım yapanların birden çok etnik grup seçebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Kanada’nın yerli halkı ulusal oranın iki katı büyüyor. Nüfusun %4’ü aborijinal bir kimlik iddiasında bulunurken, %16’sı aborjin dışı görünür bir azınlığa aittir. Nüfusun yaklaşık %22’si şu anda yabancıdır ve yeni göçmenlerin yaklaşık %60’ı özellikle Çin ve Hindistan olmak üzere Asya’dan gelmektedir .

İngilizce ve Fransızca, Kanada’nın resmi dilleridir. 2016 yılında Kanadalıların %56’sı İngilizce’nin ilk dili olduğunu ve %20,6’sının Fransızca’nın ilk dil olduğunu bildirmiştir. Kanada’da bir milyondan fazla insanın anadili olan tek dil Çince’dir. Her ne kadar 11 yerli dil olmasına rağmen, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarından emin olmak için sadece birkaç kişi yeterli sayıda insan tarafından konuşulmaktadır.

Kanada Nüfus Büyümesi

Alberta Üniversitesi’nde bir nüfus ve demografi çalışmaları profesörü olan Frank Trovato, CBS’yeverdiği demeçte Kanada’nın nüfusunun “büyüyor olduğumuzu gösterdiğine, ama çok fazla ya da çok fazla olmadığını” söyledi.

Trovato’nun da belirttiği gibi, Kanada’nın işgücünde taleplere ayak uydurmak ve güçlü bir ekonomi sağlamak için güçlü bir artışa ihtiyacı var. Ülkedeki politika yapıcıların, Kanada’nın doğurganlık oranlarını artırma yollarının, örneğin bir ailenin bir aileyi bir kariyerle birleştirmesini sağlayan “aile dostu” politikalar gibi yollara gitme zamanı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yirmi − 8 =

Başa dön tuşu
Kapalı