Kamu Yönetimi Bölümü Tanıtımı (Nedir? Ne İş Yapar?)

Kamu Yönetimi Bölümü Tanıtımı (Kamu Yönetimi Nedir? Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?)

Kamu Yönetimi, kamu personel sisteminin her alanında nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaçlayan; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi veya Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde bulunan lisans programıdır. Bu bölümü tercih ederken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var. Bunları sırayla açıklayalım;

1- Bölüm isminin farklı oluşu dezavantaj oluşturur mu?

İİBF ve SBF bünyesinde bulunan bu bölüm bazı üniversitelerde “Kamu Yönetimi” olarak bazılarında ise “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” olarak isimlendirilmiş. Hangi bölümde okuyorsun sorusuna Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde okuyorum demek daha havalı gelse de söylemesi de bir o kadar zordur. Bana kalırsa gereksiz bir ayrım olmuş. Bu isim ayrılığının arkasında yatan sebep SBKY bölümünün daha çok siyasetle ilgili dersi barındırması. Onun haricinde bölüm dersleri üniversitelerde çok benzer. Mezuniyet sonrası gerek özel gerekse kamu sektöründe Kamu Yönetimi mezunu olmak ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olmak arasında hiçbir fark yoktur.

Örneğin kamu yönetimi taban puanları bağlantısından üniversitelerin kamu yönetimi bölümüne ait taban puan, tavan puan, kontenjan, başarı sıralaması gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bölümde en yüksekli devlet üniversitesi şu an için Dokuz Eylül Üniversitesi görünüyor. Ancak gerek kamu gerekse özel sektörde iyi konumda bulunanların genellikle SBKY bölümünün bulunduğu üniversitelerden mezun olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu başlıkta ikinci örneğe gelecek olursak öncelikle siyaset bilimi ve kamu yönetimi taban puanları bağlantısına bakmalısınız. Bilkent, ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Hacettepe, İstanbul Üniversitesi… Bu üniversitelerin tamamında bu bölümün adı SBKY. Ne yazık ki bu üniversitelerin yanına “liderler yetiştiren gelenek” sloganıyla 60 yılı aşkın tarihçesi bulunan Gazi Üniversitesini de eklemek isterdim ancak üniversitenin bölünmesiyle artık bu bölüm Hacı Bayram Veli Üniversitesine devrolmuş durumda. Akademik kadrosu değişmediği için bu üniversiteyi de tercih listenize eklemelisiniz.

2- Bölümde İngilizce’nin önemi

En azından üç dil bileceksin
En azından üç dilde
Ana avrat dümdüz gideceksin
En azından üç dil
Çünkü sen ne tarih ne coğrafya
Ne şu ne busun
Oğlum Mernus
Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.

Yazmak istediklerimi Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun harika dizelerine uyarlamak istedim. Eğitim sistemimizdeki başarısız yöntemler 10 yıl yabancı dil eğitimi alıp tek cümle konuşamamamıza neden oldu. Artık kamu yönetimi veya SBKY okumak istiyorsanız Türkçe eğitim veren üniversiteleri tercih listenizden atmanız gerek! %30, %100 İngilizce eğitim veren üniversiteleri araştırıp tercihinizi oluşturun. Ayrıca bu bölümü Fransızca ve Almanca veren üniversiteler de var. Tercih yaparken mutlaka bunlara bakın. (Galatasaray Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi)

3- Boşuna okumayın!

Yabancı dilde okumanın zorluğunu bilen biri olarak yazmaktayım. Kendinizi ölçün, tartın ve gerçekten yabancı dilde bu bölümü bitirebileceğinize inanıyorsanız öyle tercih edin. Zira yabancı dilde okuyacağım diye mezun olamamak da var işin ucunda. Araştırın, sosyal medyadan bu bölümü okuyanlara sorular sorun ve hazırlık sınıfının zorluğunu öğrenin!

4- Mezun olduk, ne olacağız?

Açıkçası bu yazdıklarımın hepsini İİBF bölümlerine uyarlayabilirsiniz. Çünkü mezun olduktan sonra İİBF bölümlerinin hepsi aynı. Kamu yönetimi / SBKY bölümünden mezun olduktan sonra eğer yabancı diliniz ciddi anlamda iyiyse kamuyu düşünmeyin. Özel şirketlere özgeçmişinizi bırakın. Kesinlikle geri dönüş olacaktır. Yurt dışı eğitimi, Erasmus, not ortalamanız, üniversitenizin adı, sosyallik (kulüpler vs.) özel sektörde iyi bir konumda işe alınmanız için büyük etmenlerin başında geliyor.

Devlette ise A ve B grubu kadrolarda işe girebilirsiniz. B kadro halk tabiriyle “düz memur”dur. Yükselmeniz zor, maaşınız stabildir. Mezun olduktan sonra KPSS’de genel kültür-genel yetenek testinden 85+ puan alarak B kadro memurluğa girebilirsiniz.

A kadro memurluk ise sabır, özgüven, disiplin isteyen bir süreç istiyor. KPSS’de genel kültür, genel yetenek sınavının ardından A Grubu sınavı olarak adlandırılan ve içeriği hukuk, maliye, muhasebe, iktisattan oluşan zor bir sınavdan 85+ puan almanız gerekmekte. Bakanlık, bağlı ve ilgili kuruluşlarda uzman yardımcısı, denetçi, denetmen yardımcısı, müfettiş yardımcısı kadrolarına atanmak için ilk aşamada KPSS A Grubu sınavından iyi bir puan almanız gerek. Ardından kurum sınavlarına katılmaya hak kazandıktan sonra kurum sınavı ve mülakat sürecini de geçmeniz gerek. KPSS’ye çalışmaya başladıktan sonra KPSS sınavına girmek ve mülakata kadar geçen süre yaklaşık 2 yıldır. Bunu göze alıyorsanız, ideallerinizin peşinden koşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × bir =

Başa dön tuşu
Kapalı