Jeoekonomi Nedir? (Jeo Ekonomik Yaklaşım)

Jeoekonomi (jeo-ekonomi), ekonomilerin ve kaynakların mekansal, zamansal ve politik yönlerinin incelenmesidir. “Jeoekonominin” bilimsel anlamda bir jeopolitik dalı olarak ortaya çıkması Amerikan ekonomist ve danışman olan Edward Luttwak ve Fransız ekonomist ve politik bilimci Pascal Lorot’a atfedilir.

Azerbaycanlı iktisatçı Vusal Gasimli, jeo-ekonomiyi, yeryüzünün merkezinden uzaya (gezegen kaynaklarının ekonomik analizi de dahil olmak üzere) yükselen “sonsuz koni”de iktisat, coğrafya ve siyaset arasındaki ilişkilerin incelenmesi olarak tanımlamaktadır.

Jeo-ekonomi, merkantilizm veya neo-merkantilizm ile karıştırılmamalıdır. Merkantilizme göre milletin refahı anaparanın miktarına bağlıdır, ticari tartışmalar, daha sonra askeri çatışmalara yol açabilecek olan siyasi kavgalara dönüştüğünde, ulusal altın stoklarını en üst seviyeye çıkarılır. Bu nedenle, merkantilist rekabet askeri rekabete tabi kılınır.

Bununla birlikte, yeni jeo-ekonomik çağda, hem çatışma nedenleri hem de araçları ekonomik olabilir. Ticari anlaşmazlıklar uluslararası siyasi çatışmalara yol açtığı zaman, anlaşmazlıklar ticaret silahlarıyla çözülmelidir.

Devletler, hem ulusal özel sektöre yardım ederek, hem de doğrudan özel çıkarlarla doğrudan ticari faaliyetler yoluyla jeo-ekonomik rekabete girerler:

Devletler yüksek riskli araştırma ve geliştirmeyi destekleyerek, denizaşırı pazarlara nüfuz eden yatırımları başlatarak ve üretim yoluyla özel kuruluşlara yardımcı olurlar.

Daha doğrudan, devletler yabancı ürünlere vergi ve kotalar uygulamakta, ithalatı düzenleyici veya ithal engelleri güçlendirmekte, indirimli ihracat finansmanı ile meşgul olmakta, ulusal teknoloji programlarını başlatmakta ve ekonomik ve teknik zekayı toplamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı