İyi Bir Marka Adının Özellikleri

Marka ismi size anlamsız görünebilir, ancak marka adı seçmek çok ciddi bir iştir. Şirket, tüm ürünleri için tek bir marka adı kullanma seçeneğine sahiptir veya tüm teklifleri için ayrı marka isimlerine sahip olabilir veya ayrı markalarken iki adı birleştirebilir.

Firmayı yükseklere taşıyan marka bileşenleri; marka kişiliği, marka özellikleri, temel değer (şirketin değer tablosu), marka geliştirme stratejisi ve verimli bir marka yönetim stratejisidir. Markanın katılacağı birleşme fırsatları ile. Markaların, bir markayı rakiplerinden ayıran belirli tanınabilir öğeleri vardır.

Markalar sadece şirket için zenginlik yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda tüketicinin hayatına değer katıyor. Belirli bir markayı seçmek veya reddetmek için tanımlanmış bir kriter yoktur. Bununla birlikte, araştırma ve deneyim, bir marka adı seçerken dikkate alınması gereken aşağıdaki özellikleri geliştirmiştir.

  • İyi bir marka adı, pozitif çağrışımları çağrıştırmalı, telaffuz ve hatırlama kolay olmalı, ürün avantajları sunmalı, ayırt edici olmalı, teknolojiyi vurgularken rakamları kullanmalı ve mevcut bir tescilli markayı ihlal etmemelidir.
  • İyi bir marka adı kolay telaffuz edilebilmelidir. Örneğin, TATA, ÇAÇA, BATA, FIFTY-FIFTY vb. gibi.
  • Marka isimlerinin seçilmesi, farklı dillerde olumsuz ve kafa karıştırıcı bir anlam taşımamalıdır.
  •  Ürün hakkında bir şey önermelidir. Kalite, amaç, eylem, kullanım vb. olabilir.
  • Çekici ve benzersiz olmalı, örneğin, Bombay Dying, Chabra 555, Bata, Complan, Surya, Jindal, Nestle, vb.
  • Stabildir ve zamandan etkilenmez. Moda veya stil ile kolayca değişmez olmalıdır.

Bir marka adı, bir ürün kategorisiyle ilişkisini güçlü bir şekilde yansıtıyorsa, marka tanıtıcı, marka adını gelecekte farklı bir kategoriye genişletmeyi zorlaştıracaktır. Benzer şekilde eğer isim bir ürünün özelliklerini güçlü bir şekilde yansıtıyorsa, bu tür ihtiyaçlar ortaya çıktığında markayı yeniden konumlandırmak zor olacaktır. Buradaki fikir, isminin markanın evriminde ya da planlanan yaşam döngüsünde bir kısıtlama olmaması gerektiğidir. Destekleyici, markanın nasıl gelişeceği konusunda net değilse, halihazırda parçası olduğu ürün kategorisi veya mevcut müşterileri ile ilgili herhangi bir anlam ifade etmeyen böyle bir marka adı seçilmelidir.

Marka Adı Oluşturma Yöntemleri

Açıklayıcılık: Ürün faydasını veya işlevini açıklayan tüm kelimeleri içerir. Örneğin, Nirma çamaşır tozu, Godrej kilitler, Vadilal Dondurma, Parle-G bisküvi, Bütün gıdalar, Dabur Chawanprash, Keo Karpin Saç Yağı, LG buzdolabı, Vim-Bar, Airbus, vb.

Alakasız Kelimeler: İsim ne ürün ne de üretici hakkında bir şey önermiyor olabilir.

Kısaltmalar: Şirket veya BİM, A101 IBM, UPS ve ATM gibi ürünün konseptini temsil eden baş harflerden oluşan bir ad.

Etnik Kelimeler: Alfa, Samsung, Volvo gibi başka bir dilden alınan kelimeler.

Kurucu İsimleri: Kurucu veya kurucu ortak olan ya da bir ürün veya şirketin başlangıcındaki katkısının Modicare, Ambuja Cement, Ranbaxy (Ranjeet & Gurbaksh), Chhabra 555, Ford Motors ve benzeri gibi önemli kişilerin isimlerini kullanması.

Coğrafya Adı: Burada markalar, Turkish Airlines, Türk Hava Yolları, Hindustan Petroleum, Fujifilm, Cisco, New York Times, Panipat Rafinerisi ve Barnala Steel gibi bölgeler ve simge yapılar olarak adlandırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 + yirmi =

Başa dön tuşu
Kapalı