İşyerinde Etik Standartlar

İşyerinde etik standartlar oluşturmak, mutlu çalışanlar ve memnun müşteriler için temel oluşturur. Etik standartlar açık ve belirsiz bir şekilde ortaya konduğunda, daha az insan kaynağı sorunu ortaya çıkar, moral toparlanır ve üretkenlik artar. İşyerindeki etik standartlar kısmen yasalar ve yönetmelikler ve kısmen de şirketin yaşamayı amaçladığı ahlaki standartlar tarafından belirlenir.

Yasal Etik Standartlar

Yasal etik standartlar, hükümet veya düzenleyici kurumlardan gelen yasalara, kurallara ve yönetmeliklere dayanan şirket politikalarıdır. Bu standartlar bir şirket için yasadan daha fazlasını tanımlar; çalışanların beklentilerini, şirket liderliği için tanımlarlar ve herhangi bir ihlal ya da kötüye kullanma iddiası için protokolü belirlerler. Birisini taciz edemeyeceğiniz veya fiziksel olarak zarar veremeyeceğiniz yasadır. Bir şirket etik standardı yasaların ötesine geçer ve taciz iddialarının nasıl ele alınacağını, soruşturulmasını ve disiplin işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğini belirtir. Şirket, bir soruşturmanın hukuki dış tarafını ele almak için kanun koyulurken bir dizi iç standartlara sahip olabilir.

Şirketler, yasa ve yönetmeliklerdeki değişikliklerden haberdar olmak ve gerektiğinde politikaları güncellemekle sorumludur. İpotek endüstrisi tüm etik süreçlerini yenilemeye karar verdikten sonra, Lending Ac_t’de, reklamların ve oranların açıklanmasının nasıl değiştiğini güncelleyen ve tüketicilerin etik olmayan uygulamalardan korunacakları bir güncelleme yapması gerektiğinde.

Ahlak Temelli Etik Standartlar

Ahlaki temelli bir etik standardı, doğru olanı yapmak için bir şirket standartıdır. Bu standart yasalar, yönetmelikler veya müşteri hizmetleri ve insan kaynakları standartları ile ilgili olabilir. Ahlak temelli standartlara giren yasalar söz konusu olduğunda, şirket yasaları aşmaya karar verdi. Bir örnek, bir şirketin kendi asgari ücretini, çalışanlarının iyileştirilmesi için gereken asgari ücretten daha yüksek gönüllü olarak belirlemesidir. Bir şirket asgari güvenlik standartlarını geçebilir. Bunlar yasal standartlarda vakıflara sahip ahlaki etik standartlardır.

Yasanın ötesinde, bir şirket müşterilere koşulsuz bir para iadesi garantisi sunabilir. Bu herhangi bir yasa tarafından gerekli değildir, ancak şirket kurmak istediği standarttır. Şirket, yüksek etik düzeyini, sadık müşteriyi yetiştiren iyi bir iş uygulaması olarak görüyor ve malları olaysız teslim ettiğinden emin olmak için çalışanlarından yüksek müşteri hizmeti için gerekli tonu belirliyor.

İşyerinde Etik Eğitimi

Çoğu etik politikaları, bir tür çalışan el kitabı veya eğitim kılavuzunda çalışanlara yazılır ve yayınlanır. Bu, çalışanların işverenlerin aradığı etik standartları anlamasını ve karşılamasını sağlamak için yeterli değildir. Tutarlı ve düzenli eğitim, çalışanların beklentileri tam olarak kavramasını ve almasını sağlar. Ayrıca, insanların durumun yanlışlıkla ihlal olabileceğini fark etmelerine yardımcı olur. Örneğin, birçok çeşitlendirme standardı anlaşılmamıştır ve çoğu zaman insanlar sadece komik olmaya çalışırken olduğu gibi, yanlışlıkla ihlal edilmektedir. Ancak şakalar, ortalama veya ayrımcı olarak yorumlanabilir.

Rol yapma oturumları ile çeşitlilik eğitimi veren insan kaynakları liderleri, çalışanlara, bir etik standardı ihlal etmeyi amaçlamayan konuşmaların veya eylemlerin aslında bu standartları ihlal ettiğini nasıl gösterdiğini göstermektedir. Çoğu zaman, çalışanlar dillerini veya eylemlerini o modada düşünmediklerini kabul ederler ve böylece değişmek için bilinçli çabalar yaparlar. Ahlak konusunda düzenli eğitim ile işverenler, etik konularında çalışanların kayıtsız kalmasını önleyebilir ve herkesin aynı mükemmellik standartlarını izlediğinden emin olabilir.

İş liderleri, çalışanların belirli bir etik düzeyini takip etmelerini istediğinde, onları takip etmek istemeyen kişiler genellikle kendileri dışarı çıkarlar ve işten çıkarlar ya da tekrarlanan ihlaller için kovulurlar. Liderlerin, standartları karşılayan ve şirket kültürüne uyanları doğru şekilde işe almak için zamanı harcamaları şarttır. Bu yasal riski, müşteri çatışmasını ve çalışan mutsuzluğunu azaltır. Bu tür risklerin önlenmesi daha iyi şirket moraline ve daha fazla çalışan üretkenliğine yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı