İslam Dünyası Nedir? Günümüzdeki İslam Devletleri Listesi

İslam Dünyası kavramı, İslamiyeti; dini, kültürel ve coğrafi olarak tanımlamaya göre üç farklı açıdan belirtmek için kullanılabilir.  Dini düzeyde, Müslüman Dünyası, Müslümanları -İslam’ı uygulayan bireyleri- ifade eder. Kültürel açıdan bu terim İslam uygarlığına atıfta bulunmaktadır. Belki de en yaygın kullanılanı ise coğrafi anlamda, Müslümanlar nüfusun çoğunluğunu oluşturan ülkeler ve diğer siyasi bölgelere işaret eder. Bu yazımızda nüfus yoğunluğuna göre ve tarihi olarak İslam dünyası içinde adlandırılan coğrafyaları kısaca ele alacağız.

Günümüzde İslam dünyadaki en yaygın uygulanan dinlerden biridir.  Uygulayıcıları, dünyanın en büyük ikinci dini grubunu oluşturuyorlar. 1.6 milyar insanın üzerinde bir nüfusa sahip olan Müslümanlar, dünya nüfusunun %23’ünden fazlasını temsil ediyor.  İslam’ın iki ana mezhebi, Şiilik ve Sünniliktir. Sünni Müslümanlar olarak adlandırılan grup, yaklaşık 1,5 milyar kişi tarafından uygulanmaktadır. Şii mezhebi ise, sadece 170 milyon takipçiyle birlikte diğerine göre daha küçük bir mezheptir. Aynı zamanda bunlarda farklı mezhep kolları ile mezhepleri kabul etmeyen Müslümanlar da vardır.

İslam Coğrafyası Neresidir?

İslamiyet; Ortadoğu, Kuzey Afrika, Afrika Boynuzu, Afrika’nın Sahel bölgesi ve Orta Asya’da baskın bir dindir. Buna ek olarak, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, Rusya, Hindistan ve Balkanlar’ın büyük bölümünde Müslüman nüfusu vardır.

İslam Devletleri Hangileridir?

Kendisini İslam Devleti olarak tanımlayan ve anayasasında bulunan ülkeler: İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Moritanya ve Yemen’dir. Dini mahkemeler, tüm düzenlemelerin şeriat yasalarına uymasını sağlamak için kurulmuştur.

Aynı zamanda anayasasında İslamı resmi olarak tanıyan ancak kendisini İslam devleti olarak tanımlamayan devletler de Mısır, Ürdün, Irak, Kuveyt, Cezayir, Malezya, Maldivler, Fas, Libya, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Somali ve Brunei gibi ülkelerdir.

Öte yandan, nüfusu ezici çoğunlukla Müslüman olup, İslam devlet dini olmayan ülkeler de vardır. Bu ülkeler arasında Nijer, Endonezya, Sudan, Bosna-Hersek, Sierra Leone ve Cibuti yer alıyor.

Son olarak ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu devlet yönetimi olarak bütün dinlere eşit yaklaşan ancak nüfusü, kültürü ve geleneği ile İslam Devleti adlandırılan devletler vardır. Bu ülkeler arasında Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Burkina Faso, Çad, Gambiya, Gine, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Mali, Kuzey Kıbrıs, Nijerya, Senegal, Suriye, Lübnan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye ve Özbekistan yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı