İşgücü Fazlası Nedir? Nitelikli İşgücü Fazlası Yararları Nelerdir?

İnsan gücü, bir şirkette çalışan veya belirli bir proje ödevi veya çalışması için mevcut olan toplam kişi sayısı olarak tanımlanır. Bir organizasyonda, belirli bir iş için ve gelecekte ihtiyaç duyulan insan gücü, mevcut farklı teknikler kullanılarak tahmin edilir ve planlanır. Bu konsepte insan gücü planlaması denir.

Bir kuruluşta, mevcut kişi sayısı işten daha fazlaysa, kuruluşun işgücü fazlasına sahip olduğunu gösterir. Bu tür bir organizasyonda, bazı insanlar çalışma dışı kalacaktır. Bu, organizasyon için ek bir maliyet olabilir, ancak bazen kuruluşlar, beklenmedik bir ihtiyaç ortaya çıktığında bunları kullanmak için bazı ekstra insan gücü tutarlar.

Farklı sektörlerde insan gücü fazlası korunacaktır. Örneğin, yazılım odaklı şirketlerde fazla işgücünün fazla miktarda tutulması tavsiye edilir. Bunun nedeni, yazılım hizmeti odaklı şirketlerin herhangi bir zamanda yeni projeler elde etmeleri ve bunun üzerinde çalışmaya başlamak için yeterli insan gücüne sahip olmalarıdır. Kuruluşun yeni projeler alma yeteneği, mevcut insan gücüne bağlı olacaktır. Müşteriler, projeyi bir şirkete tahsis etmeden önce mevcut yetenekli insan gücüne de bakacaklardır. Bu yüzden mevcut insan gücü, müşteriden yeni bir proje almak için önemli bir rol oynayacaktır.

1 Yorum

  1. İşgücü açığı, vasıflı işçilerin eksikliği ya da yeni açılan ya da yetiştirilen işletmelerin sayısındaki artışa paralel olarak, öğede kalmak için yeterli değildir ve yeterli unsur bulamamaktadır. Yeni çalışanların firmalara getirilmesi için insan kaynakları açığının belirlenmesi çok önemlidir. işgücü açığı, farklı insanlarda görev yaparken mevcut personelin yetersiz kapasitesidir. Bu eksiklikler ilgili bölümler tarafından İnsan Kaynakları Merkezi’ne bildirilmektedir. İnsan Kaynakları Merkezi’nin değerlendirmeleri sonucunda, büyüme ve ürün piyasası ihtiyaçları nedeniyle işgücü açığı ortadan kalkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bir + 5 =

Başa dön tuşu
Kapalı