İrlanda Nüfusu 2019

En son BM verilerine göre İrlanda’nın 2018 nüfusunun yaklaşık 4,8 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. İrlanda halkını tartışırken, politik olarak ayrılan iki bölge arasında bir ayrım yapmak önemlidir. Coğrafi olarak, “İrlanda” terimi hem İrlanda Cumhuriyeti hem de Kuzey İrlanda ile ilgilidir .

En son İrlanda nüfus sayımı 2011 yılında alınmış ve toplam sayım 4,588.257 olarak kaydedilmiştir.

Son nüfus sayımı 2016 yılında alınmış, ancak nihai sonuçlar hala tablo haline getirilmemiştir. İlk sonuçlar toplam nüfusu BM projeksiyonlarından biraz daha yüksek olan 4.757.976 olarak belirledi.

İrlanda Bölgesi ve Nüfus Yoğunluğu

İrlanda adası Kuzey Atlantik’te yer almakta ve 70.283 kilometrekarelik bir alana sahip Avrupa’nın 3. büyük adasıdır. İrlanda Cumhuriyeti, adanın 5/6’sını kapsamakta iken, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda, adanın geri kalan kısmını kapsamaktadır. İrlanda’nın nüfus yoğunluğu kilometrekare başına yaklaşık 68 kişiyle geliyor.

İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehirleri

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri, 1,11 milyonluk bir kentsel nüfusa sahip Dublin’dir. Dublin aslen bir Viking yerleşiminin bir parçası olarak kuruldu ve Norman istilasından sonra ülkenin başlıca şehri oldu.

İrlanda Demografi Notları

İrlanda, Riata, Laigin ve Cruthin gibi gruplar tarafından 9000 yıldan fazla bir süredir yaşamaktadır. Son 1200 yılda, ada Vikingler, Normanlar, Galce, İskoçlar, İngilizler, Doğu Avrupalılar, Afrikalılar ve Güney Amerikalılar tarafından ikamet edilmiştir, ikinci iki daha az bir dereceye kadar.

Ülkenin en büyük dini Hıristiyanlıktır, özellikle İrlanda Cumhuriyeti nüfusunun %84’ünden fazlasını oluşturan Roma Katolikleri’dir. Göçmenlik nedeniyle küçük ama hızla büyüyen bir Müslüman halkı var. İrlanda Cumhuriyeti’nin yaklaşık %4’ünün dini yok, Kuzey İrlanda’daki %14’üne kıyasla. Küçük bir Yahudi nüfusu da var.

İrlanda Göç

İrlanda Cumhuriyeti son 50 yıldır göçmenler için özellikle Polonya, Litvanya, Letonya ve Çek Cumhuriyeti’nden gelen göçmenler için popüler bir yer olmuştur. 2006 yılında nüfusun %10’u (420.000 kişi) yabancı uyruklu iken, doğumların %24’ü ülke dışında doğmuş annelerdendi. 2015 yılında yapılan bir araştırma İrlanda’da yaşayan 8 kişiden yaklaşık 1’inin yurtdışında doğduğunu gösterdi.

İrlanda Nüfus Tarihi

Patates Kıtlığı sırasında – 1845 ve 1851 arasında – iki milyon insan İrlanda’dan göç etmek zorunda kaldılar. İrlanda nüfusu, yaklaşık 8 milyon insanın kıtlık öncesi seviyesine hiçbir zaman yeniden katılamamıştır.

İrlanda Cumhuriyeti, 20. yüzyılın başlarında Büyük Britanya’dan bağımsızlığını kazanmıştır. 1916’da başarısız bir ayaklanmadan sonra, İrlandalı milliyetçi parlamenterler 1919’da üç yıl sonra kendi hükümetlerini kurdular.

Daha sonra İrlanda Cumhuriyet Ordusu tarafından yapılan gerilla savaşı izledi ve İrlanda Cumhuriyeti’nin bağımsız devleti 1922 Anglo-İrlanda anlaşmasıyla Britanya hükümeti tarafından onaylandı .

İleriye doğru atlama, 2002’den 2006’ya kadar olan nüfus artışı, 2’lik yıllık büyüme oranının rekorlar başladığından beri en yüksek olduğunu gösterdi. Bu, 2002’den itibaren dört yılda 322,645’lik sayılardaki artıştan nihai olarak sorumluydu. İrlanda, bu eğilim devam ederse, önceden Kıtlık sayılarını eşleştirebilecek mi? Sadece zaman gösterecek.

2011 Nüfus Sayımının resmi rakamları, büyümenin devam ettiğini ve 2011 yılında İrlanda Cumhuriyeti’nde 2006 yılında yaşayan 341.421 vatandaşın daha bulunduğunu gösterdi.

Bununla birlikte bu artış İrlanda’nın kendisinde biraz tutarsızdır, ancak Dublin ve diğer kentsel alanlar sürdürülebilir büyümenin tadını çıkarırken, daha fazla kırsal bölge aslında nüfusun düşüşünü yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı