İran’da Bir Türk Takımı: BF Traktörsazi ve Kızıl Kurtlar

Traktor Sazi Tebriz ya da Azerbaycan Traktorsazi Takımı (Azerbaycan Türkçesinde kısaca: Traxtur ya da Tirəxtur), Tebriz’de bulunan spor kulübüdür.

Traktör Adı Nereden Geliyor?

‘Traktör’ bildiğimiz gibi Anadolu’da da tarımda kullanılan araçtır. Güney Azerbaycan’ın başkenti Tebriz, traktör yapımında öncü olan şehirdir ve bu nedenle Tebriz futbol takımının adı da Traktör’dür, veya Azerbaycan Türkçesi ile Traxtor/Tiraxtur, ve buna benzer yazılışlar… Traktör Futbol Takımı’mızın çok güçlü Türkçü-Turancı taraftar kitlesi vardır. Tahran’da oynanan maçlarda bile 70 bin taraftar ile stadda desteklenen takım taraftarları “Azerbaycan var olsun, istemeyen kör olsun!”, “Haray haray men Türk’em!”, Bakü-Tebriz-Ankara, biz nere (hara) farslar nere (hara)!”, ve buna benzer milliyetçi ve Türkçü slogan ve söylemlerde bulunmaktadırlar. Traktör takımının simgesi de millet arasında Türklüğü simgeleyen Kurt/Bozkurt simgesidir.

BF Traktörsazi Takımı Hakkında Bilgiler

İran Birinci Ligi kulüplerindendir. Traktör Sazi, Tebriz kentinde İran Traktör Manufacturing Company nin desteğiyle 1970 yılında kuruldu ancak 2011 yılından bu yana Sepah Aşure aittir. Ayrıca kulübün % 30’u Gharzol hasane Javanan Kheir Co şirketine aittir.

2001-02 sezonunda 1. lige düşmesine rağmen 2009-2010 sezonunda İran Şampiyonlar ligine girmeyi başarmıştır. Traktorsazi, taraftarları tarafından İran’daki Türk halkının bir simgesi haline gelmiştir ve bu yüzden 2009-2010 sezonunda İran Şampyonlar Liginde seyirci rekorunu kırmıştır. Traktorsazi ortalama her oynunda 80.000 seyirci bulur. Kulüp, 2013 Asya Şampiyonlar Ligi’nde ilk kez yer aldı.

BF Traktörsazi Marşı

Zəfər marşın çalan bizux,
Dünya boyu qalan bizux,
Qəhrəmanlıx bizimkidir,
İrana baş olan bizux.
Azərbaycan diyarımız,
Tirəxtur iftixarımız,
Ədəb şərəf şairımız,
Tirüyüs Iftixarımız.
Birlik gücün inanmışıx,
Dağlar kimi dayanmışıx,
Çox meydanlar dolanmışıx,
İftixarlar qazanmışıx.
Azərbaycan diyarımız,
Tirəxtur iftixarımız,
Ədəb şərəf şairımız,
Tyrəxtur iftixarımız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 1 =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu