İnternet Reklamlarının Avantajları ve Dezavantajları

İnterneti 4 milyardan fazla kişi kullanıyor. İş markanızı oluşturmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve daha fazla satış yapmak istiyorsanız, dijital reklamcılığı artık göz ardı edemezsiniz. Ancak dikkat: Reklam harcamalarınızı rekor sürede yiyebilecek etkin olmayan stratejiler vardır. Bununla birlikte, firmalar için avantajlar, dezavantajlardan daha ağır basmaktadır. İşte internet reklamlarının avantajları ve dezavantajları…

1. Avantaj: Müşteriler İnternettedir

İnterneti kullanmayan birini tanıyor musunuz? Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi platformlar, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerin önüne koymak için size bolca fırsat verir. Google Görüntülü Reklam Ağı, reklamını yapabileceğiniz 2 milyondan fazla yayıncı sitesinin bulunduğu gerçek bir reklamcılık hanesidir.

2. Avantaj: Etkili Bir Hedefleme Yapılabilir

Facebook ve benzer ağ kanalları ile, ürünlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. LinkedIn’deki iş ünvanına, Facebook’taki bağlantılara veya Instagram’daki ilgi alanlarına ve davranışlara göre potansiyel müşterileri hedefleyebilirsiniz. Geleneksel televizyon ve radyo reklamcılığının geniş net yaklaşımından farklı olarak, internet reklamcılığı doğru zamanda doğru fırsatları bulmanızı ve onlara geri dönüşte bulunabilecekleri bir reklam göstermenizi sağlar.

3. Avantaj: Etkili Bir Reklam Harcaması Takibi Yapılabilir

Bir günlüğüne satmanız gereken şeyle ilgilenebilecek birine ulaşan 30 saniyelik bir televizyon reklamına binlerce Türk lirası para harcayabilirsiniz. İnternet reklamlarına da binlerce Türk lirası harcayabilir ve yalnızca ürünlerinizle ilgilenen kullanıcılar reklamınızı tıkladığında ödeme yapabilirsiniz. Dijital reklamlarla, bir harcama sınırı belirleyebilir ve olası bir müşterinin belirli bir dönemde reklamı kaç kez gördüğünü sınırlayabilirsiniz.

4. Avantaj: Sonuçlar Anlık Takip Edilebilir

Dijital reklamcılık, tüm kampanyalarınızın sonuçlarını takip etmenize ve izlemenize olanak tanır. Bir reklamın satışa dönüştürüldüğü zamanı, bunun olduğu yerde platformu not ederek belirli demografikleriniz için en iyi reklam türlerinin hangileri olduğunu belirtebilirsiniz.


✘ 1. Dezavantaj: Döviz Çıkışına Neden Olur

Sosyal medya ağları genellikle Amerika merkezlidir. Bu nedenle internet üzerinde reklam vermek için Google, Facebook, Instagram gibi sitelere reklam verirken yurtdışına döviz çıkışına sebep olmuş olursunuz. Fakat detaylı bir inceleme ile yerli sitelere ve yerli projelere özel reklamlar verebilirsiniz.

✘ 2. Dezavantaj: Karmaşıklık

İnternette reklam yapmak söz konusu olduğunda birçok seçenek var. Arama ağı reklamcılığını seçebilirsiniz. Bu nedenle, bir hedef kitle ne sunduğunuzu veya en olası potansiyel müşterilerinizin internette dolaştığı reklamları görüntülediğinde, reklamlarınız gösterilir. Ardından, web sitenizi ziyaret eden bir kişiyi internette başka bir yerde görünen özel bir mesajla hedefleyen yeniden pazarlama reklamları vardır. Tıklama başına ödeme reklamlarıyla, bir kullanıcı tıkladığında ödeme yaparsınız, ancak ne kadar ödemeye hazırsınız? Bu arama ağı reklamlarında, anahtar arama terimlerini tanımlamanız ve her bir kelimeye ne kadar teklif vereceğinize karar vermeniz gerekir.

✘ 3. Dezavantaj: Hatalar Pahalıya Mal Olabilir

Dijital reklam karmaşık olduğundan, işletmelerin hata yapması nadir değildir. Yanlış anahtar kelimeleri seçerseniz, etkin olmayan bir şekilde hedefleme yapabilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta bir kampanya yayınlıyorsanız, ancak müşterilerinizin LinkedIn kullanıcısı olma olasılığı daha yüksekse, paranız boşa gider.

Çok sayıda pazarlama seçeneğiniz var ve internet bunlardan birisidir. internet reklamlarının avantajları ve dezavantajları hakkında bilgiler verdik. Bu aşamadan sonra sizin yapmanız gereken, tüm faydaları bir araya getirmek ve hatalardan kaçınmanızı sağlamak için gerekli araştırmalarınızı yapmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

üç × bir =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu