Ekonomi Bilgileri

İnternet Bankacılığı İle Yapılabilecek İşlemler

İnternet bankacılığı ile yapılabilecek işlemler: E-Bankacılık kapsamındaki dört hizmet aşağıdaki gibidir: (i) EFT (Elektronik Fon Transfer Sistemi) (ii) ATM işlemleri (iii) Kredi Kartı (iv) Banka Kartı. Bankalar artık müşterileri için elektronik bankacılık hizmetleri sunuyor. Türkiye’deki bütün bankalarda müşterilere halihazırda e-bankacılık olanakları sağlamıştır. E-bankacılık, teknolojik yeniliklerin ve rekabetin sonucudur. Aslında, bankalar geniş bir katma değerli ürün ve hizmet sunmak için elektronik ve telekomünikasyon ağlarını kullanıyor. İnternet bankacılığının ve mobil bankacılığın eklenmesi bankacılık hizmetlerinde devrim yaratmıştır. E-bankacılık aşağıdaki hizmetleri kapsamaktadır:

EFT (Elektronik Fon Transfer Sistemi)

Bankalar artık fonların elektronik olarak transferine izin veriyor. Örneğin, bir şirket ücretlerini ve maaşlarını çalışanlarının hesaplarına aktarmak isterse, bunu elektronik olarak yapabilir. Benzer şekilde, bir şirket hissedarın hesaplarına temettü dağıtmak istiyorsa, çek veya taslak vb. Vermeden de yapılabilir. Bu, fon transferi için en güvenli yöntemdir.

ATM’ler

ATM’nin kullanımı ‘her yerde’ ve ‘her an’ bankacılık kavramına yol açmaktadır. ATM kartlarının kullanımıyla banka hesabını, en yakınınızdaki bankanın ATM’lerinden herhangi birinden para çekmek için çalıştırabilir. Bu, zaman ve boşluk engellerini aşmaya yaramıştır. Banka, ATM’nin hizmetlerinden yararlanmak için her müşteriye ayrı bir plastik kart verir. Müşteri plastik kartı ATM’ye sokmalı ve kimlik kodunu girmelidir. Makine, müşteriye nakit verme, depozito kabul etme veya diğer bankacılık işlemlerini yapma talimatlarını karşılayacaktır.

Kredi Kartı

Kart sahibi, kredi kartı şirketi ile anlaşması olan satıcılara mal ve hizmet için ödeme yapmak için kartı kullanabilir. Plastik para kullanan müşteri, bu tutarı kredi kartı şirketine olan faizle birlikte yatırmak zorunda kalacaktır. Kredi kartı, fotoğraflı kimlik ve kart sahibinin imzası ile Kredi Kartı Şirketi veya bankanın kartın geçerlilik süresine sahiptir.

Banka Kartı

Banka hesabında mevduatı olan müşteriye Banka Kartı verilir. Bir banka kartı aynı zamanda bankanın adını ve müşterinin isim kimliğini ve imzalarını taşıyan bir plastik karttır. Bir banka kartı sahibi perakende satış mağazasından alışveriş yapabilir ve bu kart üzerinden ödeme yapabilir. Banka kartı yardımı ile, satış noktası terminali, kart sahibinin banka hesabından otomatik olarak satıcı banka hesabına para aktarır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Türk Ülküsü

Türk Ülküsü sitesi ana yönetici hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu